Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuğunuzun Daha Uzun Boylu Olmasını İster misiniz?

Çocuğunuzun Daha Uzun Boylu Olmasını İster misiniz?

Çocuğunuzun boyunu genetik özelliklerinin belirleyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, bilim insanları beslenmenin bu kuralı kırabildiğini söylüyor.

Uzmanlar, günümüz insanının geçmişe oranla ortalama 10 cm daha uzun boylu olduğunu ve bunun yıllar içinde beslenmedeki gelişmelere bağlı olabileceğini belirtiyorlar. Yani, çocuğunuzun nasıl beslendiği boyunun uzunluğunu da etkileyen faktörlerden biri olabilir.

Bilim insanlarına göre, çocukların boylarının uzun olması için beslenmelerinde olması gereken gıdaları şöyle sıralıyorlar:

Süt

Sütün boyun uzamasına yardımcı olmasının birkaç nedeni var. Birincisi, kemiklerin güçlendirilmesi için mükemmel olan kalsiyum kaynağıdır.

Sütte protein de bulunur. Protein, kasları inşa etmek için gerekli olduğu kadar, çocukların kemiklerinin gelişmesi için de gereklidir.

Yumurta

Yumurta, çocukların büyümeleri için gerekli kalsiyumu ve proteini sağlar.

Yulaf ezmesi

Çocuğunuzun büyümesi hızlandırmak istiyorsanız, kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi yemesi harika bir fikirdir. Çünkü yulaf ezmesi, kemiklerin güçlendirilmesinin yanı sıra gelişmesine yardımcı olan mineraller açısından da zengindir, yani protein, kalsiyum, manganez ve fosfor içerir.

Yulaf ezmesinde aynı zamanda çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak demir, çinko ve bakır bulunur.

Tavuk

Protein kemik sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Tavuğun göğüs kısmı yüksek bir protein kaynağıdır. Bu sadece çocuğunuzun ihtiyacı olan tüm proteini sağlayacağı anlamına gelir. Ancak doğal tavuk olması şartı ile…

Ispanak

En iyi hayvansal olmayan kalsiyum içeren gıdalardan biri de ıspanaktır. Ispanağın beslenmeye düzenli olarak dahil edilmesi, çocuğunuzun uzun süre büyütmesine yardımcı olabilir.

Ispanaktan başka, brokoli, lahana gibi sebzeler de kalsiyum içeren sebzelerdendir.

Meyve

Çocuğunuzun günlük beslenmesine meyveleri de dahil etmelisiniz. Çocuğunuzun yemekleri ne kadar renkli olursa, gelecekte boyunun uzun olma ihtimali o kadar yüksek olur.

Meyveler, çocukların gelişmekte olan bedenlerinin ihtiyaç duyduğu her çeşit vitamin ve mineral kaynağıdır. Dahası, bağışıklık sisteminin mükemmel güçlendiricileridir ve bir çocuğun büyümesine engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununun önüne geçer.

İlgili Makaleler

Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

Plastik ördekler çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir. İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar,...

Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Herhangi bir sağlık sorununda olduğu gibi mümkün olduğunca erken tanı konması en iyisidir. Aynı...

Karbonat ile Bebek Giysisi Yıkama

Karbonat tozu, mutfağın ötesine geçen kullanımlara sahip doğal bir üründür. Bebek kıyafetlerini ucuz ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...