Ana Sayfa SAĞLIK Yorgun Hissediyor ve Uyumakta Zorlanıyorsanız...

Yorgun Hissediyor ve Uyumakta Zorlanıyorsanız…

Yorgun hissetmenize rağmen uyumakta zorlanıyor ve yorgunluğunu gideremiyorsanız, ne yediğinizi bir daha düşünmeniz gerekebilir. Bazı yiyecek ve içecekleri uyumadan önce tüketmemeniz iyi bir uyku ve yorgunluk gidermek için en iyi çözüm olabilir.

Kafein
Kafeinin enerji verici etkileri düşünülenden daha uzun sürer. Yatmadan 6 saat önce kafein içeren içecekleri tüketmeyi kesin.

Cips ve soslar
Cipsler ve sosları baharatlı, kızartılmış ve asidiktir. Bu üç durum da, gece ortasında mide yanmasına neden olabilir. Mide ekşimesi sorunu yaşayanlar, yatmadan 2 saat önce bir şey yemekten kaçınmalıdır.

Dondurma
Dondurma özellikle sıcak yaz gecelerinde cezbedici olabilir. Ancak dondurma yüksek oranda şeker ve yağ içerir. Bunlar da uyku düzenleri üzerinde kötü bir etkiye sahiptir.

Gece atıştırmalıklarından hoşlanıyorsanız, fındık gibi protein açısından zengin yiyecekler deneyin ve şekerli gıdalardan uzak durun.

Alkol
Bir kadeh şarabın uykuya dalmak için yeterince rahatlamaya yardımcı olabileceğine inanılsa da yapılan bir çalışma, alkol almanın vücudun doğal saatine müdahale ettiğini buldu.

Başka bir araştırma, alkolün solunum düzeninizi değiştirebileceğini ortaya koydu. Bu, derin uykuda geçirebileceğiniz zamanı azaltır. Bu uzun saatler uyusanız da kaliteli bir uyku alamayacağınız anlamına gelir.

Kavun
Uykunuzun ortasında tuvalet ihtiyacı için kalkmak istemiyorsanız, yatmadan önce kavundan kaçınmak isteyebilirsiniz. Kavun yüksek miktarda su içerir.

Çedar peyniri
Çedar ve diğer eski peynirler uyku sorunlarına neden olabilir, çünkü tiramin bakımından zengindirler. Tiramin, beynin dinlenmesini geciktiren uyarıcıyı serbest bırakmasını tetikleyen bir amino asittir.

İlgili Makaleler

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini değiştirirken, evinizi taşırken, herhangi birinin sivri şeylerle dikkatsiz bir şekilde...

Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu. Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale...

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları. Evinizde bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözüm üretebilmek gerçekten rahatlatıcıdır. Bu bir leke ya da herhangi bir yerde çatlak...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından faydaları sebebiyle en çok tüketilmesi gereken sebzedir. Ancak sarımsakın sağlık...