Ana Sayfa HAYAT Sperm Sayısını Düşüren Günlük Alışkanlıklar

Sperm Sayısını Düşüren Günlük Alışkanlıklar

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, yeterli sperm sayısını korumak çok önemlidir. Ancak, günlük yapılan bazı alışkanlıklar sperm sayısını düşürmektedir. Bu da çocuk sahibi olma ihtimalini azaltır.

Çocuk sahibi olma hayalleri kuruyorsanız, sperm sayısını düşürebilecek alışkanlıkları da bırakmanız gerekir. Peki ne gibi alışkanlıklar sperm sayısını düşürebilir?

Çok fazla alkol
Erkekler arasında ılımlı alkol alımı günde iki kadehi aşmamalıdır. Bundan daha fazlasını tüketiyorsanız, sperm sayısının düşmesi çok olasıdır. Alkol, vücuttaki toksinlerin nötrleştiricisi olan karaciğere zarar verir. İçeride çok fazla toksin bulunması spermlere zarar verebilir.

Sigara içmek
Sigara içmek vücuda çok fazla toksin katar, bu da sperm sayısını azaltır. Sigara içek aynı zamanda kan damarlarına da zarar verir.

Sıkı giysiler
Sperm sayınızı yeterli sayıda tutmak istiyorsanız, çok dar çamaşırlar ve dar pantolonlara veda edin. Çünkü bu tür giysiler, vücudun ısı miktarını artırabilir ve yeni üretilen sperm hücrelerine zarar verebilir.

Uzun süreli dizüstü bilgisayar kullanımından, sık sık sauna ve sıcak küvet kullanımından da uzak durmalısınız.

Egzersiz desteklerini kullanma
Steroid içeren egzersiz takviyeleri, kasları büyütüyor olabilir, ancak sperm sayısını düşürme ihtimali yüksektir. Bu steroid içeren takviyeler, vücudun zaten yeterli testosterona sahip olduğunu düşünmesine neden olur ve bu da sperm hücrelerinin üretimini durdurur.

İşlenmiş gıdalar
İşlenmiş gıdaların sağlık için zararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca, baba olma ihtimalinizi da azaltabilirler. Hazır gıdaların içerdikleri malzemelerin çoğu zararlıdır ve sperm üretimi üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Yüksek stres
Stresli bir yaşam sürmek, genel sağlığınız gibi, sperm sayısını da birçok yönden zedelemektedir. Uzmanlar, stres nedeniyle oluşabilecek yüksek tansiyonun sperm üretimine zarar verebileceğini belirtiyor. Ayrıca, stresin getirdiği hormonal dengesizlik de sperm sayısında önemli bir azalmaya neden olabilir.

Hareketsiz bir yaşam
Eğer hareket etmemenin sperm sayısının artmasına yardımcı olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hareketsiz bir yaşama sahip olmak sizi aşırı kilolu olma veya obez olma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Bu da, sperm üretimini engelleyebilir.

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,872BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...