Ana Sayfa YEMEK Pilav Nasıl Lezzetini Kaybetmeden Isıtılır?

Pilav Nasıl Lezzetini Kaybetmeden Isıtılır?

0
997

Pilavlar, yemek kültürümüzün en önemli öğelerinden biridir. Bulgur pilavı ve pirinç pilavı, neredeyse her sofrada, ana yemeğin yanında bulunur. Pilav yaparken, malzemenin özenle seçilmesi gerekir. Türkiye’de yetiştirilen pirinç türleri arasında, bilinen geleneksel pirinç pilavı yapmak için, en uygun seçenek baldo pirinçtir. Baldo pirinç, tanelerinin daha tombul ve kısa olması ile ayırt edilebilir.

Diğer pirinçlerden de, çok lezzetli pilavlar yapılabilir, ancak geleneksel Türk pilavı, baldo pirinçle yapılmalıdır. Ana yemeklerin yanında, eşlik etmesi için yapılan pilav, uygun şekilde pişirildiğinde, güzel bir tamamlayıcı olmaktadır. Ancak, her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz ve bazen planlanandan daha az pilav tüketilir. Pirincin yetiştirilmesindeki zahmetler, pilavın pişirilmesindeki emekler düşünüldüğünde, artan pilav, atılamaz ve daha sonra yenmek için saklanır. Fakat yeniden ısıtılan pilav, hiç istenmese de, lezzet kaybına uğrayacaktır.

Pilav Saklama ve Isıtma Yöntemi

Pilavı, mümkünse pişirildiği tencerede bırakmanız; ısıtırken kolaylık sağlayacaktır ve lezzet kaybını en aza indirecektir. Ayrıca, kaptan kaba aktarılmadığı için, pirinçlerin kırılma ve ezilmeleri en az düzeyde olacaktır. Artan pilavı, buzdolabına kaldıracaksanız, önce oda ısısına kadar soğumasını beklemeniz gerekir. Daha sonra, tencerenin kapağını sıkıca kapatıp, buzdolabına kaldırabilirsiniz. Tüm bu noktalara dikkat edilse bile, pişmiş pilavı, en fazla iki gün bekletebilirsiniz. Mümkünse, hemen ertesi gün, ısıtılarak tüketilmelidir.

Isıtmak istediğiniz pilavı, tenceresi ile ocağın üzerine koyunuz. Ateşi, yüksek sevide olmayacak şekilde açınız. Pilav ısınmaya başladığında, tencereden sesler gelmeye başlayacaktır. Bu aşamada, bir çay bardağından biraz az kaynar suyu, tencereye koyunuz. Pilavınız az ise, su miktarını azaltabilirsiniz. Suyu ekledikten sonra, karıştırmadan, kapağını kapatınız. Birkaç dakika sonra, kapağı açarak, hafifçe karıştırınız. Tekrar kapatarak, birkaç dakika daha ısınmasını sağlayınız. Daha sonra, ateşi kapatınız, tencerenin kapağını açmayınız. Servis yapmadan hemen önce, hafifçe karıştırarak, pilavı tabaklara alabilirsiniz.

Mikrodalgada Pilav Nasıl Isıtılır?

Artan pilavı, mikrodalga fırına dayanıklı ısıtma kabına alınız. Oda sıcaklığına geldiğinde, kapağını kapatarak, buzdolabına kaldırınız. Isıtmak istediğiniz pilavı, uygun kapla birlikte, mikrodalga fırına yerleştiriniz. Pilavın üzerine, 2-3 yemek kaşığı kadar su ekleyiniz. Varsa, fırınınız yemek ısıtma ayarına getiriniz ve süreyi 2 dakika olarak ayarlayınız. Fırının kapağını kapatıp, çalıştırınız. Pilavınız, hiçbir lezzet kaybına uğramadan ısınmış olacaktır.

Kalan Pilav Nasıl Değerlendirilir?

Kalan pilav, en eski zamanlardan beri, ertesi günün çorbası olarak değerlendirilir. Tencereye bir miktar yağ aldıktan sonra, çok ince doğranmış, az miktarda kuru soğan kavrulur. Üzerine, iki yemek kaşığı kadar un eklenerek, kavrulmaya devam edilir. Un kavrulduktan sonra, kaynar su eklenerek, hızlı hızlı karıştırılır ve çorbanın meyanesi hazırlanır. Daha sonra, sıcak su ile ezilmiş süzme yoğurt, sürekli karıştırılarak, bu suya eklenir. Çorba kaynamaya ve kıvamını almaya başladığı zaman, dünden kalan pirinç pilavı eklenir. Bir taşım kaynadıktan sonra, yoğurt çorbanız hazırdır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın