Ana Sayfa SAĞLIK Alkolü Temizlik İçin Kullanırken Yapmamanız Gerek 6 Şey

Alkolü Temizlik İçin Kullanırken Yapmamanız Gerek 6 Şey

Alkol ya da izopropil alkol, iyi bir dezenfektandır, mikrop öldürücüdür ve evde temizlik için de kullanılır. Ancak, evde alkol kullanmak ekstra özen gerektirir.

Evinizde izopropil alkol bulunduruyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Dezenfektan özelliklerinden yararlanmak isterken, size fayda değil zarar verebilir.

1. Çamaşır suyu ile karıştırma
Bazı kimyasal ürünleri asla birbiri ile karıştırmamak gerekir. Bunlardan arasında çamaşır suyu ve alkol de yer alır. İzopropil alkol, ağartıcı ile karıştırıldığında, zehirli ve tahriş edici dumanlar yayar. Dumanın teneffüs edilmesi, merkezi sinir sistemi, karaciğer ve böbrekler ile cildi, ciğerleri ve gözleri tahriş ederek, bulantı ve baş dönmesine neden olabilir.

2. Ateşin yakınında kullanma
Alkol içeriği nedeniyle, izopropil alkol oldukça yanıcıdır. Bu nedenle, alkolü dezenfektan olarak kullanırken, sigara ya da mum gibi ateşlerden uzak tutmanızda fayda var.

3. Havalandırılmamış bir alanda kullanma
Benzer şekilde, izopropil alkol bir uçucu kimyasal olduğundan aynı zamanda zararlı dumanlar oluşturur. Evinizi alkolle temizlerken, pencereleri açtığınızdan emin olun, alanı mümkün olduğunca iyi havalandırın.

4. Bazı yüzeyleri temizleme
Tezgahta, tuvalette ve hatta dizüstü bilgisayar veya cep telefonunda süper güçlü bir dezenfektan olsa da, bazı yüzeyleri izopropil alkolü kullanmamak gerekir. Alkol, vernik ve cilalara zarar verebilir. O nedenle bu tür ahşap yüzeylerde alkol kullanmaktan kaçının.

İzopropil alkol, bazı kumaşlarda, mürekkep, çim, yağ gibi lekeleri temizlemede oldukça etkilidir. Ancak, asetat, suni ipek, ipek ve sentetik materyallerde kullanmaktan kaçının.

5. Bazı yaralarda veya cilt koşullarında kullanma
Doktorların, antiseptik özelliklerinden dolayı medikal ekipmanı izopropil alkolle sterilize etmeleri yaygındır. Fakat çok miktarda izopropil alkolle cildinizin temas etmesi ciddi hasara neden olabilir. Yaraları veya diğer ciddi yaralanmaları temizlemek için izopropil alkolü kullanmaktan kaçının, çünkü iyileşmeyi geciktirebilir ve daha fazla cilt tahrişine yol açabilir. Ayrıca, güneş yanığı, kuru veya başka türlü tahriş olmuş ciltler gibi hassas alanlarda kullanmayın.

6. Yutma
Hidrojen peroksit gibi bazı ilk yardım çantası malzemeleri küçük miktarlarda dahili olarak güvenlidir. Ancak, izopropil alkolde durum böyle değildir. Küçük miktarlarda bile yutulduğunda zehirlidir. Diğer herhangi bir temizlik ürünü gibi, izopropil alkolü de çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,848BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...