Ana SayfaYEMEKÇilek Kış İçin Saklanır Mı?

Çilek Kış İçin Saklanır Mı?

Derin dondurucu dolapların çıkmasıyla birlikte kışlık yapanların hazırlıkları da arttı. Domates konservesinden, doğranmış kuru soğan, meyve ve sebzeye kadar birçok ürün daha sonra yemek üzere derin dondurucularda depolanmaktadır. Derin dondurucularda yaprak sarması, artan yemekler, kış için konserveler, yemekte kullanmak için haşlanmış nohut, doğranmış soğan gibi birçok ürün saklanmaktadır. Çalışan hanımlar derin dondurucu ve buzluklarda ani gelen misafirler için börek, hamur işi gıdalarda saklanabilmektedir.

Çilek, yaz ayların severek üretilen, pastalarda kullanabilen lezzetli bir meyvedir. Yaz aylarında bile tüketilmediğinde, kısa sürede çürüyen ve lezzetini kaybeden çileği uzun süre saklamak mümkün değil gibi görünüyor. Aslında her şey mevsiminde daha ekonomik ve daha lezzetli olmaktadır. Fakat hiç olmadık bir mevsimde olmadık bir meyveyi canınız isteyebilir veya ihtiyaç duyabilirsiniz. Çilek, ahududu gibi meyveleri derin dondurucuda direk saklamak yerine marmelatını, reçelini veya kompostosunu yaparak saklamayı tercih edebilirsiniz.

Çilek Nasıl Saklanır?

  • Yumuşak bir meyve olan çilek, üst üste geldiğinde bile ezilebilir. Bunun için birbirinin üstüne binmeyecek, yayvan kapaklı kaplarda saklamaya özen göstermelisiniz.
  • Çilek iki gün içinde tüketmezseniz dahi bozulabilir. Özellikle hemen tüketmeyecekseniz narin bir meyve olan ve güneş ışınıyla hızla olgunlaşan çileği güneşe maruz bırakmayın.
  • Buzdolabında bir süre muhafaza edecekseniz, yıkamadan ezilmeyecek şekilde ve üstünü örterek saklayın.
  • Çilek yemeniz için 8 neden
  • Yıkarken tazyikli su kullanmanız yumuşak yapılı bir meyve olan çileğin ezilip deforme olmasına neden olur. Az suda bolca yıkamaya özen gösterin.
  • Çileği bir yıl süreyle derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Bunun için buzdolabı poşeti kullanacaksanız bile çileklerin ezilmemesine, diğer yiyeceklerin üstünde kalmasına özen gösterin. Bir süre sonra dondurduğunuz tarihi unutabilirsiniz. Bu durum sağlık açısından uygun olmaz. Son tüketim zamanını geçirmemek için dondurucuya koyduğunuz tarihi bir etiketin üzerine yazarak çilek kabının veya torbasının üzerine yapıştırın.
  • Kış aylarında donmuş çilek nasıl kullanılır?
  • Öncelikle çileklerinizi buzlu suyun içinde nazikçe bir süre yıkayın. Saplarını temizleyip havlu kâğıtla iyice kurulayın. Havası alınmış bir kap veya poşetin içine çilekleri ezmeden yerleştirin. Ağzını sıkıca kapatarak derin dondurucu veya buzdolaplarının buzluk kısmında çilekleri muhafaza edebilirsiniz. Çilek saklarken sert olanlarını tercih edin. Derin dondurucu için aldığınız çileklerin ezilmiş, zamanı geçmiş olmamasına özen gösterin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler