Ana Sayfa ÇOCUK Boşanmadan Çocukların Zarar Görmemesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Boşanmadan Çocukların Zarar Görmemesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Boşanma kararı her çift için verilmesi en zor kararlardan biridir ve elbette bu sonuca gelmiş olmayı kabullenebilmek de hiç kolay olmaz. Yetişkinler için bile yeterince ağır ve zorlayıcı olan bu karar, çocuklar için elbette daha karmaşıktır.

Kaç yaşında olursa olsun, ebeveynleri boşanma kararı alan her çocuk kaygı, üzüntü, suçluluk ve korku duygularını bir arada yaşar. Anne babanın boşanma sürecinde çocuğun ya çocukların yaşadığı stres, anne babalarınkinden çok daha fazla olabilmektedir. Peki böyle bir karar almış ebeveynler, çocuklarının stres düzeyini düşürmek ve bu süreci en az hasarla atlatabilmek için neler yapmalıdır?

İşte boşanmak üzere olan ya da boşanmayı düşünen ebeveynlerin mutlaka dikkat etmesi gereken kurallar:

bosanma-ve-cocuklar1

1. Çocuğa, yaşına uygun bir dille, boşanmanın anne ve babanın anlaşamaması sonucunda alınan bir karar olduğu anlatılmalıdır. Bunun kimsenin suçu olmadığı da… Örneklendirme yapılırken, çocukların arkadaşlarıyla yaşadıkları anlaşmazlıklar kullanılabilir.

2. Alınan bu kararın kaynağında çocuğun olmadığı, çocuğa açık ve net bir dille hatta gerekirse defalarca anlatılmalıdır.

3. Anne babanın eş olarak ‘ayrıldıkları’ ancak anne ve baba olarak görev ve rollerinin asla bitmeyeceği çocuğun anlayacağı bir dille açıklanmalıdır.

4. Son derece net bir biçimde, evden kimin gideceği, çocuğun kiminle yaşayacağı, hayatında nelerin değişeceği ve benzeri konular çocuğa sade bir dille açıklanmalıdır.

5. Çocukların zaman zaman duygusal çalkantılar yaşayacakları peşinen kabul edilmeli ve çocuğun yaşadığı gel-gitler anlayışla karşılanmalıdır.

bosanma-ve-cocuklar3

6. Çocuk, boşanma hakkında sorular sorduğunda bu sorular mutlaka cevaplanmalı; konuşmak istediği zaman muhakkak bu istek ciddiye alınmalıdır.

7. Boşanma kararı alındığı andan itibaren ve sonrasındaki süreçlerde bir uzman desteği almaktan kaçınılmamalıdır.

8. Bunun yanında, aile büyüklerinden ya da ebeveynlerin yakın dostlarından alınan duygusal desteklerin gücünden de mutlaka faydalanılmalı ve yakın çevreden destek istemekten çekinilmemelidir.

9. Anne ve baba birbirlerine olan öfke ya da kızgınlıklarını çocukla asla paylaşmamalı, özellikle çocuğu birbirlerine karşı ‘mesaj’ olarak kullanmaktan kaçınmalıdır.

bosanma-ve-cocuklar2

10. Ebeveynler birbirleri hakkında çocuğun yanında olumsuz konuşmalar yapmaktan özellikle uzak kalmalı ve çocuğun uzun vadedeki ruh sağlığını mutlaka göz önünde bulundurmalıdır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Depresyonun 4 Belirtisini Gözardı Etmeyin

Depresyonun yaygınlığı ne olursa olsun, göz ardı edilebilir veya yanlış tanımlanabilir, ki bu zararlıdır....

Dikkat! Bu Belirtiler Tiroidin Haberci Olabilir

Günlük yaşam içinde sık sık yaşadığınız bazı sağlık problemlerini, çok önemsemiyor ya da farklı...

Depresyon İlaçlarının Alternatifi Sarı Kantaron Otu Mu?

Sarı Kantaron otu, botanik bilimindeki adıyla Hypericum perforatum, tıbbi adıyla St.John ‘s wort’un depresyon...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,312BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Ceviz Kabuğundan Bütün Olarak Nasıl Çıkarılır

Ceviz ağaçlarından cevizler yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı. Bir ay sonra taze ceviz satılmaya başlanacak.  Siz de evinizde taze cevizleri alıp soyup içlerini kurutmak isterseniz...

Elde Kot Boyama Nasıl Yapılır?

Kont pantolon, mont ve ceket boyama için için daha çok elde boyama tavsiye edilir. Bunun için giysi, bir kova sıcak su içerisine daldırılır ve...

Boş Yumurta Kartonlarınızı Atmayın: Şaşırtıcı Şeyler Yapın

Daha az atmak ve daha fazla geri dönüşüm yapmak istiyorsanız, bu kesinlikle iyi bir fikirdir. Yumurtaların satıldığı karton boşaldığında ortak şey onu atmaktır. Bir...

Ekmek Makinasında Yapabileceğiniz 5 Şaşırtıcı Şey

Evinizde bulunan ekmek makinasını sadece ekmek yapmak için kullanıyorsanız bu yazımızı okuyun. Evet yanlış dumyadınız, ekmek makinasında ekmek dışında da farklı pişirmeler yapabilirsiniz. Pilav Pilavla başlayalım....