Ana Sayfa SAĞLIK Erkekler için En İyi Vitaminler

Erkekler için En İyi Vitaminler

Yapılan araştırmalara göre erkeklerin genelinde eksik olan vitamin ve mineraller belirlendi. Bu yazımızda erkeklerde en sık görülen eksiklikleri ele aldık. Bu eksikliklerin giderilmemesi erkek sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor.

1. Vitamin D3

D Vitamin eksikliği, hem kadın hem erkeklerde en sık görülen eksiklerden biridir. ABD’deki tüm yetişkinlerin yüzde 45 ila yüzde 75’inin, özellikle soğuk iklimlerde yaşayan ve zamanlarının çoğunu kapalı alanda geçirenlerde D vitamini eksikliği bulunuyor.

Erkekler, yeterli testosteron üretmek, güçlü kemikler, beyin sağlığını korumak, depresyon gibi duygudurum bozukluklarını önlemek ve kolesterol, kan basıncı seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmak için D3 vitaminine ihtiyaç duyar. D3 vitamini de düşük inflamasyona yardımcı olabilir, bu yüzden bazı çalışmalar D eksikliği olan erkeklerin kalp krizi veya felç geçirme olasılığından yüzde 80 daha fazla olabileceğini bulmuştur.

2. B12 Vitamini

Çalışmalar çoğu erkeğin ihtiyaç duydukları günlük B12’yi (sığır, kümes hayvanları ve yumurta gibi şeyleri tüketmekten) genellikle almalarına rağmen vücut tarafından emilmediğini ortaya koyuyor. Bunun başlıca nedeni ise asit bloklayıcı ilaçlar ve kan basıncını veya şeker hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. B12 vitamini eksikliği yorgunluk ve merkezi sinir sistemi problemlerine yol açmaktadır.

3. Antioksidan Vitaminler (Vitamin A, C ve E)

Meyve ve sebzeler gibi yüksek antioksidan gıdalar , özellikle ıspanak ve lahana gibi koyu yapraklı yeşillikler bakımından zengin bir diyet yemek , C vitamini ve A gibi koruyucu antioksidanlar elde etmenin en iyi yoludur. Bunlar yağda çözünen vitaminler; bu yüzden vücudumuza diyetlerimizden gelmeliler. En büyük yararı, yaşlanma sürecini hızlandıran ve erkekleri kanser, bilişsel gerileme, görme kaybı ve kalp hastalığı gibi sorunlara karşı daha fazla risk altına sokan serbest radikal hasar (oksidatif stres olarak da adlandırılır) ile savaşmaktır.

Erkekler yaşlandıkça antioksidan vitaminleri tüketmek, sağlıklı hücreleri korumayı, hücre mutasyonlarını ve tümör büyümesini önlemeyi ve kas kaybı / sarkopeni , arter hasarı ve doku kaybını önler. Kuru, tahriş olmuş cilt ve zayıf görüş ( gece körlüğü veya ışığa duyarlılık da dahil olmak üzere ) A vitamini ya da E vitamini açısından düşük olduğunuzu gösterirken , C vitamini eksikliği zayıflamış bir bağışıklık sistemi olarak ortaya çıkabilir, sıklıkla hastalanır, şişmiş diş etleri ve burun kanamaları.

4. K vitamini

K vitamini güçlü kemikler, kan pıhtılaşması ve kalp hastalığının önlenmesi ve korunması için önemlidir. K vitamini eksikliği, sebzeleri veya süt ürünlerini düzenli olarak tüketmeyen erkeklerde, uzun süredir antibiyotik veya ilaç kullanan kişilerde ve IBS veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bağırsak problemleri olan erkeklerde daha sık görülür.

K2 vitamini birçok yeşil sebzede bulunurken, K2 vitamini süt ürünleri gibi şeylerde bulunur. K vitamini eksikliğini önlemenin en iyi yolu, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, lahana dahil olmak üzere birçok farklı sebzeyi, ayrıca bazı doğal balıkları ve organik yumurta yenmelidir.

5. Magnezyum

Magnezyum, 300’den fazla farklı kimyasal işlemde yer alan önemli bir elektrolit mineralidir. Yüksek tansiyon, kas spazmları , baş ağrıları ve kalp hastalıkları gibi durumların önlenmesine yardımcı olarak kalsiyum, potasyum ve sodyum seviyelerini düzenlemede rol oynar. Modern gıda arzındaki magnezyum seviyeleri, toprak tükenmesi nedeniyle aşağıya inmektedir, bu da insanların daha az almasının bir nedenidir. Bir erkeğin çok fazla stres altında olması, sık sık ya da emilmeyi engelleyen bir sindirim bozukluğuna sahip olduğu zaman, düşük magnezyum seviyesine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Magnezyum eksikliği belirtileri geniş kapsamlı ve yaygındır: kas seğirmesi, kaygı, banyoya giderken sorun ve iyi uyumada zorlu.

6. Omega-3 Balık Yağları

Araştırmalar, somon, sardalya, ton balığı gibi omega-3 yağ asitlerinde yüksek olan daha fazla yabani balık yakalanmasına bağlı birçok fayda olduğunu göstermiştir . Omega-3 balık yağı takviyeleri, diyetin içindeki yağ asitlerinin daha sağlıklı bir oranı lehine ölçeği çevirmek için de yararlı olabilir.

Enflamasyonu azaltmak ve kalbi, beyni ve bağışıklık sistemini korumak için birbirlerini dengelemek gerekir. Haftada birkaç kez yabani balık ya da günde yaklaşık 1,000 miligrama eşit bir omega-3 balık yağı takviyesi almak yeterlidir.

7. Potasyum

Düşük potasyum kardiyovasküler problemler, özellikle de her üç yetişkin erkekten birini etkileyen yüksek tansiyon riskini artırır. Aynı zamanda zayıf kemik sağlığı, yavaş metabolizma, yorgunluk (hücrelerin enerji için glikoz kullanmasına yardımcı olduğu için), zayıf sindirim ve kas spazmları ile bağlantılıdır. USDA tarafından yapılan araştırmalar, yetişkinlerin önemli bir yüzdesinin ihtiyaç duydukları potasyum miktarının yarısını bile almadığını göstermektedir!

Yüksek tansiyon, diyabet veya koroner kalp hastalığını tedavi etmek için ila alan erkeklerde potasyum eksikliği en sık görülür.

İlgili Makaleler

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...