Ana SayfaSAĞLIKSafra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Kolay Yollar

Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Kolay Yollar

Safra kesesi, vücudun en küçük organlarından biridir. Karaciğerin hemen altında bulunan bu organda oluşabilecek taşlar, ciddi ağrılara neden olabilir, hatta süreç ameliyata kadar gidebilir. Safra kesesi taşı oluşumunu önlemek ise sizin elinizde.

Safra kesesi içinde taş oluşması çok olasıdır. Safra taşları, çok fazla ağrıya, mide bulantısına, kusmaya, mide ekşimesine, şişkinliğe ve sindirim sistemi ile ilgili birçok başka soruna neden olabilir.

Safra taşı oluşumunu engelleyerek tüm bu sorunlarla uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.

Öğün atlamaktan kaçının
Yemek alışkanlığındaki düzensizlik, öğün atlamalar safra taşlarının oluşma riskini artırabilir. Bunun yanı sıra diğer sindirim sorunları da ortaya çıkabilir.

Bol su için
Hidratlı kalmak, birçok sağlık yararı sunar ve bunlardan biri de safra taşı oluşumunun önlenmesidir. O nedenle her gün en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

Fiziksel olarak aktif olun
Fiziksel olarak aktif olmak, sindirim sisteminizin her parçasının safra kesesi de dahil olmak üzere en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, aşırı kiloların ortadan kaldırılması için gereklidir. Aşırı kilolu olmak da safra taşları geliştirme riskinizi artırabilir.

Sağlıksız yağ alımını azaltın
Safra kesesinde herhangi bir safra taşı oluşmaması için ne yediğinizi izlemek de iyi bir fikirdir. Mümkün olduğunca, sağlıksız yağlardan uzak durun, çünkü daha yağlı bir beslenme şekli, daha fazla safra üretir. Bu safra kesesinin tahriş olmasına neden olabilir. Düşük yağlı bir beslenmenin seçilmesi, safra taşlarını önlemede önemli bir etkendir.

Her gün fincan kahve için
Yapılan çalışmalara göre, günde bir fincan kahvenin içilmesi safra taşlarını ortadan kaldırabilir. Bunun nedeni kafeinin safrada bulunan fazla kolesterolü parçalayabilmesi ve böylece safra taşlarının oluşma olasılığını azaltabilmesidir.

Zerdeçal tüketin
Düzenli olarak az da olsa zerdeçal tüketmeye çalışın. Uzmanlar zerdeçalın inanılmaz antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinin safra taşlarının oluşmasını önlediğini ifade ediyorlar.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler