Ana Sayfa GÜZELLİK Ev, Sağlık ve Güzellik İçin Karanfil Nasıl Kullanılır?

Ev, Sağlık ve Güzellik İçin Karanfil Nasıl Kullanılır?

0
443

Karanfili, sadece mutfak ve tıbbi yararları için değil, aynı zamanda evinizde ve güzelliğiniz için de kullanabilirsiniz.

Evde karanfil nasıl kullanılır?
Karanfil, evinizin kokusunu güzelleştirmez, aynı zamanda güçlü bir antibakteriyel özelliğe sahiptir. İşte evinizi temizlemek için karanfil kullanmanın bazı yolları:

Hava spreyi yapın
Karanfil yağı spreyi yaparak evinizdeki kokuları kolaylıkla giderebilirsiniz. Bir sprey şişesini su ile doldurun ve suya 5-10 damla karanfil yağı ekleyin ve kullanmadan önce iyice çalkalayın.

Rutubeti giderin
Rutubet için, ½ çay kaşığı karanfil yağı ve 2 bardak su içeren bir karışımı rutubetli alana püskürtün. Çözeltiyi bir dakika bekletip fırçalayın.

Mutfak kokularını giderin
Mutfağınızdaki yemek kokularını bastırmak için, kaynayan suyun içine karanfil atın. Su buharlaştıkça kokular çabucak kaybolacaktır.

Tuvalet ve küf kokusunu yok edin
Tuvalet veya küf kokusunu gidermek için, bir pamuk içersine birkaç parça karanfil koyun ve bir yere yerleştirin.

Çok amaçlı temizleyici yapın
Evimin tümünü tazelemek ve sterilize etmek için bu kolay temizleyiciyi kullanabilirsiniz.

Malzemeler
1 çay kaşığı boraks
¼ bardak beyaz sirke
2 su bardağı
10 damla karanfil esansiyel yağı

Tüm malzemeleri bir sprey şişesinde karıştırın. Her kullanımdan önce çalkalayın.

Sağlık için karanfil nasıl kullanılır?
Karanfiller yüzyıllardır ayurveda ve geleneksel Çin tıbbının ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Serbest radikal nötralize eder
Serbest radikaller, hücresel işleve ve sağlığa etki eden oksidatif hasara neden olur. Antioksidanlar bu hasara karşı korunmaya yardımcı olur. Baharatlar güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Karanfildeki antioksidanlar, normal yaşlanmayı ve optimal bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olur.

Gaz ve şişkinliği giderir
Karanfil yağı, gazı ve şişkinliği azaltmak için kullanılabilir. Gazın mideye verdiği baskıyı azaltır. Ayrıca hıçkırık, kusma ve mide bulantısı için de etkili olabilir.

Kan şekerini düzenler
Araştırmalar, tarçın ve karanfilin kan şekeri seviyelerini düzenlediğini ortaya koymaktadır.

En iyi sonuç için, günlük beslenmenize ½ çay kaşığı öğütülmüş tarçın ve karanfil ekleyin. İçme suyunuza ya da çayınıza ekleyebilirsiniz.

Kemik korur
Karanfil özleri, kemik yoğunluğunu ve kemik mineral içeriğini korumak için yardımcı olur. Ayrıca osteoporozda kemiklerin gerilme mukavemetini artırmaya da yardımcı olurlar.

Tümörün büyümesini önler
Araştırmalar, karanfillerin, özellikle akciğer kanseriyle ilişkili tümörlerin büyümesini büyümesini önleyebileceğini göstermektedir.

Diş ağrısını geçirir
Karanfil, ağrının giderilmesi ve bakterilerle savaşmada etkili olduğu için, diş ağrısı ve diş eti hastalığı ve diş eti iltihabı gibi ağız rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Stresi azaltır
Karanfil, stres ve anksiyete ile mücadele için sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Stresi düzenleyen ve ruh halinizi yükselten hormonları uyarırlar. Karanfilden yapılan çayı yudumlamak stresli bir günün ardından rahatlamak için mükemmel bir yoldur.

Güzellik için karanfil nasıl kullanılır?

Sivilce
Cildiniz sivilce yapma eğilimindeyse düzenli karanfil kullanabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı karanfil tozunu biraz bal ile karıştırın ve sivilceye uygulayın. Kurumasını bekleyin ve yıkayın. Sivilce kaybolana kadar tekrarlayın.

Sivilce izleri
Sivilceden kaynaklanan izleri varsa, karanfil yağı izlerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 3 damla karanfil yağını karıştırın ve uyumadan önce izlerin üzerine uygulayın.

Yaşlanma karşıtı
Temiz ve sağlıklı bir cilt için, bir damla karanfil yağı ile ısıtılmış Hindistan cevizi yağını karıştırın ve cildinize sürün. Dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Yıkamadan önce biraz bekletin.

Güzel saç
Karanfil yağı, saçlarınızı kalınlaştırıcı özellikler içerir. 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 5 damla karanfil yağı ve 5 damla çay ağacı yağını birleştirerek besleyici bir saç maskesi yapın. Bunu saç derisine uygulayın. Saçınızı kapatın ve maskenin yaklaşık 30 dakika beklemesine izin verin.

Yağlı cildi dengeler
Yağlı bir cildiniz varsa, karanfil bunu dengeleyecektir. Koyu renkli bir şişede ¼ bardak cadı fındığı yağı ve 3 damla karanfil yağını birleştirerek dengeleyici bir tonik yapın. Karışımı temiz bir pamuk ped üzerine koyun ve yüzünüzü temizledikten sonra tonik olarak kullanın.