Ana Sayfa YEMEK Evde Üzüm Sirkesi Yapımı

Evde Üzüm Sirkesi Yapımı

Üzüm sirkesi salatalarınızı tatlandırmada ya da yemeklere katıldığı gibi zayıflama için karışımlarda, cilt bakımı malzemeleri ve kürlerinde, saç bakımı karışımlarında kullanılmaktadır. Üzüm sirkesi antioksidan özellik gösterir. İnsülin düzeyini normal seviyede tutmayı sağlar, bu etkisiyle birçok diyet listesine destek olmuştur. Peki, bu üzüm sirkesi nasıl yapılır?

Üzüm Sirkesi Yaparken İlk Adım

Üzüm Sirkesi için her cins ve renkte üzüm kullanılabilir bu sadece renkte değişiklik yaratacaktır. Özellikle sirke yapımı için üzüm almanıza da gerek yoktur, en güzel yanı evdeki üzümlerin boşa gitmesine engel olmaktır zaten. Eve alıp da hafiften çürümeye başladığı için yenmeyen üzümleri biriktirerek yapabilirsiniz, onları da değerlendirmiş olursunuz. Sapını ayırmanıza gerek olmayan üzümleri üstün körü yıkadıktan üç-dört saat bekletin. Bu neden gereklidir? Sirkeleşmeyi sağlayan bakterilerdir ce yeni yıkadığınız üzümlerde bakteriler en az seviyededir. Bekleme zarfında bakteriler çoğalar bu da sirkeleşme için iyi bir şeydir. Üç-dört saat sonra üzümleri bir kavanoza yerleştirin. Kavanoza yerleştirirken bir yandan üzümleri sıkarsanız sirkeleşmesi daha kolay ve iyi olacaktır.

Sarı üzümleri tercih ederseniz sirkenin rengi sarı olur. Renk katmak için kırmızı ve mor üzümlerden kullanabilirsiniz. Bu şekilde markettekilere benzer. Tercih sizin.

 

Üzüm Sirkesi Yaparken İkinci Adım

Üzümlerinizin üç katı hacmi olacak şekilde su eklemelisiniz.(1 kg üzüm için üç litre su) Daha sonra karışımın üzerini bir tülbentle sıkıca kapatın. Tülbent hava almasını sağlar ve etraftan gelecek toz, sinek gibi şeylerden uzak tutar. Kavanozu karanlık bir yere kaldırın, 10-15 gün kadar tutun orada saklayın. Bu, üzümler ve saplarının yumuşaması için tanınan süredir. Bu zaman zarfında sirkenin üzerinde beyaz bir katman oluşabilir ancak bu bozulduğuna bir işaret değildir, korkmayın son derece normaldir. Bu 10-15 günlük zaman zarfında ara sıra sirkeyi karıştırmalısınız. Karıştırma işlemi sırasında sirkeniz taşmaya fazla meyillidir, bu konuda önlem almayı unutmayın.

Üzüm Sirkesi Yaparken Üçüncü Adım

Üzümler dibe çöktüğü zaman sirkenin süzülme vakti gelmiş demektir. İyice yumuşamış üzümleri de sıkarak sularını güzelce çıkarın. Bu şekilde üzümün suyunun sirkeye geçmesi sağlarsınız ve bu suyun şifalı olduğu söylenir. Sulu kısma azıcık ekmek içi, beş-on tane nohut ve bir tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin. Bu kez ağzını kapakla kapatın, karanlık bir yerde kırk gün dinlendirin ve sonrasında sirkeniz kullanıma hazır. Bir sirke ne kadar eski olursa o kadar kıymetli olduğu söylenir, daha fazla beklemesi sorun yaratmayacaktır.

Bu yöntemle diğer sirke türlerini de yapabileceğiz aklınızda bulunsun.

Evinizde bir kere sirke yaptıktan sonra sürekli kendi sirkenizi kendiniz yapmak isteyeceksiniz. Salatalara daha çok yakıştıracaksınız. Ne kadar sağlıklı olduğunu özellikle belirtmek gerek.

Sirke Yaparken Bilinmesi Gereken Küçük Şeyler

  • Sirkenizi yaparken üzerinde küfümsü şeyler görmeniz doğaldır. Onları bir kaşıkla toplayıp atın, sirkeden uzaklaştırmalısınız. Eğer tüm yüzeyi kaplarsa, buna engel olamazsanız sirkenin güzel kokusu kaybolup küf kokmaya başlar ve böyle durumlarda bütün karışımı atmanız gerekir.
  • İçine konulan tuz sirkenin şaraplaşmasını engeller, buraya dikkat etmeniz gerek. Konulmazsa sirke şaraplaşacaktır. Tuzu unutmamalısınız.
  • Sirkenizin üstünde sinekler oluştuysa doğru yoldasınızdır.
  • Üzüm çekirdeği yağı nedir? Nasıl kullanılır?
  • Bektaşi üzümünün faydalarını biliyor musunuz?

Kendi Yaptığınız Üzüm Sirkesi İçin Kullanım Alanları

  • Üzüm sirkesi ve suyu bir bardakta karıştırarak her gün tükettiğiniz takdirde uykusuzluğunuzun ve yorgunluğunuzun geçtiğini göreceksiniz.
  • Güneş yanıklarının ilk birkaç gün uyutmayacak derecede acı verir. Üzüm sirkesi acılarını dindirir.
  • Kepekli ve sönmüş saçlar için de umut vaat eder. Banyoda kullanılan suya biraz ilave edilmesi saçlarınıza hayat verir. Arkasında koku bırakmaz.
  • Kaşınan yerleriniz ve çatlak deriniz hafta iki-üç gün bu bölgelerde kullanmanız faydalı olacaktır.
  • Tümör oluşumunu da engellediği söylenen üzüm sirkesinin faydası, azımsanacak cinsten değildir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve...

Kışlık Kuru Yufka Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir?

Kışlık Kuru Yufka Nasıl Yapılır? Kış hazırlıklarının vazgeçilmezlerinden biri olan yufka, birçok sofrada sabah...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,840BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...