Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin 6 Güvenli Yağ

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin 6 Güvenli Yağ

Çocukların sık sık ateşi yükselir, bu her zaman ciddi bir sorunun işareti olamayabilir. Çocuğun ateşlenmesi vücudun enfeksiyonlarla savaşma şeklidir. Çocukların yetişkinlerden daha zayıf bir bağışıklık sistemi vardır ve bazı durumlarda ilaç yerine esansiyel yağlar kullanmak daha iyi olabilir.

Ateş, 37 °C’nin üzerinde olan bir vücut ısısıdır. Vücut ısısının yükselmesi birçok hastalık üreten organizmayı öldürür. Bu yüzden doktorlar normalde düşük ateşi tedavi etmezler.

Ancak, çocuğunuzun ateşine başka hastalıkların neden olup olmadığından emin olmak için doktorunuzu görmeniz gerekebilir. Çünkü, özellikle çocuklar için istenmeyen sonuçlar olabilir.

Çocuğunuz, 3 ay veya daha küçük bir bebek ise ve 38 °C veya daha yüksek bir vücut sıcaklığına sahipse, doktorunuzu aramalı veya derhal acil servise götürmelisiniz. Potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyonun göstergesi olabilir.

Çocuğunuz daha büyükse ve ateşi 38.9 °C’den daha düşükse ilaca ihtiyacı olmayabilir. Esansiyel yağları ateşi düşürmek için tercih edebilirsiniz. Esansiyel yağlar, yaygın olarak kullanılan ateş düşürücü ilaçlar için harika bir alternatif olabilir.

Esansiyel yağlar;

  • Çocuğun vücudunun savunma mekanizmasına yardımcı olur
  • Ateşin semptomlarını kontrol etmeye ve hafifletmeye yardımcı olur
  • Vücudun toksinleri ortadan kaldırmasına yardımcı olurlar
  • Isıyı çocuğun vücudundan uzaklaştırmaya yardımcı olur ve enfeksiyonlarla mücadele etmesine izin verirken hızlı bir rahatlama sağlar.

İşte çocuğunuzun ateşi için kullanabileceğiniz bazı esansiyel yağlar:

1. Zencefil yağı
Zencefil esansiyel yağı, çocuğunuza masaj yapmak için mükemmeldir. Yatıştırıcı özellikleri nedeniyle, içten alındığında ateşe bağlı mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Lavanta yağı
Lavanta esansiyel yağı en popüler ve çok yönlü aromatik yağlardan biridir. Binlerce yıldır birçok tıbbi amaç için lavanta esansiyel yağları kullanılır.

Lavanta yağı, yatıştırıcı, antidepresan ve anti-anksiyete özellikleri bakımından zengin olduğundan çocuğunuz için mükemmel bir stres giderici olarak çalışabilir.

Lavanta yağı çocuğunuzun uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Ateşi yükselen çocuğunuza ağrıyı hafifletmek için bu yağı kullanabilirsiniz.

3. Sedir ağacı yağı
Antifungal ve anti-bakteriyel özellikleri vardır. Aynı zamanda ateş için doğal ve toksik olmayan bir ilaçtır.

Sedir ağacı yağı, çocuğunuzun akciğerleri için antiseptik olarak çalışır ve bir kennel öksürüğü gibi öksürükleri hafifletmeye yardımcı olur. Bu bitkisel yağ, çocuğunuzun kan dolaşımını uyarır.

4. Nane yağı
Nane esansiyel yağı, kullanım çeşitliliği ile ünlüdür. Nane esansiyel yağı çoğunlukla nefesleri ferahlatmak için kullanılır, ama aslında bundan çok daha fazlasını yapar. Mide sorunlarını, hazımsızlık ve mide bulantısını yatıştırmak için kullanabilirsiniz.

Bu yağ, çocuğunuzun duyularını harekete geçirir ve mentol nedeniyle stresli kasları soğutabilir. Aynı zamanda, ateşle gelebilecek tıkanıklıkları, baş ağrılarını geçirmeye de yardımcı olabilir.

Bu yağın ayrıca çocuğunuzda şişkinlik veya karın ağrısını hafifletme özelliği vardır. Nane yağı, grip ile daha sık görülen ateşi azaltır.

5. Limon yağı
Nesiller boyunca insanlar, limon otu yağını, dolaşım sorunları, baş ağrıları ve sindirim bozuklukları gibi sorunlar için bir çare olarak kullanmışlardır.

Bu yağ ateş otu olarak da bilinir, çünkü ateşi düşürür. Bu özel çözüm, karabiber ile birleştirdiğinizde daha da kullanışlıdır.

Limon otu esansiyel yağı çocuğunuzda yüksek ateşte kullanmak için mükemmel bir tedavidir. Bu yağ antiseptik, antifungal ve diğer birçok yararlı özelliğe sahiptir.

6. Okaliptüs yağı
Okaliptüs yağı, anti-viral ve anti-bakteriyel iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu yağın aşırı güçlü kokusunu solumak, balgamı gevşetmeye ve soğuk algınlığı, grip veya bronşit gibi daha şiddetli durumlarla birlikte gelen tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olur.

Okaliptüs esansiyel yağı genellikle nane ve lavanta gibi diğer yağlarla birleştirilir. Çocuğunuzun ateşini azaltmak için kullandığınızda, lavanta yağı ile karıştırın.

Çocuğunuz için esansiyel yağları kullanmadan önce, bitkisel diğer yağlarla seyreltmek her zaman en iyisidir.

Esansiyel yağları çocuklarınızın ulaşamayacağı yerde tutun. Esansiyel bir yağı aldıkları takdirde çocuğunuza süt gibi bir sıvı verin.

İlgili Makaleler

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Ağız İçindeki Yaralar İçin Tedavi Yöntemleri

Ağız içindeki yaralar ve özellikle yanakların iç kısımlarında çıkanlar çoğu insanın hayatında rahatsızlık veren...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,834BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...

Yağlı Ciltler İçin Temizlik Pedi Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltler için temizlik pedi çok önemlidir. Çünkü yağlı ciltler temiz tutulmalı. Böylece  yağın birikmesini önleyebilirsiniz. Bu yazımızda yağlı ciltler için temizlik pedi nasıl...

Patates Nasıl Kurutulur?

Patates nasıl kurutulur? Kurutulmuş patates mutfakta elinizin altında bulunması gereken bir üründür. Kendi kurutulmuş patates ununu yapmak için, işe patates püresi yaparak başlamalısınız. Patatesi...