Ana Sayfa HAYAT PRATİK Tereyağını Hızlı Yumuşatmanın Kolay Yolları

Tereyağını Hızlı Yumuşatmanın Kolay Yolları

Özellikle hamur işleri yaparken tereyağının sert ya da eritilmiş değil yumuşak olması daha iyi olabilir. Ya da kahvaltıda ekmeğin üzerine sürmek için sürülebilir bir kıvamda olması gerekir. Tereyağını yumuşatmak için zamanınız yoksa, basit tüyoları takip ederek, hızlı bir şekilde yumuşak tereyağ elde edebilirsiniz.

Buzdolabından çıkardığınız tereyağını oda sıcaklığında yumuşatmak için ortalama 45 dakika gibi bir süreye ihtiyacınız olacaktır. Tereyağını direkt ısıya maruz bırakmak ise erimesine neden olur. Tereyağını istediğiniz kıvamda, eritmeden yumuşatmanın basit yollarını aşağıda görebilirsiniz.

Yöntem 1
Bu yöntem en kolay tereyağı yumuşatma yöntemidir.

Tereyağını küp şeklinde kesin. Parçalar ne kadar küçük olursa, oda sıcaklığına daha hızlı gelirler. Küp tereyağı yaklaşık 15 dakika içinde oldukça hızlı bir şekilde yumuşayacaktır.

Yöntem 2
Bu yöntem biraz emek ister ama tereyağının daha hızlı yumuşamasını sağlar.

Bir oklava ile tereyağını düzleştirin. Oklava ile sürtünme tereyağını ısıtır ve daha ince bir hale geleceği için daha hızlı yumuşama sağlanır.

Tereyağına oklava ile yumuşatma yöntemi uygulayacaksanız, bir yağlı kağıdın üzerinde yapmanız tavsiye edilir. Böylelikle tezgahınızı temizlemek zorunda kalmazsınız.

Yöntem 3
Bu yöntemde tereyağını rendelemek gerektiğinden, fazladan bulaşık işi de çıkmış olacak. Ancak, rendelenen tereyağını çok ince parçalar haline geleceğinden çok daha hızlı yumuşayacaktır.

Birinci yöntemde olduğu gibi, parçalar ne kadar küçük olursa, yumuşama da o kadar hızlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sıkı Çorap Nasıl Gevşetilir?

Sıkı çorap mükemmel bir günü mahvedebilir. Baldırın etrafında girintiler oluşturabilir ve dolaşımı daraltabilir, bu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...