Ana Sayfa SAĞLIK Hamilelikte Güvenle Kullanabileceğiniz Esansiyel Yağlar

Hamilelikte Güvenle Kullanabileceğiniz Esansiyel Yağlar

Hamilelik süresince değişen hormonlar nedeniyle, hamile kadınlar farklı sorunlarla baş etmek zorunda kalır. Kusma, bulantı, şişen ayaklar, baş ve sırt ağrıları bu sorunlardan bazılarıdır. Kullanımı tamamen güvenli esansiyel yağlar ile hamilelikte yaşanan tüm sorunlara çözüm bulunabilir.

Gebeliğin ilk birkaç ayında, hormonlardaki ve kan şekerindeki değişimlerin neden olduğu bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca, duygusal stres, aşırı yorgunluk, seyahat ve belirli gıda türleri de hamilelikte sorun yaratabilir.

Hamilelik sürecinde yaşanan sorunların üstesinden gelmek için kullanımı güvenli esansiyel yağlarla, şikayetleri tamamen ortadan kaldırmak ya da hafifletmek mümkün.

1. Lavanta yağı
Stresli hissettiğinizde, lavanta yağı daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Lavanta yağı, bulantı ve kusmayı önleyebilir. Lavanta esansiyel yağı kullanan hamile kadınlar, bulantı ve kusmanın geçmesinin yanı sıra daha enerjik ve daha az yorgun hissettiklerini de belirtmektedir. Ayrıca, hamilelikte yaşanan uyku sorunu için de lavanta yağı kullanılabilir.

Lavanta yağını nasıl kullanacaksınız?
1 damla lavanta yağı ile 1 çay kaşığı badem yağını karıştırın ve karışımı bir cam kavanoza aktarın. Baş ağrısı, stres veya anksiyete için alnınıza az miktarda uygulayın.

İyi bir uyku için de, bir pamuğa birkaç damla lavanta yağı dökün ve yatağınızın yanına koyun. Mide bulandırıcı yaşarken, kokuyu solumayın.

2. Nane yağı
Nane yağı, analjezik, antiseptik, karminatif, dekonjestan, anti ülser ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Hamilelik sırasında, nane yağı, lavanta yağı ile birlikte sabah bulantıları için güvenilir bir çözümdür.

Nane yağını nasıl kullanacaksınız?
Mide bulantısı ve kusmanın yanı sıra mide ekşimesi için bir damla nane yağını soluyabilirsiniz.

Ya da 1 tatlı kaşığı jojoba yağı ile 1 damla nane yağını birleştirin ve cildin kaşıntılı kısımlarına uygulayın.

3. Papatya yağı
Papatya doğal bir sakinleştirici ve yatıştırıcı olarak çalışır, bu yüzden endişe, depresif veya stresli hissedenler için harikadır. Hamilelik sırasında uzun süreli papatya yağı kullanımı zararlı olabileceğinden, bir ya da iki haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Papatya yağını nasıl kullanacaksınız?
Papatya kokusu ile odayı doldurmak için bir difüzöre 2 damla papatya yağı koyun.

4. Zencefil yağı
Eğer zencefil kokusu rahatsız etmezse, mide bulantısı gibi hamilelikle ilgili sorunları gidermek için kullanılabilir.

Zencefil yağını nasıl kullanacaksınız?
Bir bardak sıcak suya 2 damla zencefil yağı ekleyin. Buharını soluyun. 3-4 gün boyunca günde bir kez tekrarlayın. Baş ağrısı veya sırt ağrısı için günde iki kez ağrılı bölgeye iki damla zencefil yağı sürün.

5. Okaliptüs yağı
Hamile kadınların şikayet ettiği bir diğer yaygın sorun şişmiş ayaklardır. Okaliptüs yağı güçlü bir analjeziktir, yani ağrıyı rahatlatır ve yürümenizi, hareket etmenizi kolaylaştırır. Aynı zamanda ayaktaki şişliği azaltacak bir anti-inflamatuardur.

Okaliptüs yağını nasıl kullanacaksınız?
1-2 damla okaliptüs yağı ile 1 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Yağ karışımını kapaklı bir cam kavanoza koyun. İhtiyacınız olduğunda birkaç damla elinize alarak 5 ila 10 dakika arasında ayaklarınıza masaj yapın. Ardından da ayaklarınızı biraz yükseğe kaldırın. Bu yöntemi günde bir veya iki kez yapın.

6. Limon yağı
Limon, hamilelikle ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olabilecek başka güvenli ve etkili bir ilaçtır. Limon yağının bebeğinize zarar vermeyeceğini bilerek güvenle kullanabilirsiniz.

Bir pamuğa 2 damla limon yağı dökün. Geceleri uyumadan önce yastığın altına koyun.

7. Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri ile bilinmektedir. Hamileler için, çay ağacı yağı ayak ve ayak bileği iltihabını hafifleterek yardımcı olabilir.

2 damla çay ağacı yağı ile 1 çay kaşığı badem yağını karıştırın. Üç haftaya kadar günde iki kez ayak ve ayak bileklerine masaj yapmak için kullanın.

8. Bergamot yağı
Hamilelerde stresi azaltmak için bergamot yağı idealdir. Linalil asetat ve linalool içeren bergamot, hamile kadınlar üzerinde gevşetme etkisi vardır ve uzun süreli günlük bakım için kullanılabilir. Zihni sakinleştirmenin ve sinirleri yatıştırmanın etkili bir yoludur.

1 damla bergamot yağı ile 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağını karıştırın. Yağ karışımını avuç içlerinize sürün ve yağı koklayın.

9. Selvi yağı
Hamilelerin vücutlarında oluşan çatlaklar, dermal yırtılmanın neden olduğu deri izlerine işaret eder. Hamile kadınlar arasında çok yaygındır. Selvi yağının hamile kadınlar arasında gerilmelerin azaltılmasında etkili olduğu bulunmuştur.

2 damla selvi yağı ile 1 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Günde bir kez ince bir tabaka karın bölgenize sürün.

10. Portakal yağı
Anksiyeteyi hafifletmenin başka bir yolu portakal yağıdır. Portakal yağının solunması, hamilelikte rahatlığı artırmak ve stresi azaltmak için güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Bir difüzöre 3 damla portakal yağı dökün. Odaya kokuyu yaymak için difüzörü kullanın. Bu haftada üç kez yapın.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,851BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...