Ana SayfaSAĞLIKBöbrek Enfeksiyonu İçin En İyi 10 Ev İlacı

Böbrek Enfeksiyonu İçin En İyi 10 Ev İlacı

İdrar yaparken yanma, ağrı, sürekli idrara çıkma isteği ya da idrarda kötü bir koku varsa, böbrek enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Böbrek enfeksiyonu için evde uygulayabileceğiniz en iyi doğal tedavileri sizler için derledik.

Böbrek enfeksiyonu, bir üriner sistem enfeksiyonu şeklidir. Çeşitli virüs ve bakteri türleri böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. En yaygın neden, E. coli adı verilen bir bakteridir.

Eğer, ağrılı idrara çıkma ile birlikte, kusma, bulantı veya karın ve genital bölgenizde ağrı hissediyorsanız, hemen tıbbi müdahaleye ihtiyacınız var demektir. Böbreklere kalıcı hasar verebilir ya da bakteriyi kan dolaşımına geçip hayatınızı tehlikeye sokabilir.
Böyle bir durum söz konusu değilse, böbrek enfeksiyonu için denenmiş ve test edilmiş bazı ev ilaçlarını uygulayabilirsiniz.

Böbrek enfeksiyonu için 10 doğal çözüm

1. Su
Böbrek enfeksiyonu için en basit ev tedavilerinden biri daha fazla su içmektir. Su, böbrek enfeksiyonunu önlemek için mükemmel bir yoldur. İdrarla, enfeksiyona neden olan patojenler de dahil olmak üzere zararlı maddeler vücuttan atılır. Böylelikle, böbrek enfeksiyonu olasılığını azaltır.

Öneri:
Günde 8 ila 10 bardak su için. Meyve ekleyerek, suyu lezzetlendirebilirsiniz. İçmeden önce suyu birkaç dakika soğutun. Hindistan cevizi suyunu içmek de iyi bir fikirdir.

2. Kızılcık suyu
Kızılcık suyu genellikle idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için önerilmektedir. Antibiyotiklerle tedavi edilemeyen tekrarlayan enfeksiyon vakaları için bile etkilidir.

Öneri:
Suyu çıkarmak için kızılcık dilimleri sıkın. Bir bardak suya ekleyin. Şeker veya herhangi bir tatlandırıcı ilave etmeyin. Buzdolabına birkaç dakika soğutun ve 1-2 hafta süreyle her gün için.

3. Yoğurt
Günde bir bardak yoğurt yemek böbrekleriniz için iyidir. Bakterileri etkili bir şekilde kontrol ettiği bilinen yoğurt gibi doğal ilaçlar tedavi amaçlı kullanılabilir. Her şeyden önce, yoğurtta bulunan probiyotikler böbreklerde iyi ve kötü bakterilerin dengesini yeniden kurabilir.

Öneri:
Sade yoğurda meyve ekleyerek günde en az 1-2 bardak yoğurt tüketebilirsiniz.

4. C vitamini
C vitamini gibi antioksidanlar, ciddi rahatsızlıkları önler. Yapılan çalışmalar, C vitamininin lipid peroksidasyonunu azaltabildiğini ve böbreklerdeki antioksidan enzimleri arttırabildiğini göstermiştir.

Öneri:
C vitamini içeren meyve ve sebzeleri her gün tüketin. Ayrıca C vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Ancak, C vitamininin yüksek dozları özellikle erkekler arasında böbrek taşlarına yol açabildiği için dikkatli olmakta fayda var.

5. Aloe Vera
Aloe vera, böbreklerde enfeksiyona neden olabilen bir mantar türü olan Candida ile mücadele eden güçlü bir antifungaldır. Tıbbi tedavi almanın yanı sıra, fungal böbrek enfeksiyonları için ek tedavi olarak aloe vera’ya da güvenebilirsiniz. Ayrıca aloe vera’nın E. coli ve böbreklere zarar verebilecek diğer bakterilere karşı etkili olduğu doğrulanmıştır.

Öneri:
Sabahları günde bir kez aloe vera suyu için. Semptomlar bitene kadar bu tedaviyi uygulamaya devam edin.

6. Sarımsak
Sarımsak, antibakteriyel ve antimikrobiyal güçleri ile bilinir. Bulaşıcı hastalıkların tedavisini yapmak için kullanılır. E. coli’ye karşı güçlü bir etkisi vardır. Ayrıca antibiyotik ilaçlara dirençli olan patojenler için de iyidir. Böylece sarımsak, böbrek enfeksiyonu ve ağrı için güçlü alternatif ilaçlardan biridir.

Öneri:
Yemeklerden önce birkaç diş sarımsak tüketin. Çiğ sarımsağın tadını sevmiyorsanız sarımsak takviyeleri de deneyebilirsiniz.

7. Maydanoz suyu
Maydanoz suyu, vücudun toksinlerden ve bakterilerden arındırılması için idrar miktarını artırabilecek kanıtlanmış bir diüretiktir. Maydanoz suyu, idrar yolunun antiseptiği olarak hareket ettiği için, bu durumun nüksetmesini de önleyebilir.

Öneri:
Bir yemek kaşığı taze maydanozu ezin. Bir su bardağı suyu kaynatın ve daha sonra sıcak suya maydanozları ekleyin ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra süzün ve için. Birkaç hafta boyunca günde iki kez içebilirsiniz.

8. Elma
Böbrek enfeksiyonu için beslenmeye elmayı dahil etmek iyi bir fikirdir. Asidik içeriklerinden dolayı, enfeksiyona neden olan bakterilerin büyümesini ve yayılmasını önlemek için idrarda asitliği korumaya yardımcı olur. Ayrıca, böbrek enfeksiyonunu hafifletmeye yardımcı olabilecek önemli anti-inflamatuar özelliklere sahip aktif bileşikler de içerirler.

Öneri:
Her gün düzenli elma tüketin. Bu tedaviyi üç ila dört hafta boyunca yapın.

9. Elma sirkesi
Araştırmalar, elma sirkesinin, böbrek hasarını önleyebileceğini ortaya koymaktadır.

Öneri:
Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve biraz da bal ekleyerek için. Karışımı bir ay süreyle tüketin.

10. Epsom Tuzu
Epsom tuzu, magnezyum ve sülfattan oluşan bir mineraldir. Çalışmalar, Epsom tuzundaki magnezyum bileşiğinin vücudunuzdaki 325 enzimi düzenlediğini doğrulamıştır. Epsom tuzu iltihapları, kas ve eklem ağrılarını, stresi, kabızlığı ve atardamarın sıkılaşmasını azaltmada önemli bir rol oynar. Tuzdaki sülfat, toksinleri, ağır metalleri ve vücudunuzdaki atıkları aktif olarak temizler.

Öneri:
Epsom tuz banyosu, böbreğinizi ve genel sağlığınızı iyileştirmenin en popüler yoludur. Küvetteki suya 2 bardak Epsom tuzu ekleyin ve 10-15 dakika suyun içinde kalın. Böbrek enfeksiyonu semptomlarından rahatlatmak için haftada en az iki kez tekrarlayın.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler