Ana Sayfa HAYAT PRATİK Mikrofiber Mobilyalar Güvenli Nasıl Temizlenir?

Mikrofiber Mobilyalar Güvenli Nasıl Temizlenir?

Mikrofiber, kanepeleri cazip ve uygun fiyatlı bir kumaş haline getiren, süet ya da deriye benzeyen çok ince ipliklere sahip sentetik bir elyaftır. Ayrıca, mikrofiber suya dayanıklı olduğu için mobilya olarak çok uygundur. Bununla birlikte, mobilya üreticileri ve satış temsilcileri, lekelere karşı dayanıklı olduklarını ve neredeyse lekelenmez olduklarına inanmanızı isterler. Bu doğru değil!

Mikrofiber kanepelerin temizlenmesi konusunda en zor olan şey, çoğu (ama hepsi değil), temizlemede sabun ve su kullanamazsınız. Çünkü su halkaları mobilyanın üzerinde kalır.

1. Adım – Mikrofiberinizin Değerlendirilmesi
Bu yüzden, temizlemeden önce, hangi tür mikrofiber mobilyaların olduğunu belirlemeniz gerekecektir. Aşağıdaki kodlardan birine sahip mobilyalarda bir yerde bir etiket bulunmalıdır:

“W”, su bazlı temizlik solüsyonu kullanmanız gerektiği anlamına gelir.
“S”, solvent bazlı bir temizleyici kullanmanız gerektiği anlamına gelir.
“SW”, solvent veya su bazlı bir temizleyici kullanabileceğiniz anlamına gelir.
“X” sadece vakum yapabileceğiniz anlamına gelir.
W etiketi olan bir mobilyaya sahipseniz şanslısınız çünkü temizleme için her şeyi hatta su ve sabun bile kullanabilirsiniz.

Biz etiketi bulunmayan veya S etiketi bulunan mikrofiber mobilyaların nasıl temizlenmesi gerektiğini anlatacağız.

2. Adım – Temizlik
Yani şimdi muhtemelen ne tür bir “çözücü” kullanmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. Mikrofiber, polyester esaslı olduğundan, polyesterin temizlenmesi için kullanılabilen çoğu şey, aynı zamanda sürtünme alkolü gibi mikrofiberleri temizlemek için de kullanılabilir. (Bunun yerine votka gibi açık bir alkol de kullanabilirsiniz.)

Mikrofiber mobilyayı temizlemek için sürtünme alkollü bir sprey şişesini doldurun veya şişenin kapağını kapatıp kirli bölgelere sıkın.

Kumaştaki kiri çıkarmak için haifiçe ovmak için bez kullanın.

3. Adım – Kabartmak
Mikrofiber temizlendikten sonra, birçok insan başka bir problemle karşılaşır: kumaş temizlendikten sonra sertleşir. Neyse ki, bu ikilem için basit bir çözüm var, bu da sert lifleri temiz, yumuşak bir ovma fırçasıyla veya temiz bir süngerin ovalama tarafıyla hafifçe ovalamaktır. Bu adım kumaşın liflerini yumuşatır, kabarmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık...

Protez Diş Temizleyicisi İle Yapabileceğiniz 7 Şey

Protez diş temizleyicisi tabletler, tıpkı karbonat gibi çkok farklı amaçlar için kullanılabilir. İşte bunlardan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...