Ana Sayfa GÜZELLİK EL + AYAK BAKIMI Ayakların Su Toplaması Nasıl Önlenir? Ve Tedavi Edilir?

Ayakların Su Toplaması Nasıl Önlenir? Ve Tedavi Edilir?

Okulların açılmasına az kaldı. Çocuklarımız yeni giysileri ve ayakkabılarıyla okula gidecekler. Her sene olduğu gibi bu yılda ayakkabısının vurmasını ve ayaklarının su toplamasını önleyin. İşte ayakkabı vurması sonucu ayağın su toplaması nasıl önlenir ve nasıl tedavi edilir?

Doğru Ayakkabı Giyin
Su toplamasını önlemek için öncelikle ayakkabının doğru seçilmesi gerekiyor. Çok sıkı veya çok gevşek olan ayakkabılar su toplamasına neden olabilir. Ayakkabı için alışveriş yaparken, baskı noktalarını hissetmek için biraz dolaşmaya zaman ayırın. Koşucular ve yürüyüşçüler ayak parmağı ve topuk kaymasını kontrol etmek için eğimli bir tahta kullanmalıdır. Koşu veya yürüyüş yaparken kabarcıkları önlemek için sokak ayakkabılarınızdan yaklaşık 1/2 kat daha büyük ayakkabı alın. Ayakkabı alırken, ayaklarınızda ovalanabilecek ve kabarcıklara neden olabilecek dikişleri kontrol edin.

Doğru Çorap Kullanın
Her ne pahasına pamuktan kaçının! Pamuk lifleri nemi hapsederken, sentetik lifler nemi emer. Su toplamasına neden olabilen dikişsiz çorap alın. Hatta bazı durumlarda iki çift çorap giymek isteyebilirsiniz. Yürüyüşçüler, ince bir sentetik veya yün astarlı çorap ve kalın bir sentetik veya yün dış çorap kullanmalıdır.

Ayaklarını Kolla
Doğru ayakkabıların ve çorapların giyilmesinin ötesinde, izlerini bloke etmek için alabileceğiniz birkaç önleyici tedbir vardır.

Ayaklarınızı nemsiz tutmak için çorap giymeden önce ayaklarınızda biraz bebek pudrası veya mısır nişastası serpin. Aşırı nem, kabarcıklara neden olabilir.
Sürtünmeyi azaltmak için vazelin kullanabilirsiniz.
Yeni ayakkabılar giyerken, malzemeyi yumuşatmak için ayakkabının üst arka kısmını itin.
Ayak tırnaklarınızı kısa tutun. Diğer ayak parmaklarınızı tahriş edebilecek keskin kenarları veya çengelli çorapları kesin.
Koşarken veya yürüyüş yaparken ayakkabılarınızda kir veya taş varsa ayakkabılarınızı durdurup boşaltın.
Uzun bir yürüyüş yapıyorsanız, ayak parmaklarınızı dinlendirmek ve germek için zaman ayırın.

İlk ve en önemlisi, eğer mümkünse, kabarcıklar patlatmaktan kaçının. Su toplaması aslında vücudunuzun yaralı cildi koruma yoludur.

Su toplamasını patlatmanız gerekiyorsa, enfeksiyonu önlemek için takip etmeniz gereken birkaç adım vardır.

Ellerinizi yıkayın
su toplayan alanı sabun ve suyla veya ovalama alkolüyle temizleyin.
Bir dikiş iğnesini çakma ile sterilize edin. Aleti, kırmızı sıcak yanana kadar alevde tutun ve biraz soğumasını bekleyin.
Su toplanan yerin kenarını delin.
Sıvıyı dışarı bastırın ve pamuklu bir top ya da gazlı bez ile ıslatın.
Gevşek cildi çekmeyin. Hasarlı ciltler için doğal bir bandaj gibi davranacaktır.

İyileştirici merhem
Su toplaması patladıktan sonra antibiyotik merhem sürün. Aşağıdaki yöntemi de uygulayabilirsiniz.

40 damla lavanta esansiyel yağı
Çay ağacı esansiyel yağı 30 damla
30 damıtılmış hindistancevizi yağı damlası

Tüm malzemeleri karıştırıp, yaranın üzerine sürebilirsiniz.

Blister, mümkün olduğunca uzun süre bandajsız nefes alsın. Bir bandaj uygulamanız gerektiğinde, kabarcıklı bölgeyi su toplanan alana dokunmadan örtmeye çalışın. Kapatmak için gazlı bez kullanın.

Su toplaması irinle doluysa veya bir kokusu varsa, enfekte olabilir. Kızarıklık, şişlik, anormal ağrı, ateş ve mide bulantısı da enfeksiyon belirtileridir. Yara alanından oluşan kırmızı bir çizgi görürseniz, enfeksiyon yayılıyor olabilir. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi ciddiye alınmalıdır! Herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz derhal doktorunuza başvurun.

İlgili Makaleler

Plastik Gözlük Camı Nasıl Parlatılır?

Plastik gözlük camı günlük kullanım ve yıpranma ile kolayca çizilebilir. Parlatmak, çizikleri daha az...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye...

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmasını Önlemenin Farklı Yolu

Soğan doğrarken göz yaşarmasını önlemenin farklı yolu. Türk mutfağında hemen hemen her yemeğe soğan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Plastik Gözlük Camı Nasıl Parlatılır?

Plastik gözlük camı günlük kullanım ve yıpranma ile kolayca çizilebilir. Parlatmak, çizikleri daha az fark edilir hale getirecek ve yeni çiziklerin oluşmasını önleyecektir. Küçük...

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir? Kek, hemen hemen her evde pişen bir yiyecektir. Yemek tariflerini inceleyerek, market alışverişi yaparak kek pişirmek için saatlerinizi geçirdiniz....

Tuzun Mukfaktaki Farklı Kullanımlarını Biliyor Musunuz?

Tuzu mutfağınızda sadece yiyeceklerinize ekleyeceğiniz bir lezzetlendirici olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tuzu mutfakta bir çok alanda kullanabilirsiniz. İşte sadece mutfakta tuzun faydaları ve kullanım alanları... Kaynama...

Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Zeytin kahvaltılarınızın vazgeçilmez tatlarındandır. Zeytin sadece kahvaltılarınızda değil aynı zamanda yağı ile tüm yemeklerinize misafir olurlar. Sağlık açısından da son...