Ana Sayfa SAĞLIK Limon Otunun Sağlık Faydaları Nelerdir?

Limon Otunun Sağlık Faydaları Nelerdir?

Limon otu, ferahlatıcı kokusu ve lezzeti ile yüzyıllardır mutfaklarda ve geleneksel tıpta kullanılan bir bitkidir. Sindirime yardımcı olmasından kolesterolü dengelemesine, mantarla mücadele etmesinden emziren annelerde süt yapma özelliğine kadar geniş bir yelpazede yararı vardır.

Limon otu, A vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, folik asit, magnezyum, çinko, manganez, fosfor, potasyum, demir, kalsiyum ve bakır içerir.

Limon otu, yemeklere lezzet katmasının yanı sıra tamamlayıcı veya alternatif bir ilaç olarak da kullanılmaktadır.

Sindirime yardımcı

Limon otu, antiseptik özellikleri ile sindirim sistemindeki zararlı bakterileri ve parazitleri öldürür. Kabızlık, hazımsızlık, mide yanması, şişkinlik, kusma, karın krampları, mide ağrıları ve gaz gibi sindirim rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir.

Sağlık faydalarından yararlanmak için her gün bir fincan limon otu çayı içilebilir. Ancak, çocukların limon otu çayı içmesine izin vermeyin.

Kolesterolü dengeler

Limon otu, kan dolaşımındaki kötü kolesterolü düşürür, kolesterol seviyelerini dengeler. Böylece kan damarı duvarları boyunca plak birikimini etkili bir şekilde durdurur.

Vücudu temizler

Düzenli olarak limon otu tüketilmesi durumunda, vücudun temizlenmesine ve detoksifiye edilmesine yardımcı olur. Vücuttan toksinlerin ve ürik asitin atılmasını sağlar, böreklerin, mesane ve  pankreas gibi organların temizlenmesine etki eder.

Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir

Limon otu, vücudun öksürük, ateş, soğuk algınlığı ve grip semptomlarına uyum sağlamasına yardımcı olan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. C vitamini açısından zengindir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyon riskini azaltır. Soğuk algınlığı veya grip durumunda oluşan mukus ve balgamı atmaya yardımcı olur. Ayrıca, limon otu çayı içmek bronşit ve astımdan muzdarip olanlar için oldukça faydalıdır.

Kanserle mücadele eder

Limon otu, sağlıklı hücrelerin üzerinde olumsuz etkisi olmaksızın kanser hücrelerinin ölümünü uyarır. Limon otu, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gören hastalarda kullanılmaktadır.Yapılan bir araştırmaya göre, limon otunun içinde bulunan sitral, meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatır. Limon otu, serbest radikalleri öldürerek kanser riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur.

Ağrıları geçirir

Limon otu, anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri nedeniyle, artrit, romatizma, gut ve eklem ağrıları için en ilaçlardan biridir. Anti-inflamatuar özellikleri, eklemlerde ağrıya ve iltihaplanmaya neden olan enzimlerin aktivitesini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Emzirme için çok iyidir

Emziren annelerin limon otu içmeleri tavsiye edilir. Süt üretimini artıran özellikler barındıran limon otunun antimikrobiyal özellikleri, büyümesi sırasında bebeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Depresyona iyi gelir

Limon otunda bulunan doğal bileşikler, kan dolaşımında serotoninin salınmasını kolaylaştırır. Böylelikle, ruh halini iyileştirir ve depresyon gibi durumlarda oldukça etkilidir. Limon otu, hem vücut hem de zihin üzerindeki sakinleştirici etkileri olan citronella ile zenginleştirilmiştir. Aynı zamanda mükemmel bir uyku yardımcısıdır.

Vücut kokusunu giderir

Seyreltilmiş limon yağı mükemmel bir deodoranttır. Yapılan çalışmalara göre, limon otu yağı, hazır olarak satılan deodorantlara göre daha etkili bulunmuştur. Limon otunda bulunan ana kimyasal bileşik olan Citral, kötü kokuyu etkili bir şekilde maskeleyen aromatik özelliklere sahiptir. Hoş olmayan vücut kokusuna neden olan mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatırken aşırı terlemeyi kontrol eden antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Cilt sağlığı

Limon otunun antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özellikleri, cilt üzerindeki bakteriyel büyümeyi etkili bir şekilde sınırlar. Ayrıca, ciltteki gözenekleri sıkılaştırma özelliğine sahiptir.

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,811BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...