Ana SayfaAİLEÇOCUKÇocuğunuzun Daha Uzun Boylu Olmasını İster misiniz?

Çocuğunuzun Daha Uzun Boylu Olmasını İster misiniz?

Çocuğunuzun boyunu genetik özelliklerinin belirleyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, bilim insanları beslenmenin bu kuralı kırabildiğini söylüyor.

Uzmanlar, günümüz insanının geçmişe oranla ortalama 10 cm daha uzun boylu olduğunu ve bunun yıllar içinde beslenmedeki gelişmelere bağlı olabileceğini belirtiyorlar. Yani, çocuğunuzun nasıl beslendiği boyunun uzunluğunu da etkileyen faktörlerden biri olabilir.

Bilim insanlarına göre, çocukların boylarının uzun olması için beslenmelerinde olması gereken gıdaları şöyle sıralıyorlar:

Süt

Sütün boyun uzamasına yardımcı olmasının birkaç nedeni var. Birincisi, kemiklerin güçlendirilmesi için mükemmel olan kalsiyum kaynağıdır.

Sütte protein de bulunur. Protein, kasları inşa etmek için gerekli olduğu kadar, çocukların kemiklerinin gelişmesi için de gereklidir.

Yumurta

Yumurta, çocukların büyümeleri için gerekli kalsiyumu ve proteini sağlar.

Yulaf ezmesi

Çocuğunuzun büyümesi hızlandırmak istiyorsanız, kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi yemesi harika bir fikirdir. Çünkü yulaf ezmesi, kemiklerin güçlendirilmesinin yanı sıra gelişmesine yardımcı olan mineraller açısından da zengindir, yani protein, kalsiyum, manganez ve fosfor içerir.

Yulaf ezmesinde aynı zamanda çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak demir, çinko ve bakır bulunur.

Tavuk

Protein kemik sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Tavuğun göğüs kısmı yüksek bir protein kaynağıdır. Bu sadece çocuğunuzun ihtiyacı olan tüm proteini sağlayacağı anlamına gelir. Ancak doğal tavuk olması şartı ile…

Ispanak

En iyi hayvansal olmayan kalsiyum içeren gıdalardan biri de ıspanaktır. Ispanağın beslenmeye düzenli olarak dahil edilmesi, çocuğunuzun uzun süre büyütmesine yardımcı olabilir.

Ispanaktan başka, brokoli, lahana gibi sebzeler de kalsiyum içeren sebzelerdendir.

Meyve

Çocuğunuzun günlük beslenmesine meyveleri de dahil etmelisiniz. Çocuğunuzun yemekleri ne kadar renkli olursa, gelecekte boyunun uzun olma ihtimali o kadar yüksek olur.

Meyveler, çocukların gelişmekte olan bedenlerinin ihtiyaç duyduğu her çeşit vitamin ve mineral kaynağıdır. Dahası, bağışıklık sisteminin mükemmel güçlendiricileridir ve bir çocuğun büyümesine engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununun önüne geçer.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler