Ana Sayfa YEMEK Rezene Tohumları Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Rezene Tohumları Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

0
1126

Rezene aslında kökü, yaprakları ve tohumları olmak üzere çok yönlü yenilebilen bir biktidir. Ancak biz genellikle tohumlarını kullanıyoruz. Peki rezene tohumlarını yemeklerinize nasıl ilave edebilirsiniz?

Tüm, Ezilmiş ve Kavrulmuş Tohumlar

Tarifler genellikle bütün veya ezilmiş rezene tohumları için gereklidir; Tohumları kullanmadan önce bir havanla vya öğütücü ile çekin. (Öğtücü ile çekmek zor oluyor) Diğer baharatlarda olduğu gibi tohumları kuru bir kızartma kabında bir iki dakika ısıtırsanız, tohumların yağını da lezzetini de arttırırsınız. Rezenenin kokusunu alınca ısıtma işlemini sonlandırın.

Pişirmede

Ezilmiş, bütün veya öğütülmüş tohumları kurabiyelerde, hızlı ekmeklerde ve keklerde ve çöreklerde kullanabilirsiniz. Çok güzel bir lezzet veriyor. Mayalı ekmeklere ezilmiş tohumlar ekleyin, özellikle ceviz ya da kuru incir gibi lezzetli maddelerle birlikte. Ya da fırında pişirmeden önce ekmek veya krakerlerin üstüne rezene tohumları serpin.

Et ve Balık

Rezene tohumları, bütün veya ezilmiş, sığır eti, tavuk veya balıklarınızda kullanabilirsiniz Kızarmış ezilmiş tohumları balık, tavuk, dana veya kuzu için marine etmakta kullanın. Veya tohumları kuru veya kavrulmuş olarak mangalda yapacağınız et ve balıklara serpin. 2 yemek kaşığı rezene tohumu, 6 diş sarımsak, 1/3 bardak taze biberiyeyi blenderda karıştırın. Macun haline geldikten sonra pişireceğiniz etlerin üzerine sürün.

Salatalar, Soslar ve Çorbalar

Ünlü şefler rezene tohumlarının çorbalara büyük lezzet kattığını belirtiyorlar. Özellikle yoğurtlu salata soslarına rezene tohumları çok yakışıyor. Rezene tohumlarını salatalarda isterseniz kavurarak isterseniz olduğu gibi serperek kullanabilirsiniz.