Ana Sayfa SAĞLIK Talk Pudrasını Kullanmamanız İçin 5 Sebep

Talk Pudrasını Kullanmamanız İçin 5 Sebep

Talk pudrası, bebek pudrasında ve diğer birçok kozmetikte kullanılan mineral bazlı bir üründür. Yayınlanmış sağlık çalışmaları, talk pudrası ve yumurtalık kanseri kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu göstermesine rağmen, milyonlarca erkek ve kadın onu nemi emmesi ve tazeliği arttırmak için kullanmaktadır.

Johnson & Johnson, sadece 2016 ve 2017 yıllarında talk pudrası / yumurtalık kanseri ile ilgili davalarda 700 milyon dolardan fazla para cezası verdi. Yine de, insanlar kendileri ve çocukları için talk içeren ürünler kullanmaya devam ediyor. Belki de pek çok çalışma ve vaka raporu tehlikelerini açıkça ortaya koysa da, talk pudrasının potansiyel sağlık tehlikeleri konusunda ikna olmamıştır.

Asla bebek pudrasını veya cildinize talk içeren ürünler kullanmamalısınız. Ayrıca, bu ürünleri bile solunduğunda sorun olabilir. İyi haber, talk pudrası için tamamen güvenli ve eşit derecede etkili birçok doğal alternatif var.

Bebek Tozunun Kullanımı Nedir?
Bebek tozu genellikle nemi emmek ve sürtünmeyi azaltmak için kullanılır. Cilde uygulandığında, kızarıklık ve kızarma gibi diğer cilt tahrişlerini önlemeye yardımcı olabilir. Birçok kadın bölgeyi taze ve kuru tutmak için perine, iç çamaşırları veya pedlerine bebek pudrası uygular.

Topaklanma ve pürüzsüz bir görünüm sağlamak için talk pudrası da temel olarak fondöten ve kozmetik tozu gibi makyaj ürünlerine eklenir. Ebeveynler genellikle bebekler ve küçük çocuklara bakteriyel aşırı büyümeyi, mayayı ve bebek bezi döküntülerini önlemek için uygularlar.

Bebek tozu, talk, magnezyum, silikon ve oksijen içeren bir kil minerali olan talk pudrası için bir ürün adıdır. Talk, karsinojenik etkilere sahip olduğu bilinen bir başka doğal mineral olan asbestin yakınında çıkarılır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yayınlanan bilgilere göre, “asbestle talkın kirlenmesini önlemek için, talk maden sahalarını dikkatli bir şekilde seçmek ve cevheri yeterince arıtmak için adımlar atmak şarttır.” ( 2 )

FDA, kozmetik talkın asbestle kontamine olmasını kabul etmese de, kozmetik ürünleri ve malzemeleri mağaza raflarına girmeden önce test etmek ve onaylamak gibi bir görev yoktur.

Talk pudrasını zararları
1. Yumurtalık Kanseri
Amerikan Kanser Topluluğuna göre, kadınlarda yapılan birçok çalışma, talk pudrasının yumurtalıklarda kansere olan bağlantısını araştırdı. Bir kadın bebek pudrasını veya genital bölgesine talk içeren herhangi bir ürünü uygularken, toz partikülleri vajinadan uterusa ve fallop tüplerine ve yumurtalıklara gidebilir.

Boston’da gerçekleştirilen ve Epidemiyoloji’de yayınlanan bir 2016 çalışması , yumurtalık kanseri ve genital talk kullanımı ilişkisini analiz etti. Araştırmacılar over kanseri olan 2,041 kadın ve kontrol olarak kullanılan benzer yaş ve coğrafi bölgelerdeki 2.100 kadın arasında talk kullanımını incelediler. Veriler, genital talk kullanımının over kanseri riskini yüzde 33 artırdığını gösterdi.

2. Akciğer Kanseri
Her ne kadar talk pudrasının tek başına solunması, akciğer kanserinin gelişimi ile doğrudan ilişkili olmasa da, talk madencileri ve değirmenciler arasında akciğer kanseri ve diğer solunum yolu hastalıklarının artmış riskini gösteren çalışmalar vardır. Bu büyük olasılıkla, talk ile temas edebilecek değişen asbest formlarından kaynaklanmaktadır.

3. Akciğer Hastalığı
Talk pudrası oluşturan çok küçük partiküllerin solunması akciğer tahrişine ve solunum zorluğuna yol açabilir. Sürekli pudra uygulaması veya talk pudrasına maruz kalma bebekleri, çocukları, gençleri ve yetişkinleri olumsuz etkileyebilir. Asbest içermeyen talk pudrası bile, yutulduğunda veya solunduğunda solunum sisteminin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir.

Talk içeren ürünlere doğal alternatifler

4. Bebeklerde ve Çocuklarda Solunum Sorunları
Bebeklerde ve okul öncesi çocuklarında talk pudrası olumsuz etkilenen birçok vaka bildirimi mevcuttur. Bebekler veya çocuklar bebek tozundaki minik parçacıkları teneffüs ettiğinde, mukoza zarları üzerinde kuruma etkisi yaratabilir ve solunum yeteneğini etkileyebilir. Yeterli toz bir anda veya zamanda solunursa, ciddi akciğer hasarına yol açabilir.

5. Granülomatozis
Kan damarlarına talk enjekte edilmesi arter tıkanıklığına, kemik dokusuna kan akışının ve akciğerlerde granülom oluşumuna neden olabilir. Granülomlar, yabancı bir maddenin varlığından kaynaklanan bir enfeksiyon veya inflamasyon ile oluşur.

Talk sadece pudra olarak kullanılmıyor. Başka ürünlerde de var. Genellikle talk içeren ürünler listesi:

Banyo bombaları
Duş ürünleri
Sabun
Losyonlar
Kadınsı hijyen ürünleri
Bronzlaştırıcı
Yüz tozu
vakıf
Göz farı
Ruj
Yüz maskeleri
Diş macunu
Deodorantlar

Bu ürünlerden herhangi birini satın almadan önce etikette “talk pudrası” veya “kozmetik talk” ı arayın. Talk içeren ürünleri kullanmayı tercih ederseniz, özellikle pelvik bölgenizde tozu veya losyonu kullanıyorsanız, ürünlerinin sertifikasyonu onaylı markaları seçin.

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,863BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...