Ana Sayfa SAĞLIK Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yabanmersini faydaları arasında en önemlisi antioksidan oranı yüksek olmasıdır. Antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengeler. Serbest radikallerin çoğalması vücutta oksidatif strese yol açar. Oksidatif streste kanser, kalp hastalıkları ve diyabete sebep olabilir.

Porsiyon Boyutu: 1 bardak

85 kalori
0.5 g yağ
21 g karbonhidrat
3.6 g lif
15 g şeker
1.1 g protein
114 mg potasyum
% 24 DV C vitamini
% 5 DV B6 vitamini

1. BEYİN SAĞLIĞINI KORUR: Yabanmersini A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi besin ögeleri açısından zengindir. Bu özellikleri ile beyin ve sinir hücrelerini korur. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi daha yüksektir.

2. SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER: İçeriğinde lif sebebiyle sindirim sistemini düzenlemede yardımcıdır. Kabızlık problemi olanlar için faydalıdır. Ayrıca bakır ve früktoz içerir. Bu nedenle sindirim sisteminin iyi çalışmasında etkilidir.

3. İDRAR YOLLARINI TEMİZLER: Doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunda bulunan E. Coli olarak bilinen bakteriden temizler.

4. GÖRME KAYBINA FAYDALIDIR: Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içerir. Bu nedenden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahiptir. Katarak, miyop, göz kuruluğu ve enfeksiyonlara karşı korur.

5. KALP HASTALIKLARINDAN KORUR: Lif oranının yüksek olması ve antioksidan açısından zengin olması sebebiyle kolesterol seviyesini düşürücü, kalp sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.

6. DOĞAL ANTİDEPRESANDIR: Enerji metabolizmasını düzenler ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile doğal antidepresandır. Renginin koyu olması içeriğinin zengin olması anlamına gelmektedir.

7. KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER: Tip2 diyabet, insülin direnci ve metabolik sendrom düzensiz kan şekeri salgılar. Düzenli yabanmersini tüketenler tüketmeyenlere oranla daha regüle kan şekeri salgılarlar.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Meyve ve Sebzeler İçin Temizlik Spreyleri Yapın

Organik olsalar dahi meyve ve sebzeleri sadece yıkamak yeterli değil. Böcek ilacı ve gübreleri...

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Meyveler

Eğer meyvelerinizi buzdolabında saklamanın harika bir fikir olduğunu düşünüyorsanız bunu tekrar gözden geçirin. Buzdolabı,...

Armut Yemeniz İçin 9 Neden

Pazarlarda ve manavlarda şu sıralar armut bolluğu yaşanıyor. Bol bol armut yememiz gerektiğini hatırlatmak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,413BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evinize Lavanta Kokusunu Yaymanın En Etkin Yolu

Lavanta mumları, tütsü, uçucu yağlar ve kurutulmuş lavanta, stresi azaltmak, rahatlamayı ve uykuyu arttırmak için yüzyıllar boyunca kullanılan hafif, çiçekli bir kokuya sahiptir. Bazı...

Soğan, Limon Filesini Atmamanız İçin Çok İyi Bir Neden

Genelde çöpe atılan malzemeleri farklı işler için kullanmak atığı azaltmanın yanı sıra paranızın da cebinizde kalmasına yardımcı olur. Pazardan, marketten soğan, patates ya da...

Seramik Tavanızın Rengi Mi Değişti? Yapıştırıyor Mu?

Renk değişikliği ve yapışkan noktalar, seramik tencere severlerin sorunudur. Yağ artıkları, safsızlıklar ve sıcak noktalar olağan şüphelilerdir, pişirme spreyleri ve diğer katkı maddeleri nedeniyle...

Döküm Tavadaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Aşçılar, uzun yıllardır döküm tava kullanmaktadır ve pişirme kapları zamana dayanır. Çizikler, ezikler ve çukurlar, demir tencere dökümünde, özellikle insanların ikinci el veya miras...