Ana Sayfa SAĞLIK Ayak Parmağı Seğirmesi İçin Doğal Çözümler

Ayak Parmağı Seğirmesi İçin Doğal Çözümler

0
1818

Sık sık ayak parmağı seğirmesi sorunu yaşıyorsanız, genellikle ciddi bir durum olmadığı için korkmaya gerek yoktur. Ancak, seğirme sizi rahatsız ediyorsa, doğal yöntemlerle sorundan kurtulabilirsiniz.

Çoğu zaman sadece bir ayak parmağında ya da birkaç ayak parmağında birden oluşan seğirme, genellikle sinirlerle alakalı bir sorundur. Ayak parmağı seğirmesinin diğer nedenleri;

Kötü kan dolaşımı seğirme nedenlerindendir. Genellikle uygun olmayan ayakkabılar giymekten veya uzun süre rahatsız edici bir pozisyonda oturma nedeniyle meydana gelir.

Ayak ve ayak kaslarının aşırı gerilmesi de seğirme nedenleri arasında gösterilir. Örneğin zorlu fiziksel aktiviteler yapmak kasların gerilmesine neden olabilir.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları da seğirme nedenidir. Çünkü kaslar için gerekli magnezyum ve kalsiyum gibi çok ihtiyaç duyulan besinlerden mahrum kalırsa seğirme gibi problemlere yol açabilir.

Bunlarla birlikte, ayak parmaklarının seğirmesi, tedavi edilmesi gereken altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanabileceğine dair örnekler vardır. Ancak bu durumun olması oldukça nadirdir.

Belirlenmemiş bir tıbbi durumunuz olmadığından emin olduğunuzda endişelenmeyin çünkü ayak parmaklarınızın seğirmesi evde kolayca giderilebilecek bir şeydir.

Ayakkabılarınızın ayağınıza uygun olduğundan emin olun
Uygun olmayan ayakkabıların tercih edilmesi ayak parmaklarınızı sıkıştırabilir ve özellikle uzun süre giyilmesi halinde, ayak kaslarını gerginleştirebilir.

Aşırı egzersiz yapmaktan kaçının
Düzenli olarak egzersiz yapmanın sağlığınız için iyi olduğu doğru olsa da, gerektiğinde daha sık ya da yoğun olarak yaparsanız, ayak parmağı seğirmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Ayaklarınızı dinlendirin
Mecburen uzun süre ayakta durmanız ya da saatlerce oturmanız gerekiyorsa, doğru kan dolaşımını teşvik etmek için zaman zaman ayak parmaklarınızı rahatlatmak için ayaklarınızı uzatmaya çalışın.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını tercih edin
Vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineraller sağlayan, kaslarınızın gereksinim duyduğu magnezyum ve kalsiyum içeren gıdaları yediğinizden emin olun.

Gün boyunca bol sıvı tüketin
Dehidratasyon, ayak parmaklarınızdaki kasların kasılmasına neden olabileceğinden, günde 2 litre su tüketin.

Rahatlayın
Endişeli veya stresli günlerde ayak parmaklarının seğirmesi daha sık görülebilir. Öyleyse, endişe ve stresinizi azaltmanın yollarını arayın.