Ana Sayfa HAYAT Kafeini Vücuttan Hızlı Atmak İçin İpuçları

Kafeini Vücuttan Hızlı Atmak İçin İpuçları

Fazla kahve içmek bir süre sonra sizi rahatsız etmeye başladıysa, vücudunuzdan basit yöntemlerle kafeini atabilirsiniz.

Gün içinde çok fazla kahve tükettiyseniz, bir süre sonra kalp çarpıntısı, baş ağrısı, baş dönmesi veya kontrol edilemeyen el titremeleri oluşabilir. Ya da akşam geç saatlerde içilen kahve gece uyku tutmamasının bir nedeni olabilir. Bu gibi durumlarda vücudunuzdaki kafeini hızlı bir şekilde vücuttan atmak en iyi çözümdür.

Aşağıda, kafeini vücudunuzdan hızlı bir şekilde atmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bolca su için
Kafeini vücutta atmak için, su alımını artırmak iyi bir fikirdir. Bu, böbreklerin kan dolaşımındaki kafeini daha hızlı filtrelemesine yol açacaktır. Kahvenin yan etkilerinden biri daha fazla idrara çıkarmasıdır. Su tüketimini artırarak, vücudunuzun susuz kalmasını da önlemiş olursunuz.

Bitkisel çay için
Sevdiğiniz bitkisel çaylardan tüketmek susuzluğu gidermek ve vücuttan kafeini atmak için etkilidir. Rahatlamayı teşvik edebilecek papatya, limon balsamı ve yasemin gibi bitkisel çaylar kafeinin uyarıcı etkilerine karşı koyabilir.

Hareket edin
Kahve içtikten sonra hareketsiz kalmak, kafeinin yan etkilerini daha fazla ortaya çıkarır. Bunun yerine, köpeğinizi yürüyüşe çıkarın, ev işleriyle ilgilenin, arabanızı yıkayın ya da kısa da olsa bir yürüyüş yapın.

Spor yapın
Kilo vermek için spor salonuna gidiyorsanız, ağırlık kaldırmak veya koşu bandında koşmak kafeini ter yoluyla vücuttan hızlı atmanıza da yardımcı olur. Ayrıca, kafeinin egzersiz dayanıklılığını büyük ölçüde artırmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Muz yiyin
Kahvenin ardından midede gaz sorunu yaşıyorsanız, muz yemeyi deneyin. Bu tropikal meyve, mide tahrişine son verme konusunda çok iyidir. Ayrıca kahve tarafından tetiklenebilen asit geri akışını rahatlatmaya yardımcı olur. Muzda bulunan potasyum kalp atış hızınızı düzenlemenize de yardımcı olabilir.

C vitamini zengini meyveler yiyin
C vitamini yüklü meyvelerin kafeini nötralize ettiği bilmektedir. Ancak, portakal ve çilek gibi asidik meyvelerden uzak durun. Bunun yerine, kivi, papaya veya mango gibi daha az asidik olanları tercih edin.

Magnezyum alın
Magnezyum, fazla kafeinin etkilerini gidermeye yardımcı olduğu söylenen bir başka besindir. Örneğin, magnezyum zihninizi sakinleştirmeye ve kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Kuruyemiş ve tohumlar dışında balık, fasulye ve avokado da çok miktarda magnezyum içerir.

İlgili Makaleler

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...