Ana Sayfa SAĞLIK Doğru Kanser Tedavisi Yöntemleri

Doğru Kanser Tedavisi Yöntemleri

“Kanser nedir ve nasıl tedavi edilir” bugün en çok merak edilen soruların başındadır. Kanser, vücudun belirli bir kısımında, kontrol edilemeyen hücre bölünmelerinden kaynaklanan bir hastalıktır ve pek çok farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Kanser tedavisi her hastaya göre farklılık göstermektedir.

Bu farklılıklar; hastanın vücudundaki kanser tipine, ilerleme aşamasına, hastanın genel sağlık durumuna, tedavinin olası yan etkilerine bağlı olarak değişebilmektedir. Kanser tedavisi altında; cerrahi ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi, kök hücre ve kemik iliği transplantları, aşı, hormon ve antikor tedavisi olarak sıralanabilir. Kanserli hücrelere sahip hastaların bazıları için bu tedavi yöntemlerinden sadece biri yeterli olabilmekteyken; bazı hastalar ve kanser türleri için birleştirilmiş tedavi planlamaları yapılmaktadır. Cerrahi operasyonlardan sonra kemoterapi veya radyoterapi uygulanması; birleştirilmiş kanser tedavisi yöntemine bir örnektir.

Doğru Kanser Tedavisi İçin Kapsamlı Bir Araştırma Şart!

Kanser tedavisinde, hedeflenen asıl amaç; hastadaki kanser hücrelerinin tamamen vücuttan çıkarılması ve ilgili bölgenin bu zararlı hücrelerden temizlenmesidir. Özellikle erken müdahale ile tespit edilen, kanser hücrelerinin vücudun başka bölgelerine sıçramadığı, tek bölgede toplandığı durumlarda cerrahi müdahaleler ile kanserli hücrelerin tamamı vücuttan temizle nebilmekte; zararlı hücrelerdeki artış engellenebilmektedir. Bununla birlikte kanserin tekrarlanmasını önlemek için, cerrahi müdahalelerden sonra koruma amaçlı kemoterapi ve radyoterapi işlemleri yapılabilmektedir. Buna “adjuvan tedavi” adı verilmektedir ve ana tedaviye yardımcı bir kanser tedavisi çeşididir.

Kanser belirtileri her zaman önceden anlaşılmayabilir. Bu tür durumlarda ise, kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemek için oldukça geç kalınmıştır. Bu noktada doktorlar tarafından, hastalığın neden olduğu semptomların ve yan etkilerin hafifletilmesine yönelik hastaya rahatlatıcı tedaviler yapılmaktadır. Buradaki amaç, kanserli hücrelerin vücuttan tamamen temizlenmesinden ziyade, hastanın ömrünün uzatılmasına yöneliktir. Yapılacak her tedavi, kişiden kişiye değişmektedir ve kapsamlı bir değerlendirme yapıldıktan alanında uzman doktorlar tarafından sonra hastaya en uygun kanser tedavisi seçilmelidir.

Kanser Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kanser tedavisi başlığı altında öne çıkan kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek amacıyla ilaç kullanılarak yapılan bir işlemdir. Bu ilaçlar tümörlerin büyümesini engelleyebilir, kanser hücrelerini küçültebilir ve hatta ortadan kaldırabilir. Kemoterapi ilaçları, zararlı hücreler ile beraber sağlıklı hücrelerin gelişimini de engelleyen oldukça güçlü ilaçlardır. Kemoterapi ile tedavi yöntemi, neredeyse tüm kanser çeşitleri için etkili olarak kabul edilen bir yöntemdir ancak pek çok yan etkisi de bulunmaktadır. Hastada var olan kanser hücrelerinin tipine ve hastanın ilaca verdiği tepkilere göre bu yan etkilerin yoğunluğu değişmektedir.

Cerrahi tedavi yöntemi, kanserli dokuların vücudun ilgili bölgesinden cerrahi operasyonlar ile alınarak temizlenmesini içermektedir. Bazı kanser türlerinde bu tip operasyonlar ilk tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bazı durumlarda ise, kanser şüphesi olan hastaya doktorlar tarafından tanı konulması amacı ile cerrahi işlemlere başvurulmaktadır. Ameliyatların yan etkileri ve riskleri, kanserin türüne, kanserli hücrelerin toplandığı bölgeye ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişmektedir.

Bir diğer kanser tedavisi yöntemi olan radyasyon tedavisinde, kanser hücrelerini yok etmek için hastaya yüksek enerjili ışınlar verilmektedir. Radyasyon, tümörleri küçültmek ve ameliyat sonrası kanserli hücrelerin yeniden büyümesini azaltmak için kullanılan etkili bir kanser tedavisi. Radyasyon tedavisi lokal bir tedavi yöntemi olmasına karşın normal hücrelere de zarar verebilmekte ve hasta üzerinde etkili yan etkilere sebep olabilmektedir.

Hormon tedavisinde, belli başlı bazı kanser türlerini tedavi etmek için, hastanın vücudundaki hormon miktarı değiştirilerek kontrolsüz bir şekilde hücre üretimi engellenmeye çalışılmaktadır.

Kanser Tedavisi, Alanında Uzman Hekimler Tarafından Belirlenmeli!

Yıllık rutin kanser taraması hastalığın erken teşhisi noktasında oldukça önemlidir. Farklı kanser evreleri farklı tedavi seçenekleri gerektirmektedir ve erken teşhis bu noktada hastaya daha fazla tedavi seçeneği sunmaktadır. Kanser gibi hayati önem taşıyan bir hastalığın tedavisi, en iyi sağlık merkezlerinde uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Florence Nightingale Hastaneleri’nde, konusunda uzman cerrahlar, onkologlar, radyologlar ve psikologlardan oluşan ekip, kanserli hastalar için en uygun kanser tedavisi yöntemini seçerek bu zorlu sürecin en kolay şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadırlar. Florence Nightingale Hastaneleri’ni diğer hastanelerden ayıran en önemli özellik, danışman öğretim üyeleri ve uzman doktorlardan oluşan “Tümor Konseyi”nin toplanarak, Türkiye ve dünyada yayınlanmış en son bilimsel çalışmalar ışığında hasta için en uygun tedavi yönteminin seçilmesi ve buna uygun tedaviye başlanmasıdır. Profesyonel doktor kadrosu, en son teknoloji ürünü medikal cihazları ve kapsamlı ameliyat olanakları ile bu zorlu süreçte Florence Nightingale Hastaneleri kanser tedavisi için doğru bir tercih olacaktır.

İlgili Makaleler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine...

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...