Ana Sayfa SAĞLIK Her Mutfakta Bulunması Gereken Tek Sebze; Alabaş

Her Mutfakta Bulunması Gereken Tek Sebze; Alabaş

Alabaş adı size komik gelebilir. Pürüzsüz yuvarlak gövdeli ve ince saplarıyla aslında bir uzay gemisini andırıyor. Uzmanların her mutfakta muklaka bulunması gereken tek sebze olarak nitelendirdikleri bir sebzedir. Birçok kanser çeşidini önlemede faydalı olduğu iddia edilen Alabaş’ın 15 den fazla yemek çeşidi yapılmaktadır.

Eğer daha önce mutfağınızda bulundurmadıysanız, bu yazıyı okuduktan sonra Alabaş’ı siz de eksik etmeyeceksiniz.

  1. Turp gibi Alabaş’ı deneyin

Alabaş’ı çiğ olarak yiyebilirsiniz. Turp gibi bir tadı vardır. Aslında turp ile şalgam arasında bir bitkidir. Hafif biberli bir tadı olmak beraber, bir miktar brokoliyi de andırmaktadır. Alabaş bir elma gibi süper net bir dokuya sahiptir.

  1. Yeşil saplarını yiyin

Alabaş, köklü bir bitkidir. Kök kısmı ampul şeklindedir. Üzerinde yeşillikleri bulunur. Bu yeşil kısımları genellikle kesilirek atılır. Oysa bu yeşil bölümlerini de yiyebilirsiniz. Olgun Alabaş’ların yeşil kısımlarını sote yapabilirsiniz veya haslayabilirsiniz. Eğer Alabaş’ın yeşil bölümleri çok körpe ise o zaman salata olarak tüketebilirsiniz.

  1. Küçük Alabaşları satın almaya dikkat edin

Alabaşlar farkı büyüklenrde satılmaktadır. Satın alınqrken özellikle küçük olanları almaya özen gösterin. Alabaş ne kadar küçük olursa o denli lezzetli olur. Kabuklarını çok ince bir şekilde soymanız yeterli olacaktır. Büyük Alabaşların içinde odunsu bir doku oluşmaktadır. bu da lezzetini önemli ölçüde etkilemektedir.

  1. İster çiğ yiyen isterseniz pişirin

Alabaş gerçekten çok yönlü bir sebzedir. Hazırlaması çok kolaydır. Bir elma gibi kabuğunu soyarak keyifle yiyebilirsiniz. Dilim dilim keserek tuzlayıp yiyebilir, salataya ilave edebilirsiniz. Ayrıca kızartmasını, böreğini  bile yapabilirsiniz.

  1. Dış yüzeyini soymak zorunda değilsiniz

Bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır. İsterseniz kabuğunu soyun isterseniz soymayın. Özellikle küçük Alabaşları tercih ederseniz, kesinlikle soymadan yiyebilirsiniz. Eğer soymak isterseniz, çok ince bir şekilde soymanız yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Ispanağı Kolay Temizlemenin Yolları

Ispanağı kolay temizlemenin yolları var. Sayısız faydaya sahip ıspanak yemeklerde, hamur işlerinde sık sık...

Hamsi Tava Tarifi: Karadeniz’den Dünya Mutfağına Armağan

Hamsi tava tarifi aslında herkesin bildiği bir tarif. Bu kadar bilinir olmasına rağmen hamsiyi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,886BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...