Ana Sayfa SAĞLIK Karanlıkta Uyumak İçin Ciddi Bir Sebep Daha Ortaya Çıktı

Karanlıkta Uyumak İçin Ciddi Bir Sebep Daha Ortaya Çıktı

Televizyon karşısında uyuya kalmak, loş ışıkta ya da perdeler açık uyumak gibi alışkanlıklarınız varsa, bu haberi dikkatli okuyun!

Uyku bozukluklukları ve kaliteli uyku uyuyamamanın bir çok sağlık etkisi olduğu biliniyordu ama yeni yapılan bir araştırma ciddi bir etkiyi daha ortaya koydu.

Yapılan bir araştırmaya göre, uyurken ışığa maruz kalmanın diyabet riskini artırabileceğini belirledi.

Araştırmacılar, 20 sağlıklı yetişkin gönüllüyü (18 ila 40 yaşları arasında) işe aldı. Gönüllüler laboratuvarda iki gece üç gün geçirdi.

İlk gece, tüm gönüllüler zifiri karanlıkta uyudu.

İkinci gece, gönüllülerin yarısı karanlıkta, diğer yarısı parlak ışık alan bir odada uyudu.

Gönüllüler uyurken, araştırmacılar gönüllülerin hayati belirtilerini, beyin dalga aktivitelerini, bacak ve göz hareketlerini izledi. Ayrıca, hayati bir hormon olan melatonini ölçmek için saatlik kan örnekleri aldılar. Sabah, araştırmacılar gönüllülere glikoz tolerans testleri yaptılar.

Dikkat çekici bir şekilde, sadece parlak bir ışık altında uyuyan gönüllülerde, diyabet için risk faktörü olan insülin direncinin arttığını gördüler.

Daha önce yapılan araştırmalar, kalitesiz bir uykuyu, yüksek depresyon, meme kanseri ve prostat kanseri riskine bağlamıştı. Şimdi, diyabet gibi metabolik bir hastalık daha listeye eklenmiş oldu.

Bu henüz ön bir araştırma olsa da, kanepede uykuya dalmaktan ve ışığa maruz kalarak uyumadan kaçınılması gerektiği fikrini desteklemektedir.

İlgili Makaleler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine...

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,797BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...