Ana Sayfa HAYAT Görmezden Geldiğiniz Zayıf Sindirimin İşaretleri

Görmezden Geldiğiniz Zayıf Sindirimin İşaretleri

Mide bulantısı, mide ağrısı, şişkinlik, aşırı gaz… Herkes bunların zayıf sindirimin belirtileri olduğunu bilir. Ama sindirim sisteminizin iyi şekilde çalışmadığı ve birçoğunun sindirim süreciyle hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünebileceği birçok başka göstergenin olduğunu biliyor muydunuz?

Sindirim sisteminizin iyi çalışmadığının göstergesi olan alakasız gibi görünen pek çok gösterge vardır. İşte bunlardan bazıları…

Vücut kokusu
Düzenli olarak, kolondaki toksinlerin ve sindirim yan ürünlerinin, çeşitli sorunlara yol açmasını engellemek için vücuttan dışarı atılmalıdır. Eğer sindirim sistemi iyi çalışmıyorsa, bu toksinler vücut kokusu olarak çıkar.

Cilt sorunları
Vücudunuzda bulunan zehirli maddeler cildiniz aracılığıyla vücudunuzdan atılmaya çalışıldıkça her türlü cilt sorunlarına neden olabilir. Sivilce ve akne bazı örneklerdir. Sedef hastalığı veya egzamadan muzdaripseniz ve sindirim sisteminiz iyi durumda değilse sık sık alevlenme ile karşılaşabilirsiniz.

Ağız kokusu
Sindirim sisteminiz düzgün çalışmıyorsa, nefesiniz kokmaya başlar. Zayıf sindirim nedeniyle oluşan kötü nefes, ağız bakımınızı düzenli olarak yapsanız bile geçmez.

Saç kaybı

Saçlarınız zayıflamaya ve dökülmeye başladıysa, arkasındaki sorun sindirim sisteminizin iyi çalışmaması olabilir. Sindirim iyi olmadığında saç kökleri beslenemez ve saç kayıpları başlar. Sindirim sorununu çözdükten sonra saçlarda yeniden iyileşme başlar.

Kırılgan tırnaklar
Tırnaklar aslında vücudunuzda neler olup bittiğine dair fikir verebilecek birer araçtır. Tırnaklarınızın dikey çıkıntıları, yatay çizgileri veya üzerinde beyaz lekeler varsa, hangi sağlık sorununa sahip olduğunuzu söylemek kolay olabilir. Sindirim sisteminiz iyi çalışmıyorsa, tırnaklarınızın kırılgan hale gelmesi ve kırılmaya eğilimli olması normaldir.

Eklem ağrıları
Sindirim sorunları iltihaplanmaya neden olabilir ve iltihaplanma, eklemlerinizin ağrılı, sert ve şişmiş hissetmesine neden olur. Bu belirtiler, kötü sindirimin en güçlü işaretlerindendir. Sindirim sisteminiz kötü durumda ise, bağırsaktaki toksinler ve hatta besin parçacıkları bağırsak bölgesinden dışarı sızabilir ve bu da vücudun iltihaplanmasına yol açar.

Kilo sorunu
Sindirim sisteminiz iyi çalışmıyorsa, yediğiniz yiyeceklerdeki besin maddelerini (yağ, protein vb.) çözemezler. Bu da, kilo kaybına yol açabilir. Aynı şekilde, hem katı parçacıklar hem de gazlar, bağırsakta birikebilir ve bu da belinizin genişlemesine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Hızlı Yolları

Nefesiniz kokuyor ama dişlerinizi fırçalamak, gargara yapmak için zamanınız ya da imkanınız mı yok?...

Bacak Ağrıları İçin Magnezyum Kremi

Bacak, kas ve eklem ağrıları sadece yetişkinler için değil, çocuklar ve büyüme çağındaki gençler...

Aspirinin Bilinmesi Gereken Zararlı Yan Etkileri

Aspirin en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Reçetesiz satılır ve her ağrı hissettiğimizde ilk başvurduğumuz...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,389BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Yöntemle Peynirinizi Daha Uzun Saklayabilirsiniz

Peynirler buzdolabında saklanmasına rağmen, belirli bir süre sonrasında küflenmeye başlarlar. Oysa ki, peynirleri bozulmadan uzun süre saklamanın çok pratik bir yolu var! Genellikle evlere çeşit...

Günü Zerdeçal Çayıyla Bitirmek İçin 4 Sebep

Zerdeçal göz ardı edilmiş, cam kavanozlarda tutulan ve genellikle Asyada tüketilen bir baharat iken, günümüzde sağlık açısından faydaları her gün keşfediliyor. Zerdeçal'ın güçü ana...

Donuk Görünümlü Altın Takılarınızı Parlatmanın Pratik Yolu

Tabii ki, altın mücevherinizi bir bardak biraya koymak biraz garip, ama sonuçlarına inanamayacaksınız. Yıllar boyunca rengini değiştirdiği ve şimdi çok kötü göründüğü için takmadığınız...

Bulaşık Deterjanının 6 İlginç Kullanımı

Bulaşık deterjanı sadece bulaşıklar için kullanıyoruz. Ama bu yazımızı okuduktan sonra farklı işlevler için de kullanmaya başlayabilirsinz. Karıncalardan kurtulmaktan, yağlı saçları temizlemeye kadar birçok...