Ana Sayfa SAĞLIK Bacak Krampları Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir?

Bacak Krampları Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir?

Gecenin ortasında, ani bir kas spazmıyla uyanmaktan daha kötünü ne olabilir? Kasılan kasların rahatlaması sırasında gerçekten büyük bir ağrı hissedilir. Neyse ki, ortaya çıktığında, acıyı hafifletmek için yapabileceğimiz bazı basit şeyler var, ayrıca gelecekte bunları yaşama sıklığını veya olasılığını azaltmak için bazı kolay adımlar atabilirsiniz.

Kaslarınızı gerin
Bir kas spazmı yaşıyorsanız, hatırlamanız gereken ilk şey panik yapmamanız ! Mümkün olduğunca rahatlamaya çalışın. Kas spazmları oldukça acı verici olabilir, ancak vücudunuza kalıcı bir zarar vermezler. Yapabilirseniz, kasları nazikçe çekmeye çalışın ve başparmaklarınızla hafifçe masaj yapın. Buz veya ısıyı kaslara uygulamak, aynı zamanda rahatlamanıza da yardımcı olabilir, bu nedenle soğuk kompresleri veya sıcak bir banyo yapmayı deneyebilirsiniz.

Uçucu Yağlar
Uçucu yağlar kasları gevşemede de etkili olabilir, bu nedenle gece yarısı krampları için başucunuzun yanında bir şişe bulundurmak iyi bir fikirdir.

Kaslarınızı aşırı kullanmayın
Kas spazmları aşırı kullanım veya yaralanma gibi fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Düzenli egzersiz yaparsanız, kaslarınızı aşırı kullanmadığınızdan emin olun. Vücudunu dinleyin ve ne zaman aradığını öğrenin. Ve en önemlisi, yeterince hidratlı kalmaktır. Çoğu insan için kas kramplarının azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden günde en az 8 bardak içmeyi unutmayın!

Magnezyum, potasyum ve kalsiyum
Kas spazmları da muhtemelen vücudunuzdaki elektrolit dengesizliği olan besinsel nedenlere sahip olabilir. Diyetinizde çok az potasyum, kalsiyum veya magnezyum bulunanlar daha fazla kramplara maruz kalabilir. Eğer bacak krampı bir sorunsa, magnezyum, potasyum ve kalsiyumun besin kaynaklarına odaklanın.

Sabun
Son olarak, kocakarı yöntemi de diyebileceğiniz bir uygulama var. Çarşafanızın altına bir beyaz sabun koyun. Bunu destekleyecek bilimsel bir çalışma yok. Ancak bazı kişiler bunun iyi geldiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,856BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...