Ana Sayfa YEMEK Eti Yumuşatmanın Yolları

Eti Yumuşatmanın Yolları

0
763

Et yemekleri, akşam yemeklerinin, özel davetlerin vazgeçilmez menü yemeklerindendir. Mutfakta ve yemek yapma konusunda acemi olan kişiler et yemeklerini hazırlama konusunda çekinebilirler. Fakat basit ve pratik yöntemlerle ilk kez yaptığınız bir et yemeğinde bile en iyi sonucu alabilirsiniz. Yediden yetmişe herkesin beğenerek yediği et yemeklerini, pişirmek hüner istemektedir.

Et yemekleri oldukça zor pişen ve dikkatli hazırlanması gereken yemeklerdendir. Et pişirilmeden önce iyi hazırlanmalıdır. Etin sert olması, özellikle mutfakta acemi olan bayanların sıklıkla başına gelmektedir. Etin yumuşak, adeta lokum kıvamında olması için birkaç püf noktası bulunmaktadır. Bu püf noktalarına dikkat ederek hazırlanan et yemekleriyle, hoş ve lezzetli sofralar hazırlayabilirsiniz.

Lokum Kıvamında Et Pişirmenin Püf Noktaları

Et yemeklerinde, etin yumuşak, sulu ve ağızda dağılan bir kıvamda olması önemlidir. Bu nedenle et yemekleri, püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Et suyu, etin içerisinde bulunan kendi suyuna verilen addır. Et pişirilme aşamasında, et suyunu kaybettiğinde bu su tekrar gelmemektedir. Bu suyun çekilmesi de etin sert olmasına neden olmaktadır.

Dana, kuzu veya tavuk etinin suyunu kaybetmemesi için öncelikle eti sote şeklinde doğrayın. Yapışmaz bir tava kullanıyorsanız hiç yağ koymadan, diğer tava ve tencerelerde az miktarda yağ ekleyerek tencereyi ısıtın. Etler konulduğunda tencereden ses geliyorsa istenilen sıcaklığa gelmiş demektir. Etlerin rengi dönünceye kadar tencerede karıştırın. Bu işleme mühürleme denmektedir. Isınan tavada kısa sürede rengi değişen etler, et suyunu içine hapseder. Böylece pişerken et kendi öz suyunu kaybetmez ve ette sertleşme meydana gelmez. Mühürleme işlemini yaparken asla tuz eklememeye özen gösterin. Tuz eklediğinizde et suyunu bırakacaktır, bu da mühürleme işleminin işe yaramamasına neden olur. Et mühürleme işlemi bittikten sonra etinizi, yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kırmızı Et Nasıl Terbiye Edilir?

Kırmızı et, yemeklerde sıklıkla tercih edilmektedir. Kırmızı etin yumuşak ve istenilen kıvamda olması için marinasyon adı verilen bir ön pişirme işlemi yapılmaktadır. Kırmızı et terbiyesinde süt, soğan, sıvıyağ, zeytinyağı, salça ve birçok baharat kullanılmaktadır. Kırmızı et terbiyesinde önemli olan süredir. Uzman şeflere göre kırmızı eti diğer malzemelerle karıştırıp bekletmek oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca bekletme işlemi geceden yapılmalı ve kesinlikle buzdolabında bekletilmelidir. Eğer yeterli zamanınız yoksa en az 4 saat bekletmeye özen göstermelisiniz. Etleri geceden soğan, sarımsak, yoğurt, süt veya hangi malzemeyi kullanmak istiyorsanız onlarla ve baharatlarını ekleyerek bekletin. Bu aşamada tuz kullanmayın. Yemek yapmaya başlamadan önce ısıtılmış tavada dış rengi dönene kadar mühürleme işlemi yapın. Mühürleme işlemi dakikalar alan bir işlem değildir, eti birkaç dakika tavada tuttuğunuzda rengi dönecektir.

Rengi döndükten sonra ocaktan alabilirsiniz. Bu işlem sadece et suyunu kaybetmemek için yapılmaktadır. Mühürleme işlemini de yaptıktan sonra eti dilediğiniz gibi pişebilirsiniz. Eğer uygun vaktiniz varsa bir iki gün buzdolabında kırmızı eti dinlendirip öyle yemeklerde kullanmak istiyorsanız, bir kabın içine kırmızı etleri yerleştirin. Üzerini tamamen kapatana kadar sıvıyağ ekleyin, baharat olarak sadece kurumuş veya taze kekik serpin. Bir gün sonra yemeklerde kullandığınızda herkes etin lezzet sırrını merak edecektir. Son dakika hazırlanan bir et yemeğini terbiyelemek için öncelikle etleri iyice karbonat ile ovalayın. Bir kabın içine dizip bir şişe maden suyunu etin üzerine dökün. 1 saat dinlendirdikten sonra mühürleme işlemi yapıp, pişirebilirsiniz. Terbiye edilmiş eti, sadece sıvıyağda kızartarak bile servis ettiğinizde lezzetli olacaktır. Eğer etleri haşlama usulü hazırlayacaksanız, haşlama suyuna yarım çay bardağı sirke ve bir dilim bayat ekmek ekleyerek yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın