Ana Sayfa HAYAT PRATİK Bulaşık Makinesinin Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık Makinesinin Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesinde sürekli yıkama yapıldığı için onun da temizlenmesi gerektiği pek düşünülmez. Ancak bulaşık makineleri zamanla, gıda, sabun gibi atıkları toplayabilirler. Bu da bulaşık makinenizin performansını düşürür.

Bulaşık makinenizi ayda bir temizlemeniz, bulaşıklarınızın daha iyi temizlenmesi ve parlamaları için yapmanız gereken bir iştir. Bulaşık makinenizin genel temizliğini nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İhtiyacınız olacak malzemeler
  Sirke
  Karbonat
  Sünger
  Kürdan
  Bulaşık sabunu
  Mikrofiber bez veya yumuşak temizlik bezi
  Diş fırçası

Bulaşık makinesini nasıl temizleyeceksiniz?

Bulaşık makinesini boşaltın: Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra makineyi tamamen boşaltın. Raflar çıkabiliyorsa, dışarı çıkarın.

Çıkarılabilir gibi görünen tüm parçaları çıkarın: Tüm bulaşık makineleri farklıdır, ancak en azından alttaki ızgarayı ve filtreyi çıkarmanız gerekir.

Delikleri kontrol edin: Bir kürdan veya başka bir küçük sivri uçlu alet ile çıkarılamayan parçalardaki delikleri, biriken atıkları çıkarmak için kontrol edin.

Tüm parçaları yıkayın: Bulaşık makinesinden çıkarabileceğiniz her şeyi sabunlu ılık suyla yıkayın.

Filtreyi temizleyin: Yumuşak bir diş fırçası kullanarak, filtre ve ızgarayı karbonatlı veya sıcak, sabunlu suyla yıkayın.

Kapının altını silin: Bazı bulaşık makinesi modellerinde, bulaşık makinesinin kapağının alt kısmı atık biriktirir, çünkü su oraya ulaşamaz. Bu alanları da sabunlu su ile silin.

Kapı contasını silin: Sirke içine batırdığınız nemli bir bez ile bulaşık makinesinin kapı contalarını silin. Gerekirse, sirkeye batırılmış bir diş fırçası veya kulak çubuğu ile ulaşılması zor bölgeleri silin.

Bulaşık makinesinin içini temizleyin: Cihazın altını, yanlarını ve kapağını silmek için sabunlu bir sünger kullanın.

Çatal-bıçak sepetini temizleyin: Sepette sıkışmış yiyecek parçaları olabileceği için, bulaşık fırçası veya süngerle sepeti yıkayın. Eğer üst ve alt raflar çıkarılamıyorsa, herhangi bir noktasının temizlenmeleri gerekip gerekmediğini kontrol edin.

Sirke ile boş bir döngü çalıştırın: Yıkayıp temizlediğiniz tüm parçaları yerine koyun. Daha sonra, sert su birikintilerini temizlemek ve gözden kaçan temizlenmesi gereken yerleri temizlemek için, bulaşık makinesinin üst rafına bir kase içinde sirke koyun ve bulaşık makinesini düşük devirde çalıştırın.

Dış yüzeyi temizleyin ve parlatın: Bulaşık makinenizin dış yüzeyini sabunlu su kullanarak yumuşak veya mikrofiber bezle silin, sonra temiz su ve bezle tekrar silin.

İlgili Makaleler

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz....

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...