Ana Sayfa SAĞLIK Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yabanmersini faydaları arasında en önemlisi antioksidan oranı yüksek olmasıdır. Antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengeler. Serbest radikallerin çoğalması vücutta oksidatif strese yol açar. Oksidatif streste kanser, kalp hastalıkları ve diyabete sebep olabilir.

Porsiyon Boyutu: 1 bardak

85 kalori
0.5 g yağ
21 g karbonhidrat
3.6 g lif
15 g şeker
1.1 g protein
114 mg potasyum
% 24 DV C vitamini
% 5 DV B6 vitamini

1. BEYİN SAĞLIĞINI KORUR: Yabanmersini A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi besin ögeleri açısından zengindir. Bu özellikleri ile beyin ve sinir hücrelerini korur. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi daha yüksektir.

2. SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER: İçeriğinde lif sebebiyle sindirim sistemini düzenlemede yardımcıdır. Kabızlık problemi olanlar için faydalıdır. Ayrıca bakır ve früktoz içerir. Bu nedenle sindirim sisteminin iyi çalışmasında etkilidir.

3. İDRAR YOLLARINI TEMİZLER: Doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunda bulunan E. Coli olarak bilinen bakteriden temizler.

4. GÖRME KAYBINA FAYDALIDIR: Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içerir. Bu nedenden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahiptir. Katarak, miyop, göz kuruluğu ve enfeksiyonlara karşı korur.

5. KALP HASTALIKLARINDAN KORUR: Lif oranının yüksek olması ve antioksidan açısından zengin olması sebebiyle kolesterol seviyesini düşürücü, kalp sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.

6. DOĞAL ANTİDEPRESANDIR: Enerji metabolizmasını düzenler ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile doğal antidepresandır. Renginin koyu olması içeriğinin zengin olması anlamına gelmektedir.

7. KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER: Tip2 diyabet, insülin direnci ve metabolik sendrom düzensiz kan şekeri salgılar. Düzenli yabanmersini tüketenler tüketmeyenlere oranla daha regüle kan şekeri salgılarlar.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,848BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...