Ana Sayfa AİLE PET Uçucu Yağlarla Evcil Hayvanlar İçin Doğal Çözümler

Uçucu Yağlarla Evcil Hayvanlar İçin Doğal Çözümler

Evcil hayvanınız varsa özellikle köpekler için uçucu yağlar bir çok sorunlarına çözüm olabilir. Bu yazımızda köpeklerinizin sorunlarını uçucu yağlarla nasıl çözüm bulabileceğinizi ele aldık.

Ev Yapımı Pire İticiler

Sprey
En sevdiğiniz esansiyel yağın 10-15 damlasını yarım su bardağı su ve organik sabun ile karıştırın. Sprey şişesine dökün ve gün içinde hayvanınızı periyodik olarak püskürtün.

Esansiyel yağ formülasyonlarının sentetik böcek ilaçlarına göre daha sık uygulanması gerekecektir, ancak yararlar ağır kimyasallara ve toksik yan etkilere maruz kalmadan çok daha fazladır. Onlar, köpeğinizin bacaklarına pirenin bulunmasının muhtemel olduğu yerlere uygulayın.

Şampuan

4 bardak su su
1 yemek kaşığı kakao sabunu
2 damla nane esansiyel yağı
2 damla okaliptüs esansiyel yağı
2 damla lavanta esansiyel yağı
2 damla biberiye esansiyel yağı
(Listelenen tüm yağlara sahip değilseniz, endişelenmeyin, sadece sahip olduklarınızı kullanın.) Bir kavanozda birleştirin. İyice çalkalayın.

Bununla köpeğinizi yıkayın ve iyice durulayın.

Tasma

Seçenek 1: tasmayı alarak 2 yemek kaşığı badem yağıyla karıştırılmış bir miktar esansiyel yağ ilave edin. (kedilere uygulandığında, uçucu yağlara çok hassas olabileceğinden seyreltilmiş solüsyonlar kullanın). Bazı büyük pire savurucu esansiyel yağ seçenekleri arasında tarçın, biberiye, pelin, karanfil, nane ve sedir ağacı bulunur.

Tasmanın kurumasına izin verin ve ardından evcil hayvanınıza takın. Genellikle iki haftada bir ya da daha fazla koku almadığınız zaman, evcil hayvanınızın boynunu yeniden dozlama yapın.

Seçenek 2: Bir pamuklu atkı veya bandana alın ya da köpeğinizin boynuna rahatça sığacak bir parça pamuklu kumaş kullanın.

Kumaşı düz olarak yere serin ve kumaşa 10 damla sedir esans yağı ve 10 damla lavanta esansiyel yağı koyun. Uçucu yağ damlalarını kumaş yüzeyine eşit olarak dağıtın. Pire (ve keneler ve sivrisinekler) püskürten diğer uçucu yağlar arasında okaliptüs, citronella, gül, sardunya, nane, limon otu bulunur.

Kumaşı katlayın ya da döndürün ve köpeğinizin boynuna iyice oturtun.

Kulak enfeksiyonu iltihabı
Kulağın dış kısmındaki kulağın aşağısına tatbik edilen, kulak çizgisi boyunca, kulağın dış kısmındaki Nane Esansiyel Yağı uygulayın (içine kesinlikle sürmeyin kulak kanalını yakar)

Pençelerdeki sorunlar için

Beton üzerinde yürüyen köpekler sert ve kuru pençelere sahiptir. Bazen pençe pedleri çatlar ve kanar veya enfekte olabilir. Bunu önlemek için, Çay Ağacı kuruluğu yatıştırmak ve enfeksiyonla mücadele etmek için pençe pedlerine doğrudan uygulanabilir. Pençe pedlerini yağlamayın, çünkü köpeğin yürümesini zorlaştırabilir.

Köpeğinizin Cildini Yatıştırır
Tıpkı insanlar gibi, köpekler genellikle kuru ve kaşıntılı bir cilte sahiptir. 2 yemek kaşığı badem veya hindistan cevizi yağını karıştırın içine 10 damla lavanta yağı koyun. Bu karışım ile köpeğinizin derisine masaj yapın.

Koku Giderici
Evinizin, köpek gibi koktuğunu biliyorsunuz. Bergamot yağı, doğal bir koku giderici, haftada iki veya üç kez, 3 bardak suya 10-15 damla bergamot yağı karıştırın ve köpeğinizin üzerine üskürtün.

Köpekler için sakinleştirici
10 damla lavanta esansiyel yağı
8 oz. arıtılmış su veya damıtılmış

Uçucu yağı boş ve temiz 8-oz sprey şişesi içine koyun. Her kullanımdan önce çalkalayın. Lavanta sivrisinek ve pire itmek için iyi bir esansiyel yağ olduğundan, köpeğin tüylerine püskürtün. Köpeğinizin sinirli veya aşırı enerjili olduğu zamanda kullanmak için harikadır.

Köpek Yanıkları
Yanmayı soğuk suyla soğutun ve Lavanta Esansiyel Yağı mümkün olan en kısa sürede uygulayın.

Köpek apsesi
Yara bölgesini temizleyin ve Çay Ağacı’nı doğrudan apse üzerine uygulayın. Günde birkaç kez uygulamaya devam edin. Uygulamadan sonra iyileşmeyi hızlandırmak için Lavanta Yağı kullanabilirsiniz.

Kabızlık
Kabızlık, köpek tutması hastalığı ya da sadece sahip olmaması gereken bir şey yedikleri……. .Veya bir veya iki damla Nane, Zencefil, Tarhun veya Limonotu Uçucu Yağlarını pençelerine sürün. Ayrıca midelerine masaj da yapabilirsiniz.

Kediler hakkında not:
Kediler yağları farklı şekilde metabolize ettikleri için esansiyel yağlara karşı daha hassastır. Güçlü kokulara duyarlıdırlar ve genellikle narenciye yağlarına ters tepki verirler. Bir kediye yağ uygulamadan önce bir veterinere danışmak iyi bir fikirdir.

İlgili Makaleler

Evcil Hayvanlara Kulanılmaması Gereken Yağlar

Evcil hayvanlara kulanılmaması gereken yağlar biliyor musunuz? Son yıllarda uçucu esansiyel yağlar evlerimizde çok...

Evcil Hayvanınızı Öldürebilecek 13 Şaşırtıcı Bitki

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum gibi görünse de, bunların bazıları göründüğünden...

Evdeki Dostlarımızın Yaptığı Leke Ve Kokulardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Evinizde hayvan besliyorsanız, onların eşyalarınıza verdikleri zararın yanısıra yaptıkları lekeler ve evde bıraktıkları kokuları...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,814BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...