Ana SayfaYEMEKEvde Pul Biber Yapımı

Evde Pul Biber Yapımı

Tüm gıda maddelerine koruyucu, ek malzemeler konulduğu ve bunların insan sağlığına zarar verdiği bilindiğinden, son zamanlarda besin maddelerini evde üretme trendi ortaya çıktı. Yoğurdu, tereyağını, hardalı, mayonezi ve hatta pul biberi evde kendisi yapan bayanların sayısı hiç de az değil. Evde, göz görerek, hijyenik şartlarda yapılan gıdaların hem lezzeti hem de keyfi başkadır. Pek çok besini olduğu gibi acı pul biberi de evde yapmak sanıldığından çok daha kolaydır.

Evde Pul Biber Yapma Aşamaları

Pul biber yapmak için öncelikle pazardan ya da halden alınan kırmızı kırmızıbiberler yıkanıp kurutulmalıdır. Kurutmak için uygun bir teras veya balkon varsa açık havada kurutulabilir. Aksi halde biberleri fırında kurutmak da iyi bir alternatiftir.

Acı Pul Biber Hangi Biberden Yapılır?

Acı, tatlı tüm pul biberlerin yapım aşaması ve şekli aynıdır. Acı pul biber yapabilmek için cin biberi diye adlandırılan kırmızı süs biberler kullanılmaktadır. Küçük süs biberlerin çekirdekleri küçük olduğundan çıkarılmasına gerek yoktur. Çok güzel bir çeşni katar.

Tatlı Pul Biber Hangi Biberden Yapılır?

Tatlı pul biber yaparken kapya biber diye adlandırılan etli, büyük, salçalık kırmızıbiberler kullanılmaktadır. Kapya biberlerin çekirdekleri iri ve tombik olduğundan mutlaka çekirdekleri çıkarılmalıdır.

Biberler Güneşte Nasıl Kurutulur?

Biberler; yıkanır, suyu süzülür ve kurulanır. Süs biberler güneşte kurutulurken saplarından bir ipe dizilirler. bir diğer yöntem ise bolca güneş alan bir yerde bezin üstüne serilerek de kurutulabilir. Etli kapya biberler de yıkanır, suyu süzülür ve kurutulur. Ardından sapları kesilir, çekirdekleri çıkarılır ve küçük parçalar halinde doğranır. Temiz bir bezin üzerine kabukları alta gelecek şekilde dizilir ve kurumaya bırakılır. Güneşte tamamen kuruyup sertleşinceye kadar bekletilir.

Biberler Fırında Nasıl Kurutulur?

Evde pul biber yapmak isteyenler için en sağlıklı yöntem fırında kurutmadır. Zira fırında kurutulurken biberler çok hızlı bir şekilde su kaybederler. Yıkanıp, süzülen ve kurulanan biberler önceden yaklaşık 70 derecede ısıtılmış fırında orta bölüme yerleştirilen tel ızgaraya dizilerek kurutulurlar. Başka bir alternatif olarak fırın tepsisine yağlı kağıt serip tepsiye dizerek de kurutulabilir. Ancak bu durumda tepsiyi tam orta bölmeye değil de alta yakın bir bölüme koymak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Fırında 70 derecede 5-6 saat boyunca biberleri kurutmak gerekir.

Kurutulan Biberlerden Pul Biber Nasıl Yapılır?

Kurutulan biberler rondodan ya da blenderden geçirilir, tamamen parçalanan biberler yeniden fırına atılır ve önceden ısıtılmış fırında 10 dakika daha kurutulur. Yaklaşık bir kilo biberin içine iki yemek kaşığı zeytinyağı ve kaya tuzu karıştırılır. Havalanması için 2-3 gün açık havada bırakılır. Cam kavanozda sağlıklı bir şekilde saklanır.

Evde Pul Biber Yapmanın Püf Noktaları

  1. Evde acı pul biber yaparken ellerin yanmaması için mutlaka eldiven giyilmeli ve yüze ya da başka bir yere dokunulmamalıdır.
  2. Pul biberin normal bir acıda olmasını isteyenler acı süs biberi ve kapya biberi karıştırmalılar. Bu durumda kapya biberler daha kalın ve etli olduklarından daha uzun sürede kurumaktadırlar. Kuruduktan sonra karıştırmak çok daha mantıklıdır.
  3. Güneşte kurutmak için ipe dizilen biberler birbirine çok yakın dizilmemelidir.
  4. Güneşte kurutulacak biberlerin akşamları nem ya da çiğden korumak adına içeriye alınması gerekir.
  5. Güneşte kuruyan biberler nem veya küf oluşmasını önlemek için 60-70 derece fırında iyice kurutulmalıdır.
  6. Fırının fanlı pişirme özelliği yoksa 100 derecede ısıtılır ve fırın kapağı yarı açık bırakılır. Bu sayede biberlerin kömür gibi yanması engellenir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler