Ana Sayfa YEMEK Evde Probiyotik Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Evde Probiyotik Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Sağlık için faydaları saymakla bitmeyen probiyotik yoğurdun evde yapılması, sağlığın katlanmasını sağlayacaktır. Bilinen yoğurt mayalama işleminden biraz farklı olan probiyotik, bilgi ve deneyim gerektiren bir iştir. Ancak malzeme ve tarife detaylı bir şekilde vakıf olan herkes evde rahatlıkla probiyotik yoğurt mayalayabilir. Sindirime ve bağışıklığa oldukça faydalı olan probiyotik yoğurt mayalamak için, klasik yoğurt mayalama teknikleri kullanılmaktadır. Ancak evde mayalanan yoğurdun probiyotik özellik kazanması için marketlerde toz olarak satılan probiyotik mayalardan kullanmak gerekmektedir.

Doğal Probiyotik Yoğurt Yapımı

Marketlerde hazır olarak satılan yoğurtların sağlıklı ve doğal olduklarını söylemek mümkün değildir. Sağlık için ideal olanı yoğurdun evde mayalanmasıdır. Her yerde bulunan açık sütçülerden alınan süt ile evde yoğurt yapmak hem kolay hem de oldukça sağlıklıdır. Evde probiyotik yoğurt mayalamanın dışında, prebiyotik özellikte olan yoğurda toz ya da kapsül probiyotik ilave ederek tüketmektir.  Bu şekilde yapılan yöntem çok daha kolaydır. Ancak son derece faydalı olan probiyotikten tüm aile fertlerinin fayda görmesi için büyük bir tencereye mayalanacak prebiyotik yoğurt daha sağlıklı ve verimli olacaktır.

Evde Probiyotik Yoğurt Tarifi

Evde kendiniz ve çocuklarınız için sağlıklı bir yoğurt mayalamak için sütçüde alınıp kaynatılmış olan ve yoğurda probiyotik olma özelliğini kazandıracak olan doğal yoğurt mayasına ihtiyaç vardır. Bundan sonra herkesin bildiği yoğurt mayalama yöntemi devreye girmekte ve ılıyan süte doğal yoğurt mayası karıştırılarak ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Yoğurdun güzel kıvam alması için annelerin yaptığı sarıp sarmalama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Yaklaşık 5 saat oda sıcaklığında, 5 saatte buzdolabında bekletilen yoğurt, eşsiz kıvamı ve sağlıklı yönü ile evlerden eksik edilmemesi gereken bir besindir.

Probiyotik Yoğurt Mayası Nereden Bulunur?

Kendi evinin doğallığında prebiyotik yoğurt mayalamak isteyip de doğal mamayı nereden temin edeceklerini bilemeyenler, büyük marketlere mutlaka bakılmalıdır. Bu şekilde elde edilen doğal yoğurt, aynı zamanda uzun süre evde mayalayacağınız yoğurtlar için maya görevi görecektir. Yoğurt bitmeden bir yenisinin mayalanması, mayanın hiç bitmeden evinizde kalmasına olanak sağlar.

Son yıllarda sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenen ve bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapan uzmanlar sayesinde probiyotik yiyeceklerin kıymeti giderek anlaşılmaktadır. Doğal olandan yana olmak her zaman sağlık yönünden karı çıkmayı sağlar.

Probiyotik Yoğurdun Farkı Nedir?

Probiyotik yoğurtlar oldukça sağlıklı deniyor ancak evde yapılmış olanın tercih edilmesi sağlık yönünden daha önemlidir. Normal şekilde mayalanan yoğurdunda bağırsaklara ve sindirime yardımcı olması kaçınılmaz faydalarından bir olsa da, probiyotik yoğurtlarda bağırsaklar için faydalı olan bakterilerin daha çok olması daha da faydalı olmasına neden olmaktadır. Lezzet bakımından da diğer yoğurt ile değişiklik olmayan bu yoğurtların düzenli olarak tüketilmesinde pek çok şifa gizlidir demek mümkündür.

Probiyotik Yoğurdun İnsan Sağlığına Faydaları

İnsan vücudu için faydalı özellikte olan bakterilerin bazı besinler aracılığı ile vücuda alınmaları sindirimin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu faydalı bakterileri içeriğinde en çok barındıran probiyotik özellikli yiyeceklerin başında ise yoğurt gelmektedir. Evde probiyotik yoğurt mayalayarak düzenli bir şekilde yoğurt tüketmek, mide rahatsızlıklarından bağırsak rahatsızlıklarına kadar birçok noktada fayda sağlayıcı özelliğe sahiptir.

Doğa ve sağlıklı yaşamaya özen gösterenlerin en ok tükettikleri besinlerin başında gele probiyotik yoğurt,  aynı zamanda kanser gibi ciddi rahatsızlıklara karşı da vücudun direncini artırmaktadır. Bu konuda bilinçli olan annelerin çocuklarını erken yaşta probiyotik gıdalarla tanıştırmaları, daha sağlam bir bünye ile sağlıklı çocuklar yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kombu Çayı Sirkesinin Farklı Kullanım Alanları

Kombu çayını normal süresinde tüketmeyip fermantasyona devam ettiğinizde yaklaşık 5-6 hafta sonra kombu çayı...

Kırışıklık ve Leke İçin Yoğurt-Karbonat Maskesi

Yaş ilerledikçe artan cilt kırışıklıkları ve lekeleri gidermek için çoğu kimyasal içeren kozmetik ürünleri...

Fırında Hızlı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Günümüzde herkes yoğurdunu evinde yapmak istiyor. Tıpkı anne ve büyük annelerimiz gibi. Piyasada satılan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,338BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve cildi dezenfekte etmek, kan dolaşımını artırmak ve solunum problemleri tedavi...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir adeta. Kimi çiçeksi kokuları tercih ederken, kiminin tercihi baharatlı kokulardır....

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...