Ana Sayfa SAĞLIK Kedi Otunun 10 Sağlık Faydası

Kedi Otunun 10 Sağlık Faydası

Kedi otu, yaz aylarında hoş kokulu pembe veya beyaz çiçekler açan çok yıllık bir bitkidir. Uçucu yağlar içeren kedi otu, merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve onarıcı bir etkiye sahiptir. Uykusuzluk ve anksiyete gibi sinir bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Kedi otunun tıbbi bileşenleri, yatıştırıcı, antibakteriyel, anti-diüretik, antikonvülsan, antispazmodik ve anti-enflamatuar özellikler içerir. Kedi otunun bazı kullanımları oldukça iyi bilinirken, bazıları pek çok kişi tarafından bilinmez.

1. Uyku bozukluklarını tedavi eder
Kedi otu, yüzyıllarca uykuya yardımcı olarak kullanılmıştır. Uyku yetersizliği, kilo kaybı, azalmış bir cinsel dürtü, odaklanma sorunu gibi problemlere yol açabileceğinden için başka problemleri de ortadan kaldırabilir.

2. Endişeyi azaltır
Kadi otunun bileşenleri, bir anti-anksiyete ilacı gibi davranarak endişeyi azaltabilir.

3. Stres seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur
Kedi otu, kaygıyı azaltarak ve uyku kalitesini iyileştirerek, stres düzeylerini kontrol etmede büyük rol oynayabilir. Hem zihnin hem de bedenin gevşemesine yardımcı olur.

4. Kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını destekler
Kedi otu, sadece aklı ve vücudu rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda kan damarlarını güçlendirir, kalp sağlığını desteklemek için kan basıncını düşürür.

5. Obsesif kompulsif bozukluğun belirtilerini azaltır
Yapılan araştırmalar, kedi otunun, obsesif kompulsif bozukluğu (mantıksız düşüncelerin ve korkuların, takıntıların insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalık) tedavi etmede olumlu etkiler sunduğunu bulmuşlardır.

6. Adet krampları ve ağrı yatıştırır
Kedi otunun sakinleştirici özelliği, adet kramplarını ve ağrıyı hafifletebilir. Doğal bir yatıştırıcı ve kas gevşetici gibi davranır.
Araştırmalar, kedi otunun, adet dönemi semptomlarından yorgunluk, sinirlilik, duygudurum değişiklikleri, anksiyete ve meme hassasiyeti gibi belirtileri azaltabileceğini göstermiştir.

7. Epileptik nöbeti kontrole yardımcı olur
Kedi otunun antikonvülzan özellikleri ve sinir sistemi üzerinde sedatif etki sağlama yeteneği nedeniyle epileptik hastalarda ortaya çıkan nöbet sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Cilt sağlığını iyileştirir
Kedi otu yağı, topikal olarak taşıyıcı bir yağla seyreltilerek kullanılır. Kırışıklıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olan koruyucu bileşikler içerir. Ciltte hastalık riskini azaltmak için bariyer oluşturur. Ayrıca kuruluğu azaltır, cildi daha esnek hale getirir.

9. Daha az kalp çarpıntısı
Kedi otundaki uçucu bileşikler, kalpteki asitler ve yağlarla etkileşime girerek daha normal bir metabolik hız sağlar, kalbin ve kardiyovasküler sistemin sessiz davranışlarını tetikler.

10. Beyin gücünü artırır
Kedi otu, beynin çeşitli bölgelerini uyarmanın yanı sıra kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve belleği korumaya, demansın veya Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirmeye yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,858BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...