Ana Sayfa SAĞLIK Zona Ağrıları Nasıl Önlenir ve Rahatlatılır?

Zona Ağrıları Nasıl Önlenir ve Rahatlatılır?

3 kişiden 1’i hayatları boyunca zona geçirmektedir. Tüm zona vakalarının yaklaşık yarısı 60 yaş ve üstü kişilerde görülür, suçiçeği geçiren herkes zonaya karşı hassastır. Bir kişi suçiçeği geçirdikten sonra varicella zoster virüsü vücutta uykuya dalar ancak yıllar sonra tekrar aktifleşebilir ve zonaya neden olabilir.

Zona, 2 ila 4 hafta sürebilen ağrılı bir döküntüye neden olur. Zona oluşumunun önlenmesinin tek yolunun aşı olduğu belirtiliyor. Ancak son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, zonaları yönetmeye ve rahatlatmaya ve hatta virüsü ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek bir dizi doğal çözüm bulmuştur.

İşte bunlar:
Spor Yapın
Hafif yürüyüş, yüzme veya yoga gibi düzenli egzersizler, stresi azaltarak zona riskini azaltabilir. 30 dakika, haftada üç kez spor yapılması zona virüsünü yok eden antikorlarda % 50’lik bir artışı tetikleyebileceğini de göstermiştir.

Meyve ve Sebze Yiyin
Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren bir diyet yemek, bağışıklık sistemini zona virüsüyle savaşmasını sağlayarak güçlendirir. Bir İngiliz çalışması ayrıca turunçgillerin özel olarak zona riskini % 33 oranında azaltabildiğini göstermiştir. En fazla faydayı elde etmek için her gün bir turunçgiller yiyin.

Balık Yiyin
Balık, zona virüsünün bölünmesini engelleyen bir amino asit olan L-lizin içerir. Özellikle büyük L-lizin kaynakları olan somon, ton balığı, uskumru, alabalık, morina veya sardalyadan hafta bir kez bir porsiyon tüketin.

Takviyeler alın
Yemeğinizden yeterli miktarda gerekli vitamin ve mineral almıyorsanız, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmak için yüksek kaliteli bir multivitamin almak isteyebilirsiniz. Avrupa çalışmaları ayrıca, günlük 1.000 mg zeytin yaprağı ekstraktının zona oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir.

Aşı Yaptırın
CDC, 60 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin Zonavax® zona aşılarını almasını önermektedir. 60 yaş ve üstü erişkinlerde yapılan bir klinik çalışma, aşının zona riskini% 51 ve PHN riskini% 67 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Önleyici adımlar atmanıza rağmen zona olursanız acılarınızı hafifletmek için yapabilecekleriniz var.

Zona tedavisinde kullanılabilecek çeşitli ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun .
Papaya ve ananas yiyin. Bu meyveler, koruyucu dış tabakaları ve virüs başlarını çıkarabilen proteolitik enzimler içerir. Bir Alman çalışması, proteolitik enzimlerin, zona ağrılarını hafifletmede ve döküntüleri iyileştirmede bazı standart antiviral ilaçlar kadar etkili olduğunu bulmuştur. Papaya ve ananas hayranı değilseniz, ek formda proteolitik enzimler de alabilirsiniz.

Kolloidal gümüşü topikal veya dahili olarak kullanın. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, shingles virüsünün yer aldığı insan sinir dokusu üzerinde spesifik gümüş reseptörlerinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Kolloidal gümüş kendini virüse bağlayabilir ve çoğalmasını engelleyebilir.

Günlük , melaleuca ve lavanta esans yağlarının bir karışımını uygulayın.

Döküntüleri ve kabarcıkları temiz ve kuru tuttuğunuzdan emin olun . Onlara dokunmamaya çalışın ve özellikle tahriş etmekten kaçının. Onları mümkün olduğunca kapalı tutun. Açık kabarcıklardan gelen sıvı bulaşıcıdır. Zona olan bir kişi, virüsü suçiçeği olmayan kişilere iletebilir. Virüs ilk kez birisine bulaşırsa, su çiçeği ve zona olmayabilir. Suçiçeği geçirmiş insanlar için, zona hastalığı bulaşıcı değildir.

İlgili Makaleler

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...