Ana Sayfa YEMEK Hangi Baharat Hangi Yemek ile İyi Gider?

Hangi Baharat Hangi Yemek ile İyi Gider?

Neredeyse her gün, aynı malzemelerle, aynı yöntemlerle yemek yapıyorsunuz ve arada bunu değiştirecek, fark yaratacak bir şeyler arıyorsunuz. Uzun zamandır yemek yapıyorsanız, tüm pişirme yöntemlerini defalarca kullanmışsınızdır. Mevsimine göre çıkan taze sebzeler de genellikle değişmez. Farkı yaratacak olan unsur; baharatlardır. Baharatların, insan vücuduna olduğu kadar, salgıları arttırdığı hormonlar sayesinde, ruh sağlığına da etkisi vardır.

Karabiber

Türk yemeklerinin, en çok kullanılan baharatı, tatlandırıcısıdır denebilir. Karabiber eklenmeden yapılan bir et yemeği neredeyse yok gibidir. Pişerken eklenmese de, servis edildikten sonra, toz halde ya da masa tipi değirmenlerle kullanılabilir. Çoğu kişide, ciddi derecede hapşırığa sebep olan karabiber, çorbalara ve diğer yemeklere, tohum haliyle eklenebilir, bu hali hapşırmaz.

Kimyon

Yurdumuzda, bazı bölgelerde, kimyonsuz yemek yenmezken, bazı bölgelerde hiç kullanılmadığı görülmüştür. İçine konduğu her yemeğe, hoş bir tat ve koku kazandıran bu baharat, mide ve bağırsak gazlarının çözülmesi gibi bir etkisi de vardır.

Kekik

Mükemmel kokusuna rağmen, biraz acı bir tadı olan kekik, çorba ve pilavlarda kullanılmazken, et yemeklerinin baş aktörüdür denebilir.

Nane

Genellikle, tazeyken alınan ve kurutularak evlerde hazırlanan bu baharat, çorbalara ve patates, sulu köfte gibi yemeklere çok yakışır.

Pul Biber

Kültürümüzde önemli bir değere sahip olan pul biber; acı olan, çok acı olan, acı olmayan türleri ile pek çok farklı yemeğe lezzet katmak amacıyla kullanılır.

Biberiye

Sağlık için de çok faydalı olan bu bitki, kurutularak öğütülüp, baharat şeklinde kırmızı et üzerinde kullanılabilir.

Tarçın

Tarçın, tatlımsı kokusu ve tadı nedeniyle, yemekler konusunda, pilavlar gibi kısıtlı bir kullanım alnına sahiptir. Bazı sütlü tatlılara çeşni katmak için de kullanılırlar.

Sumak

Yoğun kırmızı rengi ve kekremsi tadı ile pişirilmeden, servis edilen bazı et yemeklerinin üzerinde ya da bolca salatalarda kullanılır.

Zerdeçal

Metabolizmayı hızlandırma etkisi ile tanınan zerdeçal, pilavlarda renk ve lezzet vermek amacıyla kullanılır. Et yemeklerinde de, damak zevkine bağlı olarak kullanılabilmektedir.

Yenibahar

Baskın kokusu ve tadı ile genellikle köfte yapımında kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Karabiber Yağı Nasıl Kullanılır?

Karabiber, çok kullanılan, sevilen ve yararları çok fazla olan baharatlardan biridir. Karabiber yağı ağızdan...

Buzdolabına koyduğumuz, aslında konulmaması gereken gıdalar

Aldığımız yiyeceklerin büyük bir kısmını bozulmaması, uzun süre dayanması için buzdolabına koyuyoruz. Evet bu...

Kekiğin Olağanüstü Faydalarını Biliyor Musunuz?

Kekik, dünya mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarından biridir. Türkiye'de de kekiği seviyor ve bol miktarda tüketiyoruz....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,389BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Yöntemle Peynirinizi Daha Uzun Saklayabilirsiniz

Peynirler buzdolabında saklanmasına rağmen, belirli bir süre sonrasında küflenmeye başlarlar. Oysa ki, peynirleri bozulmadan uzun süre saklamanın çok pratik bir yolu var! Genellikle evlere çeşit...

Günü Zerdeçal Çayıyla Bitirmek İçin 4 Sebep

Zerdeçal göz ardı edilmiş, cam kavanozlarda tutulan ve genellikle Asyada tüketilen bir baharat iken, günümüzde sağlık açısından faydaları her gün keşfediliyor. Zerdeçal'ın güçü ana...

Donuk Görünümlü Altın Takılarınızı Parlatmanın Pratik Yolu

Tabii ki, altın mücevherinizi bir bardak biraya koymak biraz garip, ama sonuçlarına inanamayacaksınız. Yıllar boyunca rengini değiştirdiği ve şimdi çok kötü göründüğü için takmadığınız...

Bulaşık Deterjanının 6 İlginç Kullanımı

Bulaşık deterjanı sadece bulaşıklar için kullanıyoruz. Ama bu yazımızı okuduktan sonra farklı işlevler için de kullanmaya başlayabilirsinz. Karıncalardan kurtulmaktan, yağlı saçları temizlemeye kadar birçok...