Ana Sayfa YEMEK Evde Probiyotik Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Evde Probiyotik Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Sağlık için faydaları saymakla bitmeyen probiyotik yoğurdun evde yapılması, sağlığın katlanmasını sağlayacaktır. Bilinen yoğurt mayalama işleminden biraz farklı olan probiyotik, bilgi ve deneyim gerektiren bir iştir. Ancak malzeme ve tarife detaylı bir şekilde vakıf olan herkes evde rahatlıkla probiyotik yoğurt mayalayabilir. Sindirime ve bağışıklığa oldukça faydalı olan probiyotik yoğurt mayalamak için, klasik yoğurt mayalama teknikleri kullanılmaktadır. Ancak evde mayalanan yoğurdun probiyotik özellik kazanması için marketlerde toz olarak satılan probiyotik mayalardan kullanmak gerekmektedir.

Doğal Probiyotik Yoğurt Yapımı

Marketlerde hazır olarak satılan yoğurtların sağlıklı ve doğal olduklarını söylemek mümkün değildir. Sağlık için ideal olanı yoğurdun evde mayalanmasıdır. Her yerde bulunan açık sütçülerden alınan süt ile evde yoğurt yapmak hem kolay hem de oldukça sağlıklıdır. Evde probiyotik yoğurt mayalamanın dışında, prebiyotik özellikte olan yoğurda toz ya da kapsül probiyotik ilave ederek tüketmektir.  Bu şekilde yapılan yöntem çok daha kolaydır. Ancak son derece faydalı olan probiyotikten tüm aile fertlerinin fayda görmesi için büyük bir tencereye mayalanacak prebiyotik yoğurt daha sağlıklı ve verimli olacaktır.

Evde Probiyotik Yoğurt Tarifi

Evde kendiniz ve çocuklarınız için sağlıklı bir yoğurt mayalamak için sütçüde alınıp kaynatılmış olan ve yoğurda probiyotik olma özelliğini kazandıracak olan doğal yoğurt mayasına ihtiyaç vardır. Bundan sonra herkesin bildiği yoğurt mayalama yöntemi devreye girmekte ve ılıyan süte doğal yoğurt mayası karıştırılarak ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Yoğurdun güzel kıvam alması için annelerin yaptığı sarıp sarmalama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Yaklaşık 5 saat oda sıcaklığında, 5 saatte buzdolabında bekletilen yoğurt, eşsiz kıvamı ve sağlıklı yönü ile evlerden eksik edilmemesi gereken bir besindir.

Probiyotik Yoğurt Mayası Nereden Bulunur?

Kendi evinin doğallığında prebiyotik yoğurt mayalamak isteyip de doğal mamayı nereden temin edeceklerini bilemeyenler, büyük marketlere mutlaka bakılmalıdır. Bu şekilde elde edilen doğal yoğurt, aynı zamanda uzun süre evde mayalayacağınız yoğurtlar için maya görevi görecektir. Yoğurt bitmeden bir yenisinin mayalanması, mayanın hiç bitmeden evinizde kalmasına olanak sağlar.

Son yıllarda sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenen ve bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapan uzmanlar sayesinde probiyotik yiyeceklerin kıymeti giderek anlaşılmaktadır. Doğal olandan yana olmak her zaman sağlık yönünden karı çıkmayı sağlar.

Probiyotik Yoğurdun Farkı Nedir?

Probiyotik yoğurtlar oldukça sağlıklı deniyor ancak evde yapılmış olanın tercih edilmesi sağlık yönünden daha önemlidir. Normal şekilde mayalanan yoğurdunda bağırsaklara ve sindirime yardımcı olması kaçınılmaz faydalarından bir olsa da, probiyotik yoğurtlarda bağırsaklar için faydalı olan bakterilerin daha çok olması daha da faydalı olmasına neden olmaktadır. Lezzet bakımından da diğer yoğurt ile değişiklik olmayan bu yoğurtların düzenli olarak tüketilmesinde pek çok şifa gizlidir demek mümkündür.

Probiyotik Yoğurdun İnsan Sağlığına Faydaları

İnsan vücudu için faydalı özellikte olan bakterilerin bazı besinler aracılığı ile vücuda alınmaları sindirimin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu faydalı bakterileri içeriğinde en çok barındıran probiyotik özellikli yiyeceklerin başında ise yoğurt gelmektedir. Evde probiyotik yoğurt mayalayarak düzenli bir şekilde yoğurt tüketmek, mide rahatsızlıklarından bağırsak rahatsızlıklarına kadar birçok noktada fayda sağlayıcı özelliğe sahiptir.

Doğa ve sağlıklı yaşamaya özen gösterenlerin en ok tükettikleri besinlerin başında gele probiyotik yoğurt,  aynı zamanda kanser gibi ciddi rahatsızlıklara karşı da vücudun direncini artırmaktadır. Bu konuda bilinçli olan annelerin çocuklarını erken yaşta probiyotik gıdalarla tanıştırmaları, daha sağlam bir bünye ile sağlıklı çocuklar yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...