Ana Sayfa HAYAT PRATİK Camlar Nasıl Kolay Silinir?

Camlar Nasıl Kolay Silinir?

Evdeki işlerin en büyüğü, zahmetlisi camların temizlenmesidir. Hanımların korkulu rüyası olan camlar zor silindiği gibi çok da kolay kirlenir. Yağmurlar nedeniyle ertelenen cam silme işi isteksizlikten kaynaklı olarak da geciktirilir, geciktirilir. Neticede her bayan istemeye istemeye cam temizliğine girişir. Yerleşmiş kirlerin temizliği elbette zordur ama camlara yerleşmiş kirler daha da zordur. Yağmurun çok kolay biçimde mahvettiği camları temizlerken ekstra çaba harcarsınız. Ancak temizliği geciktirmek de camların daha zor temizlenmesine neden olabilir.

Camın birçok bölgesine ulaşmakta zorluk çekmek de bu işin en can sıkıcı taraflarındandır. Çok çaba harcansa da bir köşe bir kuytu silinemez olarak kalabilir. Hele ki camlar büyükse ve ulaşılabilmesi zor biçimde tasarlanmışsa işiniz daha da zor. Tüm bu sıkıntılara rağmen camları silinmemiş bir ev temizlik bakımından eksik kalmıştır. Özellikle de titiz olan hanımlar her bir alanın temizlenmiş olduğundan emin olmak isterler.

Cam temizliğinde herkesin kendine göre bir yöntemi vardır. Deterjan kullanmadan hijyen olacağına inanmayanlar kesinlikle temizleyiciler kullanırlar. Ancak kimyasalların sağlığa zararlı olduğunu düşünenler daha geleneksel yollarla cam temizliğini yaparlar. Aslında cam temizleme, herkesin kendine has yöntemiyle daha mümkün görünür ve daha keyiflidir. Böylece temizliği yapan kişinin de içine siner.

Geleneksel Cam Temizleme Yöntemleri

Deterjan kullanımına karşı olan birçok bayan annelerin geleneksel yöntemleriyle cam temizliğini yaparlar. Bunun için sirke kullanmak en etkili çözümdür. Bunun için üç litre suyun içine iki tatlı kaşığı kadar sirke koymanız yeterli olacaktır. Ardından bu suyla ıslattığını gazete kâğıdıyla camlarınızı silebilirsiniz. Elbette bu yöntemin en olumsuz tarafı sirke kokusudur. Bunun için ardından durulama işlemi yapabilirsiniz.

Kullanılan sirke, camlardaki kirecin kolaylıkla ortadan kalkmasını sağlar. Bir diğer geleneksel alternatif de sirke yerine aynı oranda limon suyu kullanmak ve içine de maden suyu ilave etmek. Bu karışımı uygulamak için peçete ya da gazete kâğıdı gibi dayanıksız malzemelere kullanamazsınız. Toz bırakmayan bir kumaş bez daha etkili olacaktır.

En Klasik Yöntem Deterjanlarla Temizlik

Camlarınızı, en klasik yöntem olarak cif ve bulaşık deterjanıyla, bir sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Köpüklü temizliğin ardından durulama işlemi uygulamanız şarttır. Süngerle camları ve diğer alanları iyice köpükledikten sonra bir bezi boş suyla ıslatarak camları tekrar silin. Durulama işlemi ardından da toz bırakmayan ve nemli olmayan bir bezle camı iyice kurulamalısınız. Durulama suyunun kendi kendine kurumasına izin vermeden camı bezle kurulamalısınız ki camda su lekeleri kalmasın.

Bu işlemlerin ardından cam silme fısfıslarıyla ve kuru bir bezle tekrar camların üzerinden geçebilirsiniz. Ardından son zamanlarda moda olan camda su lekesi bırakmadığı vaat edilen ürünlerle camı silebilirsiniz. Ürünün tanıtımına göre yağmur suyunun camda iz bırakmaması gerekiyor. Bu derece önemli bir vaat için ürünü denemeye değer.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...