Ana SayfaHAYATUyurken Serin Kalmanız İçin İpuçları

Uyurken Serin Kalmanız İçin İpuçları

Güne zinde ve dinlenmiş uyanmanın anahtarı iyi bir uykudur. Özellikle yaz aylarında sıcak hava ve terleme nedeniyle, uyuyamama, uykunun bölünmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız, pratik yöntemlerle sıcaklığın ve terlemenin önüne geçebilirsiniz.

Terlemeden, sıcaktan bunalmadan güzel bir uyku istiyorsanız, aşağıdaki pratik ama etkili yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çarşafları değiştirin
Geceleri çok fazla terliyorsanız, çarşaflarınızı açık renkli çarşaflarla değiştirin. Özellikle yaz aylarında açık renkli kumaşlar tercih edin, böylece çok fazla ısı emmezler, uyurken cildinizde serinlik hissedersiniz.

Yastığınızı doğru seçin
Kafa bölgesi vücudunuzdaki en sıcak bölgedir, bu da onu olabildiğince serin tutmanız gerektiği anlamına gelir. Kabarık yastıklar kullanmak, sizi daha fazla terleten ısıyı yakalama eğilimi gösterdiği için tavsiye edilmez. Daha küçük ve daha sıkı bir yastığa geçmek iyi bir tercihtir.

Rahat giyinin
Kesinlikle denemeniz gereken başka bir ipucu da gece uygun kıyafetler giymektir. Vücudunuzdaki ısıyı yakalama eğiliminde olduğundan sıkı kıyafetler giymekten kaçının. Rahat kıyafetler, vücudunuzun etrafında hava dolaşımına yardımcı olabilir, böylece geceleri daha iyi hissedersiniz. Nefes alabilen pamuklu kumaş iyi bir seçenektir.

Güneş ışığını engelleyin
Yatak odanıza gün içinde daha az güneş ışığı girmesini sağlayın. Odayı havalandırmak iyi bir fikir olsa da, bunu sabah erken saatlerde ya da akşam güneş gittikten sonra yapın. Sıcak yaz günlerinde odanın pencere ve perdeleri kapalı tutmak ısının içeri girmesini engeller.

Saçlarınızı nemlendirin
Geceleri serin hissetmenize yardımcı olacak bir başka yol da yatmadan önce saçlarınızı nemlendirmektir, bu başınızı serin tutar. Bu şekilde uykuya dalmanın daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Yemeğinizi akıllıca seçin
Aynı zamanda yemek için doğru yiyecekleri seçerek vücudunuzu serin tutabilirsiniz. Büyük porsiyonlardan küçük porsiyonlara geçin. Böylece geceleri çok sıcak hissetmenize neden olacak çok fazla enerji harcamazsınız.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler