Ana Sayfa SAĞLIK Çok Fazla Oturmanın 11 Korkunç Sonucu

Çok Fazla Oturmanın 11 Korkunç Sonucu

Masa başı mesleğiniz var mı? Bütün gün masada oturmak sağlığınıza zarar verebilir. Oturma, hareket halinde olmak için tasarlanan insanlar için doğal değildir. Ancak, çalışanların % 86’sının tüm gün oturduğu tahmin edilmektedir. Bunun üzerine, çoğu işten eve geldiklerinde de otururlar. Toplamda, günde 13 saat oturmakta ve 8 saat uyumak anlamına gelir. Bu, günde 21 saat boyunca, insanların sedanter olduğu anlamına gelir.

Bu problem, “Oturan Hastalık” olarak adlandırılan bir duruma yol açmıştır ve metabolik sendromu ve sedanter bir yaşam tarzı ile ilişkili problemleri ifade eder.

Oturmanın tehlikeleri tam olarak ne kadar çok? İşte bilimsel olarak araştırılan bazı endişeler.

1. Oturma çok fazla hayatınızı kısaltır
Bilim adamları, günün çoğunda oturan kişilerin, oturmayanlardan daha fazla ölme ihtimalinin olduğunu keşfettiler. Bu bulgu, günlük egzersiz yapsanız bile geçerlidir. Amerikan Kanser Derneği’nin Kanser çalışması , boş zamanlarında günde altı saatten fazla oturmuş kadınların, 3 saat ya da daha az süren kadınlardan % 37 daha fazla ölüm riski bulduğunu buldu. Erkekler % 18 daha fazla ölüm riskine sahipti.

2. Çok fazla oturmak kalbi etkiliyor
Çok uzun süre oturmak kalbinizde olumsuz bir etki yaratabilir . Araştırmacılar, günümüzün çoğunu oturmayan insanlarla karşılaştırıldığında kalp hastalığına yakalanma riskinin arttığını bulmuşlardır. Bir çalışmada, günde 5 saat oturan erkekler, her gün 2 saat ya da daha az süre oturan erkeklere göre yüzde 34 oranında daha fazla kalp yetmezliği yaşıyor. Bir başka çalışma, günde 10 saatten fazla oturmuş kadınların, günde 5 saat oturmuş kadınlara kıyasla, inme, kalp krizi ya da kalp hastalığı gibi kardiyovasküler olay riskinin anlamlı düzeyde yüksek olduğunu buldu. En büyük risk günde 10 saatten fazla oturan, egzersiz yapamayan, obez olan ve 70 yaşın üzerinde olan kadınlarda bulunuyor.

3. Çok fazla oturmak tüm egzersiz faydalarını siler
Spor salonunda her gün egzersiz mi yapıyorsunuz? BWu iyi olabilir, ancak her gün 7 saatten az bir süre oturuyorsanız. Araştırmalar, haftada 7 saat spor salonuna gidenlerin bile her gün 7 saat oturması halinde olumsuz etkileri ortadan kaldırmadığını gösteriyor.

4. Çok fazla oturmak beyni etkiler
Çok fazla oturma, bilişsel performansı azaltabilir ve bunamaya neden olabilir. Buna ek olarak, bir çalışma , uzun süre oturmanın, hafızanın “zayıf” hale getirilmesinden sorumlu olabileceğini ortaya koyuyor.

5. Oturmak diyabet riskini artırır
Bilim adamları her gün çok uzun oturmanın vücudunuzun insülini nasıl işlediğini değiştirebileceğini düşünüyorlar. Bir çalışmaya göre sedanter yaşam sürmüş insanların tip 2 diyabete yakalanma riski çok daha yüksek. Uzun süre oturma kasların az kullanılması anlamına gelir bu da enerjinin yakılmaması demektir.

6. Çok fazla oturmak pıhtı geliştirmenize neden olabilir
Hareketsiz uzun süre oturmak damarlarda (DVT) bir pıhtı oluşmasına neden olabilir. Oturma pozisyonunda, bacaklar genellikle seyrek ve açılıyken hareket ettiğinde, kan akımı yerçekimine karşı savaşır. Bu pıhtıların oluşumuna yol açabilir.

7. Çok uzun süre oturmak tansiyonunuzu yükseltebilir
Uzun süre oturma ve artan kan basıncı arasında bir bağlantı vardır. Bu zayıf ergonomi, boyun ve sırtın kötü duruşundan kaynaklanır. Yapılan bir çalışma , boyun kaslarındaki hücreler ile beyindeki kan basıncını kontrol etmekten sorumlu bir bölge arasında bir bağlantı bulunduğunu ortaya çıkardı. Uzun süre boyunca oturmak boyunun sıkışmasına neden olur ve bu da tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

8. Çok uzun süre oturmak kalçalarınızı ve sırtınızı ağrıtabilir
Aşırı oturma, kalça fleksörlerinin kısalmasına ve sırtınızın gergin ve ağrılı olmasına neden olabilir. Oturma, omurganızdaki disklere baskı yapabilir ve kronik ağrıya yol açabilir.

9. Çok uzun süre oturmak kansere neden olabilir
Son çalışmalar, uzun süreli oturmaların uterus, kolon ve akciğer gibi bir dizi kanser riskini artırabildiğini göstermektedir. Amerikan Kanser Derneği araştırma formu, 6 saat serbest zaman geçiren kadınların, günde 3 saatten az bir süre boş vakit geçiren kadınlara göre kanser olma riskinin% 10 daha yüksek olduğunu buldu. Bu kadınların, agresif bir şekilde göğüs kanseri, yumurtalık kanseri ve multipl miyelom geliştirmesi daha olasıydı.

10. Çok uzun süre oturmak varislere neden olabilir
Uzun süre oturduğunuzda, bacaklardaki kan havuzları damarlarına ve varislere neden olabilir . Bu şişmiş, görünür damarlar çirkin olabilir ve kan pıhtılarına yol açabilir.

11. Çok uzun oturmak endişe ve depresyona neden olabilir
Garip bir ilişki gibi görünse de, araştırmalar çok uzun oturmanın endişe ve depresyona neden olabileceğini göstermektedir. Bazıları, daha yerleşik olan insanların aktif bir yaşam tarzının zihinsel faydalarını elde etmedikleri için kaygı ve depresyona eğilimli olduklarını düşünmektedir.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,822BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...