Ana Sayfa GÜZELLİK Yaşlanma Karşıtı Saç Bakım İpuçları

Yaşlanma Karşıtı Saç Bakım İpuçları

0
659

Yaşınız ilerlemeye başlayınca saçlarınızla ilgili bir çok değişikliği fark etmeye başlarsınız.. Yaşlanma ile birlikte saçlarınız kötüye gitme eğilimindedir. Daha ince, daha kuru ve daha kırılgan hale gelir!

Yağ bezleri yaşlandıkça küçülür, böylece saçlarınızın doğal yağ üretimi yavaşlar. Yağ ekleyerek saçların nemlendirilmesi ve kurumasının önlenmesi çok önemlidir.

İşte yaşlanan saçları güçlendirmek ve nemlendirmek için bazı doğal ilaçlar!

İlk ve en önemlisi, sağlıklı saçlar sağlıklı bir diyetle başlar. Çok fazla yağ almamak ve bol su içmek için bol miktarda yağsız protein almak en iyisidir.

Vitamin takviyesi almayı da düşünebilirsiniz. C vitamini, E vitamini, B7 vitamini ve B3 saç büyümesi için gereklidir.

Her 6 ila 8 haftada bir düzenli saç uçlarından kestirmek saçı sağlıklı tutar. Saçınızı daha kalın gösterecek bir saç kesimi yapıtrabilirsiniz.

Rengini açma, düzleştirme ve boyama gibi kimyasal işlemlerden kaçının. Saçları daha sert ve kuru hale getirerek daha sık kırılmasına neden olur.

Çok sıcak, buharlı duş almayın. İyi yağların saçlarınızdan gitmesine neden olur. Soğuk veya ılık suyu tercih edin.

Güçlü, şekil verici ürünlerden kaçının. Yüksek alkol içeriği saçları kuru ve kırılgan yapar. Saç jeli kullanmak yerine, hafif ve sağlıklı şekil vermek için aloe vera jeli kullanabilirsiniz.

Yüksek ısı ve sert şekillendirme tekniklerini kısaltın. Saç köklerini çok sıkı bir şekilde çekerek saç köklerine zarar verebilir, bu yüzden mümkün olduğunca fazla aşındırmama çalışın.

Saçınızı yıkamak doğal yağları temizler, bu yüzden birkaç gün arayla saçlarınızı yıkayın. Bir ev yapımı kuru şampuan kullanırsanız saçlarınız yağsız görünecektir.

Yıkama söz konusu olduğunda, ıslak saç son derece hassastır. Bu yüzden nazik olun! Duş yapmadan önce saçınızı fırçalayın, kuruduktan sonra saçınızı tarayın.

Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı havluya sarmak yerine bir havlu ile kurutun.

Yağlarla saçlarınızı nemlendirin. İşte bir kaç örnek:
Hindistan Cevizi Yağı Kremi : Yaklaşık 30 dakika beklemeniz gereken haftalık bir tedavi. Yağlar saçları çok pürüzsüz bırakarak içeri nüfuz eder!
Pirinç Suyu : Pirinç suyu yapıp haftada bir veya iki kez durulayın. Yapmak çok ucuz ve çok ucuz!
Argan Yağı : Bir gecede nemlendirici bir tedaviyi deneyin, serum yapın veya saç kremi olarak kullanın.