Ana Sayfa HAYAT PRATİK Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden kimyasal temizleyiciler yerine, doğal yöntemlerle nasıl temizleyebilirsiniz?

Elektrikli cam ocağı, çiziklere neden olmayacak ürünlerle temizlemek gerekir. Aşağıdaki yöntemi kullanarak, cam ocaktaki yanık ve zorlu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Cam ocağınızı temizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1
Önce ocağın tamamen soğumasını bekleyin, kendinizi yakma riski oluşabilir. Ayrıca, temizlik için kullanacağınız bez ocağa yapışabilir ve işlerinizi daha da zorlaştırabilir.

Adım 2
Ocak üzerinde fazla miktarda yemek kalıntısı varsa, ocağı çizmemeye özen göstererek, fazlalıkları kaldırın. Eğer çok katılaşmışlarsa, yumuşatmak için lekelerin üzerine sirke damlatın ve 20 dakika kadar bekleyin, sonra tekrar deneyin.

Adım 3
Küçük bir kabın içine 2 yemek kaşığı karbonat koyun ve yavaş yavaş su ekleyin. Fazla su koymayın ki kalın bir macun elde edebilin. Hazırladığınız macunu yanık lekelerine sürün ve yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletin.

Adım 4
Yanık lekelerini çıkarmak için bir sünger kullanın. Fazla zorlamadan ve bastırmadan leke ve karbonatı temizleyin. Kalan lekelerin üzerine tekrar macundan sürün ve üzerine birkaç damla limon suyu ekleyin.

Adım 5
Macunu önce nemli bir bezle, sonra kuru bir bezle iyice silin ve ocağı parlatın.

İlgili Makaleler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...