Ana Sayfa SAĞLIK Karpal Tünel Sendromu İçin Doğal Çözümler

Karpal Tünel Sendromu İçin Doğal Çözümler

Karpal Tünel Sendromu, bilekte ağrı, kolda uyuşma ve his kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkan sinir sıkışmasıdır. İyileşme sürecini hızlandırmak için, evde doğal yöntemler uygulayabilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromunu, aşağıdaki ev ilaçları ile tedavi edebilirsiniz.

Gergin tutmak

Karpal tünel sendromunda ağrıyı hafifletmenin bir yolu, zaman zaman kolları germektir. Bu, elinize giden etkilenen sinirlerin açılmasına yardımcı olacaktır. Sürekli bir masa başında çalışıyorsanız, boyun ve omuz bölgelerindeki sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan kol gerdirme hareketini yapmalısınız. Avucunuzu duvara dayayın ve kolunuzu omuzlarınızdan biraz daha yükseğe kaldırarak düz tutun. Bir ayağınızı diğerinin önüne koyun ve göğsünüzde hafif bir gerginlik olana kadar gövdeyi ileri doğru ittirin, ama kolunuzu bükmeyin. Bu şekilde 10 saniye süreyle durun. Bunu her 45 dakikada bir yapmalısınız.

Kırmızı biber

Cayenne diye de bilinen acı Arnavut biberi, içerdiği kapsaisin miktarından dolayı karpal tünel sendromunun neden olduğu ağrıdan rahatlama sağladığı kanıtlanmıştır. Kapsaisin ağrı kesici olarak çalışan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Etkilenen bilek üzerinde az miktarda kapsaisinli merhem sürün ve hafifçe masaj yapın. Bunu günde 2 ila 3 defa yapmalısınız. Vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak isterseniz, bu baharatın bir kısmını da yemeğinize ekleyebilirsiniz.

Soğutma

Bu çözümün işe yarayıp yaramadığına dair çelişkili raporlar olsa da, bileğinize bir buz paketi yerleştirmek aslında karpal tünel sendromundan gelen ağrıyı hafifletebilir. Buz paketini etkilenen bölgeye yaklaşık 20 dakika kadar yerleştirin. Eğer alan kırmızılaşmaya başlarsa buz paketini çıkarın.

Papatya çayı

Papatya çayının, ağrı giderici ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Papatya, bileğinizdeki ağrıdan kurtulmak için bol miktarda antienflamatuar ajan içerir. Bir çay kaşığı bal ve 1/4 çay kaşığı acı Arnavut biberi ile bir fincan papatça çayı hazırlayın ve günde bir kez için.

Zerdeçal

Karpal tünel sendromunuz için kullanabileceğiniz başka bir ev ilacı da zerdeçaldır. Zerdeçalda bulunan anti-enflamatuar özellikler, steroidal ve hatta steroidal olmayan ilaçlarla neredeyse aynıdır. Yemeklerinize bol miktarda zerdeçal ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...