Ana SayfaSAĞLIKAkciğer Sağlığınız İçin Yapabileceğiniz 12 Şey

Akciğer Sağlığınız İçin Yapabileceğiniz 12 Şey

Akciğerleriniz olmadan nefes alamıyorsunuz ve nefes almadan var olamazsınız. Akciğerler, nefes almanıza yardımcı olmak için diğer organ ve dokularla çalışan solunum sisteminin bir parçasıdır. Vücudun içindeki her hücrenin yaşamak için oksijene ihtiyacı vardır ve akciğerler, soluduğunuzda vücudun her tarafına taşındığı kan dolaşımına giden oksijeni hareket ettirirler. Nefes verdiğinizde, karbon dioksit şeklinde atık verilir.

Bütün bunlar ciğerleri bu kadar önemli kılan şeydir – eğer iyi durumda değilse, sağlığınız zarar görür, bu yüzden onları aldığınız sürece, akciğerlerinizi sağlıklı tutmak için elinden gelen herşeyi yapmanız gerekir.

1. Derin nefes alıştırması yapın
Derin nefes akciğerlerinizin tam kapasiteye ulaşması için yardımcı olur. Bunu yapmak için derin nefes nasıl alınır öğrenin.

2. Duruşunuzu geliştirin
Duruş ve solunum birbiriyle bağlantılıdır. Kötü duruş, kısıtlı, sığ solunum ve depresyon dahil diğer problemlere yol açabilir. Çünkü akciğerler yumuşak yapılardır, onlara ne kadar yer açarsanız o kadar iyi olur. Örneğin, uzanmak veya yukarıya doğru uzanmak akciğerlere daha fazla yer açar. Eğer oturursanız, eğilin ve nefes almaya çalışırsanız bunun ne kadar zor olduğunu görürsünüz.

3. D Vitamini alın
Çalışmalar, daha yüksek D vitamini düzeyine sahip olanların daha iyi akciğer fonksiyonlarına sahip olduklarını göstermiştir. Uzmanlar, vitaminin iltihabı azaltmaya yardımcı olduğunu ve bunun da akciğer sağlığını artırdığını düşünüyor. D vitamini takviyeleri almanın, KOAH gibi akciğer hastalığında yüzde 40 azalma gösteriyor.

4. Su için
Balgam akciğerlerden temizlenmezse, devam eden inflamasyona neden olabilir, bu da akciğer fonksiyonlarında daha fazla hasara ve akciğer fonksiyonlarında daha fazla bozulmaya neden olabilir. Optimal akciğer sağlığı için akciğerler mümkün olduğunca açık tutulmalı ve su bunun için önemli bir rol oynar.

5. Sodyum alımınızı azaltın
Sodyum alımınızı sınırlandırmak, aşırı sıvı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda akciğerlerinize yardımcı olabilir. Hazır ambalajlı ve işlenmiş gıdalarda, fast food’larda ve lokantalarda bulunan sodyumun (genellikle yüksek miktarlarda) bulunduğu çok fazla tuz yemek, vücudun su tutmasına neden olur ve bu da nefes almayı daha zor hale getirir. Akciğerler daha rahat nefes alabildiğinde, daha iyi hissetmenize yardımcı olan oksijen seviyenizi yükseltir.

6. Düzenli egzersiz yapın
Düzenli, orta derecede yoğun egzersiz akciğerler için harikadır – sağlıklı akciğerleri ve daha sağlıklı bir kalbi destekler ve sizi daha iyi bir ruh haline getirebilir.

7. Sigara içmeyi bırakın
Sigara içiyorsanız, muhtemelen sizin için ne kadar kötü olduğunu biliyorsunuz – ve akciğerleriniz söz konusu olduğunda, yapabileceğiniz en kötü şey bu. Ne kadar çok sigara içerseniz, akciğer kanseri ve KOAH dahil olmak üzere ciddi hastalıklar geliştirme riskiniz o kadar artar.

8. Evdeki toksinleri ortadan kaldırın ve iç ortam havasını iyileştirin
Temizleyiciler, deterjanlar, ağartıcılar ve kimyasal kokulu hava temizleyicilerinden oluşan kimyasallar dahil olmak üzere evsel toksinler, akciğerlerinize ve genel sağlığınıza zarar verir. Bunun yerine, kendi ev yapımı koku gidericilerden bazılarını yapmaya çalışın. Kimyasal içermeyen deterjanlar kullanın.

9. Kilonuzu koruyun
Ağırlık, akciğer sağlığı da dahil olmak üzere herkesin sağlığında önemli bir rol oynar. Aşırı kiloluysanız, kalbinizdeki iş yükü artar, bu da oksijenin vücudunuzun geri kalanına taşınmasını daha da zorlaştırır ve özellikle karın bölgesindeki aşırı yağ, diyaframınızın üzerine basınç uygulayabilir. Nefes almak daha zor.

10. Gülmeyi unutmayın
Şaka değil, gülmek aslında akciğerler için harika bir egzersiz. Akciğer kapasitesini arttırır ve karın kaslarını da çalışır. Aynı zamanda, akan havayı zorlayarak akciğerleri temizlemeye yardımcı olur, böylece temiz hava akciğerlerin tüm bölgelerini tamamlayabilir.

11. Akciğer sağlığını destekleyen gıdalar dahil uygun bir diyet uygulayın
Sağlıklı bir diyet, akciğerlerin sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlık için bir zorunluluktur.

12. Yemeklerinizi renklendirin
Akciğer sağlığını da iyileştirebilecek birçok bitki ve baharat vardır. Yemeklerinizde mümkün olduğunca çok şeyleri tatlandırın ve akciğerlerinizin en iyi şekilde çalışmasını sağlayın.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
459TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler