Ana SayfaHAYATPRATİKDoğranmış Patatesin Rengi Nasıl Uzun Süre Korunur?

Doğranmış Patatesin Rengi Nasıl Uzun Süre Korunur?

Kızartmak ya da herhangi bir yemek hazırlamak için soyup doğradığınız patateslerin rengi hemen kahverengiye dönmeye başlar. Patatesin renginin uzun süre değişmeden kalması için bu basit yöntemleri deneyebilirsiniz.

Patatesin renginin değişmesi lezzetini değiştirmeyebilir ama görüntü hiç de iştah açıcı olmaz. Patatesin rengini korumak için en basit ve yaygın yöntem, patatesleri hemen soğuk suyun içine koymaktır. Soğuk su, oksidasyon işlemini yavaşlatır ve patateslerin rengi değişmez. Ancak, bu sadece kısa bir süre için geçerlidir. Su, oksidasyon sürecini yavaşlatır, ancak bunu durduramaz.

Eğer kestiğiniz patatesleri daha sonra kullanmak için 6 saatten fazla bir süre saklayacaksanız, başka bir yöntem uygulayabilirsiniz.

Patatesin pH’ını düşürmek oksidasyonla mücadeleye yardımcı olur. Aynen dilimlenmiş elmaların renginin değişmemesi için üzerine limon sıkıldığı gibi, patatesin içinde beklediği suya da limon suyu veya beyaz sirke ekleyebilirsiniz.

Limon suyu ve sirke, patateslerin renginin değişmesini önleyecektir. 1 litre su için 1 çay kaşığı limon suyu ya da beyaz sirke kullanılması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler