Ana Sayfa SAĞLIK Güneşten Yeterli D Vitamini Nasıl Alınır?

Güneşten Yeterli D Vitamini Nasıl Alınır?

Pek çok kişi cilt hasarından ve cilt kanserinden korkarak güneşe çıkmamayı tercih eder. Oysa ki bu iyi bir fikir değildir. Çünkü güneş en iyi D vitamini kaynağıdır.

D vitamini osteoporoz riskini azaltmak için önemlidir. Çünkü bu vitamin, kemiklerin güçlendirilmesi için gerekli olan kalsiyum emiliminde yardımcı olur.

Ayrıca, D vitamini ruh halini iyileştirmede etkilidir. Bu depresyon ve anksiyete için tamamen doğal ve yan etkisiz bir çözümdür!

Uzmanlar, vücutta yeterli D vitamininin bulunmamasının, kas güçsüzlüğü nedeniyle yorgun hissetmenize neden olabileceğini söylüyor. Ayrıca, sayısız çalışma, D vitamininin belirli kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Beslenme yoluyla yeterli D vitamini almak istiyorsanız, yüksek miktarda mantar, somon, konserve ton balığı veya sardalye, sığır karaciğeri ve yumurta sarısı tüketmeniz gerekir. Güneş ise, en iyi D vitamini alabileceğiniz kaynaktır.

Peki, güzelliğinizi ve sağlığınızı tehlikeye atmadan D vitaminini nasıl alabilirsiniz? İşte size bazı ipuçları…

10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmayın
Uzmanlara göre, D vitamini ihtiyacınızı sabah 10’dan önce ve öğleden sonra 4’ten sonra güneşten elde etmek en iyi yoldur.

Cildinizi güneşe karşı açıkta bırakın
10:00 ve 16:00 saatleri arası hariç, D vitaminini daha fazla almak için cildinizi güneşe gösterin. Tüm vücudunuzun yaklaşık 1/3’ünü güneşe maruz bırakan kıyafetleri tercih etmeniz önerilir.

Güneş altında 30 dakika
Uzmanlar, haftada en az 3 gün, güneşin altında 10 ila 30 dakika arasında zaman geçirmeniz gerektiğini vurguluyor. Tabii ki yukarıdaki ilk iki ipucunu aklınızda bulundurun.

Koyu tenlilere daha fazla güneş
Koyu bir cildiniz varsa, yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan emin olmak için güneşin altında 30 dakikadan biraz daha fazla zaman geçirmeniz gerekebilir.

Şapka ve güneş gözlüğü
Herkes çok fazla güneşin erken yaşlanma belirtilerine neden olabileceğini bilir. İnce çizgilerden ve kırışıklıklardan uzak kalmak istiyorsanız, D vitamini için güneşten yararlanırken, geniş kenarlı bir şapka giymeniz yeterlidir.

Aynı zamanda güneşten gözlerin etrafındaki hassas ciltleri korumak için güneş gözlüğü kullanılması da önerilir.

İlgili Makaleler

Sifonu Çekmeden Klozet Kapağını Kapatmalısınız

Bir düşünün. Sifonu ne zaman çekiyorsunuz? Klozet kapağını kapatmadan önce mi, kapattıktan sonra mı?...

Diş Temizleme Tozu Nasıl Yapılır?

Diş Temizleme Tozu Nasıl Yapılır? Diş macunlarının içinde sağlığa zararlı birçok madde bulunuyor. Bunlar...

Ylang Ylang Esansiyel Yağının Şaşırtıcı Faydaları

Ylang ylang esansiyel yağı, yakın zamana kadar fazla bilinen bir yağ olmamasına rağmen, birçok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Dondurucudan Hemen Çıkarmanız Gereken 5 Şey

Dondurucu, yemek planlaması, yaz ürünlerinin korunması ve daha fazlası için kullanışlı bir araçtır - ancak dikkatli değilseniz, rasgele yiyeceklerle dolu bir kara delik (veya...

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım

Yatak Koruyucunuzu Temizlemek İçin 7 Basit Adım. Yatağınızın uzun ömürlü olması ve temiz kalması için mutlaka yatak koruyucu ped kullanmak gerekiyor. Peki yatak koruyucunuzu...

Odadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Pratik Yolu

Odadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Pratik Yolu. Evdeki odalarda hoş olmayan kokular oluşabilir. Odalardaki kötü kokuyu dağıtması için marketlerde fısfıslar, spreyler satılır. Ancak bunlar oldukça...

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir?

Yünlü Giysinin Kaşıntısı Nasıl Giderilir? Yün bir hayvanın tüylerinden elde edilir. Bazı yün türleri diğerlerinden daha yumuşaktır. Yün hassasiyetine sahip olanlar merinos ve kuzu...