Ana Sayfa YEMEK Ev Yapımı Rock Candy Tarifi

Ev Yapımı Rock Candy Tarifi

0
237

Rock Candy evde yapmak kolaydır, harika tadı ve çocuklar ile yapmak için eğlenceli bir reçetedir. Daha da iyisi, bir fen bilgisi deneyi olarak ikiye katlanıyor çünkü şeker kristallerinin oluşmasını izliyorsunuz. Yaratabileceğiniz renk ve lezzet verici kombinasyonlar sonsuzdur, bu nedenle mutfakta yaratıcı olmak için harika bir fırsattır.

Bu, sabır gerektirse de yapabileceğiniz en basit şekerlemedir. Kaya şekerinin oluşması bir hafta kadar sürebilir, ancak şeker kristallerinin büyüdüğünü izlemek eğlencelidir. İlk birkaç saat içinde değişiklikleri görmeye başlamalısınız.

İhtiyaç duyacağınız şeker şurubunun tam miktarının, kullandığınız kavanozların boyutuna ve istediğiniz kadar çok şeker dizisine bağlı olduğunu unutmayın. Örneğin, tarifin ölçümleri bir litre büyüklüğünde mason kavanozu için çalışır. Tarifi kolayca ikiye katlayabilir ya da üç katına çıkarabilir ve bir kerede daha fazla şeker şeker dizisi yapabilirsiniz .

Malzemeler
2 bardak su
4 bardak toz şeker
İsteğe bağlı: 1/2 ila 1 tatlı kaşığı tatlandırıcı özü veya yağ
İsteğe bağlı: 2 damla gıda boyası

Cam kavanozları sıcak suyla iyice temizleyin.
Her bir kavanoz için, tahta şişler ya da pamuklu ip kullanabilirsiniz. İpin veya tahtanın kavanozun içinde dik olarak durması ve dibine değmemesi için bir çamaşır mandalı kullanın.

Her ipliği veya tahta şişi suyla ıslatın ve toz şekerde yuvarlayın. Bu taban katmanı, şekillendirmeye başladıklarında şeker kristallerini kapmaya yarar. Şeker şurubu hazırlarken bunları kurumaya bırakın.

Suyu orta boy bir tencereye koyun ve kaynatın. Bir bardak şeker ekleyin ve karıştırın, ardından bir bardak daha ekleyin. Eklediğiniz her bardaktan sonra şekerin çözülmesinin daha uzun süreceğini fark edeceksiniz. Tüm şeker eklenene ve bütünüyle çözünene kadar şurubu karıştırıp kaynatmaya devam edin. Tencereyi ısıdan alın.

Renk veya tatlandırıcı kullanıyorsanız, bunları bu noktada ekleyin. Bir ekstresi kullanırken, 1 çay kaşığı ekstrakt ekleyin; Tatlandırıcı yağlar için sadece 1/2 çay kaşığı ekleyin. Tencere önünde tam olarak durmadığınızdan emin olun çünkü koku buharda yükseldikçe çok güçlü olabilir. 2 ila 3 damla gıda boyası ekleyin ve eşit, pürüzsüz bir renk sağlamak için karıştırın.

Şeker şurubunu yaklaşık 10 dakika soğumaya bırakın, ardından hazırlanmış kavanozlara dökün. Alttan yaklaşık 1 santim kalana kadar her kavanoza bir şekerli şiş indirin.

Kavanozu sallanmayacağı sert ışıklardan uzak, serin bir yerde dikkatli bir şekilde yerleştirin. Üst kısmı plastik bir örtü veya bir kağıt havlu ile gevşek şekilde kapatın.

Şeker kristallerinin iki ila dört saat içinde oluşmaya başladığını görmelisiniz. 24 saat sonra hiçbir değişiklik görmüyorsanız, şeker şurubunu tekrar kaynatmayı deneyin ve başka bir şeker bardağını çözdürün. Daha sonra tekrar kavanoza dökün ve şişi tekrar yerleştirin.

İstediğiniz boyutta kayanın büyümesine izin verin. Çok fazla büyümesine izin vermeyin, aksi halde, kavanozunuzun kenarlarına doğru büyümeye başlayabilir! İstenilen boyuta ulaştıktan sonra çıkarın ve birkaç dakika kurumaya bırakın, daha sonra kullanmak için plastik sargıya sarın.

Rock Candy’nin Favori Lezzetleri
Kaya şekerinin lezzet ve renklendirme kombinasyonları sonsuzdur ve gerçekten onunla yaratıcı olabilirsiniz.

Mavi gıda boyası ile ahududu özü eğlenceli ve lezzetli mavi ahududu kaya şeker oluşturur.

Kırmızı gıda boyası ile tarçın yağı, kış için eğlenceli ve tatil için harika olabilir.

Mavi-yeşil gıda boyası kombinasyonu ile nane özü her zaman bir zevktir. Başka herhangi bir nane aroması da harikadır;

Sarı gıda boyası ile muz yağı her zaman bir favori ve çocuklar onu çok seviyor.

Akçaağaç özü, mutlaka renklendirmeye ihtiyaç duymayan, eski moda bir kaya şekeri üretiyor.