Ana Sayfa HAYAT PRATİK Ahşap Kesme Tahtası Temizliği ve Bakım Kremi

Ahşap Kesme Tahtası Temizliği ve Bakım Kremi

Kasap bloklarınızı ve kesme tahtalarınızı temiz tutmaya yardımcı olacak ipuçlarını vereceğiz. Ayrıca kesme tahtalarınızı onaracak krem tarifini de yazımızda bulabilirsiniz.

Temizlik ve Dezenfeksiyon
Her kullanımdan sonra, yüzeyde kalan yiyecek parçalarını silmek için bir bez veya kağıt havlu kullanın ve ılık sabunlu suyla temizleyin. Dezenfekte etmek için bir sprey şişesini sirke ile ya da 1’e 1 sirke ve su karışımı ile doldurun ve ahşap bloğunuzu serbestçe püskürtün. Temiz bir bez veya kağıt havluyla silin ve 15 dakika boyunca havayla kurumasını bekleyin.

Yağlama
Düzenli yağlama kasap bloğunuzun korunmasında hayati bir adımdır, çünkü tüm ahşap zamanla kurur ve ihmal edilirse sonunda bölünebilir. Yağlama kasap bloğu sadece birkaç dakika sürüyor, fakat yağın tahtaya nüfuz etmesi için zamana ihtiyacı var, bu yüzden yatmadan önce bunu yapmak en iyisidir, böylece gece boyunca içine işleyebilir.

Bloğunuzu Nasıl Yağlayabilirsiniz?
Yumuşak bir bez kullanarak, kasap bloğunuzun yüzeyine eşit miktarda yağ dağıtın. 10 – 15 dakika bekletin, daha sonra hala tahta yüzeyinde kalan kalan yağı silmek için bez kullanın. Yağın tamamen soğumasını sağlamak için kasap bloğunuzu birkaç saat veya gece boyunca kullanmayın.

Kasap bloğunuzu ne sıklıkla yağlamalısınız? Genel kural, kasap blok tezgahı veya küçük bir kesme tahtası olsun, bunları aşağıdaki programa göre yağlamaktır:

Satın aldıktan sonra ilk hafta için günde bir kez
İlk ay için haftada bir kez
Sahip olduğunuz sürece ayda bir
Bu programı uygulamak ahşabın içinde optimum bir nem seviyesine ulaşmanızı sağlayarak ömrünü uzatır ve temizlemeyi kolaylaştırır!

Kasap bloğu yağlaması genellikle mineral yağ veya mineral yağ ve balmumu karışımı kullanılarak yapılır. Zeytin ya da ayçiçeği gibi bitkisel yağlar, yağlama için kullanılmaz. Madeni yağlar kirlenmeyecek ve gıda yüzeylerinde güvenle kullanılacaktır. Diğer iyi seçenekler arasında tung yağı ve keten tohumu yağı bulunur.

Bu basit DIY versiyonunu evde yaparak, mağazalarda gördüğünüz pahalı kasap blok yağları ve nemlendirme kremlerini kullanmanız gerekmez.

DIY ahşap kesme tahtası kremi
1/4 fincan balmumu
1 bardak gıda güvenli madeni yağ

Balmumu sıvılaşana kadar bir çift kazan içinde eritin, daha sonra birleştirilene kadar mineral yağda karıştırın. Kremi bir kavanozun içine dökün ve tamamen soğumasını bekleyin. Kavanoza yumuşak bir bezle daldırın ve kasap bloğunuzu yağlayın.

İpuçları ve Sorun Giderme
Aşınmaya neden olacağı için tahta üzerinde aynı yerde sürekli olarak kesmekten kaçının. Tahtalarınızın tüm yüzeyindeki kesiklerinizi yaymaya çalışın.

Ahşap kesme tahtasında çiğ et ya da balık kesmekten kaçının, bakteriler tahtaya yapışabilir. Bunun yerine, çiğ et keserken, kesme tahtasının üzerine yerleştirilebilecek ince, esnek bir kesme matı kullanın.

Su ile uzun süreli temas, ahşabın kabarmasına ve bozulmasına neden olabilir. Bu durumda, tahtanın tamamen kurumasına izin verin, ardından kabarmış bölgeyi ince kum zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Buradaki anahtar kelime nazikçe, çünkü tamamen yeni bir ahşap tabakasını ortaya çıkarmak yerine, bulanık hissi yok etmek istiyorsunuz. Zımparaladıktan sonra, tahtayı temizleyin ve ardından her zamanki gibi yağlayın.

İlgili Makaleler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,879BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...