Ana Sayfa SAĞLIK Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yabanmersini faydaları arasında en önemlisi antioksidan oranı yüksek olmasıdır. Antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengeler. Serbest radikallerin çoğalması vücutta oksidatif strese yol açar. Oksidatif streste kanser, kalp hastalıkları ve diyabete sebep olabilir.

Porsiyon Boyutu: 1 bardak

85 kalori
0.5 g yağ
21 g karbonhidrat
3.6 g lif
15 g şeker
1.1 g protein
114 mg potasyum
% 24 DV C vitamini
% 5 DV B6 vitamini

1. BEYİN SAĞLIĞINI KORUR: Yabanmersini A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi besin ögeleri açısından zengindir. Bu özellikleri ile beyin ve sinir hücrelerini korur. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi daha yüksektir.

2. SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER: İçeriğinde lif sebebiyle sindirim sistemini düzenlemede yardımcıdır. Kabızlık problemi olanlar için faydalıdır. Ayrıca bakır ve früktoz içerir. Bu nedenle sindirim sisteminin iyi çalışmasında etkilidir.

3. İDRAR YOLLARINI TEMİZLER: Doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunda bulunan E. Coli olarak bilinen bakteriden temizler.

4. GÖRME KAYBINA FAYDALIDIR: Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içerir. Bu nedenden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahiptir. Katarak, miyop, göz kuruluğu ve enfeksiyonlara karşı korur.

5. KALP HASTALIKLARINDAN KORUR: Lif oranının yüksek olması ve antioksidan açısından zengin olması sebebiyle kolesterol seviyesini düşürücü, kalp sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.

6. DOĞAL ANTİDEPRESANDIR: Enerji metabolizmasını düzenler ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile doğal antidepresandır. Renginin koyu olması içeriğinin zengin olması anlamına gelmektedir.

7. KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER: Tip2 diyabet, insülin direnci ve metabolik sendrom düzensiz kan şekeri salgılar. Düzenli yabanmersini tüketenler tüketmeyenlere oranla daha regüle kan şekeri salgılarlar.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir....

Ayak Neden Şişer?

Ayak şişmesinin birçok sebebi olabilir. Örneğin çok fazla ayakta kalmak veya yürümek, uzun süren...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Naneli Ayak Peelingi Tarifi

Havalar ısınıyor ve yakında parmak arası terlikler giyilecek. Tüm kış boyunca ayaklarınızı çorap ve ayakkabılardan kurtarmak için beklediniz. Şimdi sorun ayaklarınızın bakıma ihtiyaç duyuyor...

Saça Sıcak Yağ Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Ayçiçekleri herkesi mutlu eder, hatta saçını bile. Herkesin kıskanacağı saç tellerine sahip olmak için inanılmaz sıcak yağ tedavisini deneyin.Malzemeler:1/2 su bardağı organik hindistan cevizi...

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...