Ana Sayfa YEMEK Evde Üzüm Sirkesi Yapımı

Evde Üzüm Sirkesi Yapımı

Üzüm sirkesi salatalarınızı tatlandırmada ya da yemeklere katıldığı gibi zayıflama için karışımlarda, cilt bakımı malzemeleri ve kürlerinde, saç bakımı karışımlarında kullanılmaktadır. Üzüm sirkesi antioksidan özellik gösterir. İnsülin düzeyini normal seviyede tutmayı sağlar, bu etkisiyle birçok diyet listesine destek olmuştur. Peki, bu üzüm sirkesi nasıl yapılır?

Üzüm Sirkesi Yaparken İlk Adım

Üzüm Sirkesi için her cins ve renkte üzüm kullanılabilir bu sadece renkte değişiklik yaratacaktır. Özellikle sirke yapımı için üzüm almanıza da gerek yoktur, en güzel yanı evdeki üzümlerin boşa gitmesine engel olmaktır zaten. Eve alıp da hafiften çürümeye başladığı için yenmeyen üzümleri biriktirerek yapabilirsiniz, onları da değerlendirmiş olursunuz. Sapını ayırmanıza gerek olmayan üzümleri üstün körü yıkadıktan üç-dört saat bekletin. Bu neden gereklidir? Sirkeleşmeyi sağlayan bakterilerdir ce yeni yıkadığınız üzümlerde bakteriler en az seviyededir. Bekleme zarfında bakteriler çoğalar bu da sirkeleşme için iyi bir şeydir. Üç-dört saat sonra üzümleri bir kavanoza yerleştirin. Kavanoza yerleştirirken bir yandan üzümleri sıkarsanız sirkeleşmesi daha kolay ve iyi olacaktır.

Sarı üzümleri tercih ederseniz sirkenin rengi sarı olur. Renk katmak için kırmızı ve mor üzümlerden kullanabilirsiniz. Bu şekilde markettekilere benzer. Tercih sizin.

 

Üzüm Sirkesi Yaparken İkinci Adım

Üzümlerinizin üç katı hacmi olacak şekilde su eklemelisiniz.(1 kg üzüm için üç litre su) Daha sonra karışımın üzerini bir tülbentle sıkıca kapatın. Tülbent hava almasını sağlar ve etraftan gelecek toz, sinek gibi şeylerden uzak tutar. Kavanozu karanlık bir yere kaldırın, 10-15 gün kadar tutun orada saklayın. Bu, üzümler ve saplarının yumuşaması için tanınan süredir. Bu zaman zarfında sirkenin üzerinde beyaz bir katman oluşabilir ancak bu bozulduğuna bir işaret değildir, korkmayın son derece normaldir. Bu 10-15 günlük zaman zarfında ara sıra sirkeyi karıştırmalısınız. Karıştırma işlemi sırasında sirkeniz taşmaya fazla meyillidir, bu konuda önlem almayı unutmayın.

Üzüm Sirkesi Yaparken Üçüncü Adım

Üzümler dibe çöktüğü zaman sirkenin süzülme vakti gelmiş demektir. İyice yumuşamış üzümleri de sıkarak sularını güzelce çıkarın. Bu şekilde üzümün suyunun sirkeye geçmesi sağlarsınız ve bu suyun şifalı olduğu söylenir. Sulu kısma azıcık ekmek içi, beş-on tane nohut ve bir tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin. Bu kez ağzını kapakla kapatın, karanlık bir yerde kırk gün dinlendirin ve sonrasında sirkeniz kullanıma hazır. Bir sirke ne kadar eski olursa o kadar kıymetli olduğu söylenir, daha fazla beklemesi sorun yaratmayacaktır.

Bu yöntemle diğer sirke türlerini de yapabileceğiz aklınızda bulunsun.

Evinizde bir kere sirke yaptıktan sonra sürekli kendi sirkenizi kendiniz yapmak isteyeceksiniz. Salatalara daha çok yakıştıracaksınız. Ne kadar sağlıklı olduğunu özellikle belirtmek gerek.

Sirke Yaparken Bilinmesi Gereken Küçük Şeyler

  • Sirkenizi yaparken üzerinde küfümsü şeyler görmeniz doğaldır. Onları bir kaşıkla toplayıp atın, sirkeden uzaklaştırmalısınız. Eğer tüm yüzeyi kaplarsa, buna engel olamazsanız sirkenin güzel kokusu kaybolup küf kokmaya başlar ve böyle durumlarda bütün karışımı atmanız gerekir.
  • İçine konulan tuz sirkenin şaraplaşmasını engeller, buraya dikkat etmeniz gerek. Konulmazsa sirke şaraplaşacaktır. Tuzu unutmamalısınız.
  • Sirkenizin üstünde sinekler oluştuysa doğru yoldasınızdır.
  • Üzüm çekirdeği yağı nedir? Nasıl kullanılır?
  • Bektaşi üzümünün faydalarını biliyor musunuz?

Kendi Yaptığınız Üzüm Sirkesi İçin Kullanım Alanları

  • Üzüm sirkesi ve suyu bir bardakta karıştırarak her gün tükettiğiniz takdirde uykusuzluğunuzun ve yorgunluğunuzun geçtiğini göreceksiniz.
  • Güneş yanıklarının ilk birkaç gün uyutmayacak derecede acı verir. Üzüm sirkesi acılarını dindirir.
  • Kepekli ve sönmüş saçlar için de umut vaat eder. Banyoda kullanılan suya biraz ilave edilmesi saçlarınıza hayat verir. Arkasında koku bırakmaz.
  • Kaşınan yerleriniz ve çatlak deriniz hafta iki-üç gün bu bölgelerde kullanmanız faydalı olacaktır.
  • Tümör oluşumunu da engellediği söylenen üzüm sirkesinin faydası, azımsanacak cinsten değildir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir....

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın...

Buzdolabında Tavuk Nasıl Çözülür?

Buzdolabında bir tavuğun buzunu çözmek, ailenizi salmonella ve diğer gıda kaynaklı hastalıklardan korumanın en...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir. Bizi serinletecek ve toksinleri atacak salatalık var. Ve başlangıçta ilaç...

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın aldığınız domates suyundan domatesli jöle yapın. Jöle, işleme sırasında kullanılan...

Ayak Neden Şişer?

Ayak şişmesinin birçok sebebi olabilir. Örneğin çok fazla ayakta kalmak veya yürümek, uzun süren yorucu seyahatler, ayakların hareketsiz kalmasına bağlı olarak kan dolaşımının yavaşlaması;...