Ana Sayfa HAYAT PRATİK Paslanmaz Çelik Su Isıtıcısı (Kettle) Nasıl Temizlenir?

Paslanmaz Çelik Su Isıtıcısı (Kettle) Nasıl Temizlenir?

Hızlıca su ısıtmak, çay ve kahve yapmak için elektrikli su ısıtıcıları çok kullanışlıdır. Ancak genellikle onları temizlemeyi unuturuz ya da sadece dışını temizleyerek geçeriz. Elektrikli paslanmaz çelik bir su ısıtıcısını nasıl temizlemeniz gerektiğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Sık ve düzenli kullanımda su ısıtıcılarının içi kireçle kaplanır. Kireç tabakası su ısıtmak için gereken süreyi uzatır ve su ısıtıcısının ömrünü kısaltır. Su ısıtıcısından kireci doğal yollardan temizleyebilirsiniz.

Beyaz sirke ile kireç temizleme
Su ısıtıcısındaki “maksimum su kapasitesi” işaretinin yarısına kadar su doldurun. Eşit miktarda beyaz sirke ekleyin. Su ısıtıcısını beyaz sirke ve su ile doldurduktan sonra bir saat bir kenara koyun.

Su ısıtıcısını bir saat beklettikten sonra, su ve sirke karışımını kaynatın. Kaynama bittikten sonra 20-30 dakika daha bekletin. Bu kireci daha da gevşetecektir.

Eski, yumuşak bir diş fırçası kullanarak, kireci hafifçe fırçalayın. Su ısıtıcısının içindeki özel kaplamaya zarar vermemek için sert bir şekilde fırçalamaktan kaçının. Ardından, su ısıtıcısını boşaltın ve temiz su ile iyice durulayın. Gerekirse, işlemi 2-3 kez tekrarlayın.

Limon parçaları ile kokuyu giderme
Beyaz sirke, kireç temizlemede mükemmel olsa da, su ısıtıcınızda keskin ve asidik bir koku bırakması muhtemeldir. Bu kokudan kurtulmak için, su ısıtıcısını temiz suyla doldurun ve üzerine 2-3 limonu parçalara ayırarak ekleyin. Su ve limon parçalarını kaynatın ve soğumaya bırakın.

Su tamamen soğuduktan sonra, su ısıtıcısını boşaltın ve birkaç kez temiz suyla yıkayın. Su ısıtıcısının içini temiz bir bezle silin ve kurumaya bırakın. Bu, iç yüzeydeki su izlerinin oluşumunu önleyecektir.

Dış yüzeyi beyaz sirke ile temizleyin
Paslanmaz çelik su ısıtıcısının dışını temizlemek için seyreltilmemiş beyaz sirke kullanın.  Bir bezi beyaz sirkeye batırın ve dış paslanmaz yüzeyi silin. Sirke, kir ve parmak izlerini temizlemeye yardımcı olacaktır.

Son temizlik için bulaşık sabunu kullanın
Paslanmaz çelik elektrikli su ısıtıcısının dış yüzeyinin temizliğini bitirmek için, bulaşık sabunu kullanın. Yumuşak bir sünger ve bulaşık sabunuyla dış yüzeyi hafifçe ovalayarak temizleyin. Sabun kalıntılarından kurtulmak için su ısıtıcısının dışını nemli bir bezle silin.

Son olarak, bir kağıt havluyu zeytinyağına batırın ve paslanmaz çelik su ısıtıcısının dışını silin. Zeytinyağı, su ısıtıcınızın paslanmaz çelik yüzeyine parlaklık verecektir.

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık...

Protez Diş Temizleyicisi İle Yapabileceğiniz 7 Şey

Protez diş temizleyicisi tabletler, tıpkı karbonat gibi çkok farklı amaçlar için kullanılabilir. İşte bunlardan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...