Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Boşanmadan Çocukların Zarar Görmemesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Boşanmadan Çocukların Zarar Görmemesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Boşanma kararı her çift için verilmesi en zor kararlardan biridir ve elbette bu sonuca gelmiş olmayı kabullenebilmek de hiç kolay olmaz. Yetişkinler için bile yeterince ağır ve zorlayıcı olan bu karar, çocuklar için elbette daha karmaşıktır.

Kaç yaşında olursa olsun, ebeveynleri boşanma kararı alan her çocuk kaygı, üzüntü, suçluluk ve korku duygularını bir arada yaşar. Anne babanın boşanma sürecinde çocuğun ya çocukların yaşadığı stres, anne babalarınkinden çok daha fazla olabilmektedir. Peki böyle bir karar almış ebeveynler, çocuklarının stres düzeyini düşürmek ve bu süreci en az hasarla atlatabilmek için neler yapmalıdır?

İşte boşanmak üzere olan ya da boşanmayı düşünen ebeveynlerin mutlaka dikkat etmesi gereken kurallar:

bosanma-ve-cocuklar1

1. Çocuğa, yaşına uygun bir dille, boşanmanın anne ve babanın anlaşamaması sonucunda alınan bir karar olduğu anlatılmalıdır. Bunun kimsenin suçu olmadığı da… Örneklendirme yapılırken, çocukların arkadaşlarıyla yaşadıkları anlaşmazlıklar kullanılabilir.

2. Alınan bu kararın kaynağında çocuğun olmadığı, çocuğa açık ve net bir dille hatta gerekirse defalarca anlatılmalıdır.

3. Anne babanın eş olarak ‘ayrıldıkları’ ancak anne ve baba olarak görev ve rollerinin asla bitmeyeceği çocuğun anlayacağı bir dille açıklanmalıdır.

4. Son derece net bir biçimde, evden kimin gideceği, çocuğun kiminle yaşayacağı, hayatında nelerin değişeceği ve benzeri konular çocuğa sade bir dille açıklanmalıdır.

5. Çocukların zaman zaman duygusal çalkantılar yaşayacakları peşinen kabul edilmeli ve çocuğun yaşadığı gel-gitler anlayışla karşılanmalıdır.

bosanma-ve-cocuklar3

6. Çocuk, boşanma hakkında sorular sorduğunda bu sorular mutlaka cevaplanmalı; konuşmak istediği zaman muhakkak bu istek ciddiye alınmalıdır.

7. Boşanma kararı alındığı andan itibaren ve sonrasındaki süreçlerde bir uzman desteği almaktan kaçınılmamalıdır.

8. Bunun yanında, aile büyüklerinden ya da ebeveynlerin yakın dostlarından alınan duygusal desteklerin gücünden de mutlaka faydalanılmalı ve yakın çevreden destek istemekten çekinilmemelidir.

9. Anne ve baba birbirlerine olan öfke ya da kızgınlıklarını çocukla asla paylaşmamalı, özellikle çocuğu birbirlerine karşı ‘mesaj’ olarak kullanmaktan kaçınmalıdır.

bosanma-ve-cocuklar2

10. Ebeveynler birbirleri hakkında çocuğun yanında olumsuz konuşmalar yapmaktan özellikle uzak kalmalı ve çocuğun uzun vadedeki ruh sağlığını mutlaka göz önünde bulundurmalıdır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kalabalıklar İçin Pasta Kesmenin En Pratik Yolu

Düğün, doğum günü ya da kalabalık partilerde pasta kesmek ustalık ister. Herkese eşit ve...

Bebeğiniz için En Uygun Nevresim Takımları Yataş Bedding’te!

Hayattaki en savunmasız ve kırılgan canlılar olan bebeklerinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için kullandığınız...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Naneli Ayak Peelingi Tarifi

Havalar ısınıyor ve yakında parmak arası terlikler giyilecek. Tüm kış boyunca ayaklarınızı çorap ve ayakkabılardan kurtarmak için beklediniz. Şimdi sorun ayaklarınızın bakıma ihtiyaç duyuyor...

Saça Sıcak Yağ Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Ayçiçekleri herkesi mutlu eder, hatta saçını bile. Herkesin kıskanacağı saç tellerine sahip olmak için inanılmaz sıcak yağ tedavisini deneyin.Malzemeler:1/2 su bardağı organik hindistan cevizi...

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...