Ana Sayfa YEMEK Evde Buttermilk Nasıl Yapılır?

Evde Buttermilk Nasıl Yapılır?

Buttermilk hayatımıza yeni giren bir terim olmasına rağmen aslında yıllardır büyüklerimizin gönül rahatlığıyla tüm tariflerinde kullandıkları, bir yardımcı besin öğesidir. Yardımcı dememizin asıl nedeni, direkt olarak tüketilmek yerine kek, pasta vb. karışımlarının hamurlarında kullanılmasıdır.

Buttermilk için; süt yağı, yayık ayranı, kefir, kaymak gibi pek çok tanımlama yapılır. Bu tanımların hem hepsi doğrudur hem de hepsi yanlıştır. Şunu iyice anlamak gerekir ki Buttermilk bizim bildiğimiz ayran veya kefir kıvamında değil, daha ziyade tatlıların içinde lezzet vermesi amacıyla kullanılan bir üründür.

Buttermilk Nedir?

Buttermilk, sütün tepkimeye girmesi sonucu oluşan çözeltilerden arta kalan sulu kısımdır. Süt veya yoğurt kaymağı gibi katı bir kıvamı yoktur. Daha yumuşak bir besindir.

Süt, çeşitli asitlerle tepkimeye girerek çökeltiler oluşturur. Günümüzde bazı peynirler için kullanılan çökelek tabiri ile benzerlik gösteren Buttermilk, genelde tatlılarda kullanılmasına rağmen tuzlu kurabiye veya poğaçalarda da kullanılabilir.

Buttermilk Ne İşe Yarar?

Evde hamur işi yaparken hiç şüphesiz en önemli dileğiniz lezzetli bir yiyecek yapabilmektir. Kekinizin tadı çok güzel olsa bile, kabarmamış bir kek görsel açıdan çok sönük kalabilir. Kabarma işlemini bilimsel yönden incelemek gerekirse, bu işlem için asidik ve bazik maddelere ihtiyaç vardır. Daha iyi anlaşılması için mutfak malzemelerinden örnek verilebilir. Kabartma tozu, krem tartar, karbonat ve buttermilk bu asidik – bazik döngünün yapıtaşlarını oluştururlar. Burada buttermilki diğer ürünlerden ayıran şey, asidik olmasıdır. Yani üzerine yalnızca bir miktar karbonat ekleyerek dilediğiniz kabarıklığı elde edebilirsiniz.

Süt ve kabartma tozunun bir arada kullanıldığı kekler, kurabiyeler ve bilumum hamur işleri, hem kabarma hem de lezzet konusunda buttermilkin gerisinde kalırlar. Çünkü buttermilk asidik yapısından dolayı yalnızca karbonat veya yalnızca kabartma tozu ile tepkimeye girerek kabarıklığı arttırabilir.

Buttermilkin daha da işlevsel olmasını istiyorsanız, sirke veya limon kullanarak elde edebilirsiniz. Limon içindeki asit miktarını arttıracağı için, kabarma oranını da yükseltebilir.

Limon Suyu ile Buttermilk Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 fincandan bir parmak az süt (tam yağlı)
  • 1 çorba kaşığı limon suyu veya sirke

Hazırlanışı

Bir fincan süt ölçün. 1 çorba kaşığı limon suyu veya beyaz sirke ile karıştırın. Bu karışımı oda sıcaklığında 5 – 10 dakika kadar bekletin. Hazır olduğunda, süt bulanıklaşmaya, tabakalara ayrılmaya başlar. Sütün içerisinde çökelmeler ve tortular görmeniz gerekir. Bu tortuları ve sütün tortusuz kısmını birbirinden ayırarak, buttermilk olarak kullanabilirsiniz.

Yoğurt ile Buttermilk Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 34 fincan sade yoğurt
  • 14 fincan su
  • Hazırlanışı

Yoğurdu derince bir kaba veya kavanoza koyun. Yoğurdunuzun üzerine yavaş yavaş su ekleyin ve yoğurdu seyreltin. Kavanozda yaptığınız takdirde çalkalayabilirsiniz. Elde ettiğiniz buttermilki tuzlu ürünlerde de kullanabilirsiniz.

Ekşi Krema ile Buttermilk Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 17 fincan ekşi krema
  • 7 fincan su

Hazırlanışı

Marketlerden hazır olarak alacağınız ekşi kremayı kullanabileceğiniz gibi kendiniz evde de hazırlayabilirsiniz. Evde ekşi krema hazırlamak için; yoğurt, labne peynir ve kremayı çırpabilirsiniz.

Ekşi kremayı su ile seyrelterek karıştırın veya çırpın. Buttermilkiniz hazır olacaktır.

Tartar Kreması ile Buttermilk Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 fincan süt
  • 2 çay kaşığı krem tartar

Hazırlanışı

Krem tartar her zaman için evlerinizde bulunmayabilir ama krem tartar ile yapılan hamur işleri çok daha lezzetli olmaktadır. Özellikle süt kullanılması gereken tariflerde krem tartar kullanmak, yemeğin lezzetlenmesine sebep olacaktır.

Tarifi uygulamak için süt ve krem tartarı karıştırın. Karışım, hafifçe koyulaşıncaya kadar 5-10 dakika bekleyin. 10 dakika sonunda buttermilk hazır olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Hangi Malzemelerin Yerine Neler Kullanılabilir, 10 Farklı ikame

Hepimize olmuştur. Bir şey yapacağız ancak ana malzemelerinden biri evde yok. Bu durum hayal...

Yumurta Yerine Kullanabileceğiniz İkameler

Yumurta, özellikle kek, pasta, kurabiye gibi ürünlerde önemli bir malzemedir. Yiyeceğe renk, lezzet ve...

Süt Tozu İle Yapabileceğiniz 12 Şaşırtıcı Şey

Toz sütü sadece bir gıda saklama maddesi olarak düşünebilirsiniz, ancak aslında düşündüğünüzden çok daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,336BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir ayak merhemenin tarifini vereceğiz. Bu sakinleştirici...

Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak gerektiğini biliyor musunuz? Size baharatları nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda...

Yatak Odası Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken Hatalar

Yatak odaları kutsal mekanlardır. büyüklüğü ne olursa olsun, nasıl dökeşmiş olursa olsun, yatak odasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere yatak odalarında...

Taze Meyve ve Sebzeleri Saklama Yöntemleri

Yerel pazarlardan mevsiminde aldığınız taze yiyecekleri saklamak sağlıklı mutfağın temelidir. Bu meyve ve sebzeleri tüketebildiğiniz kadarını tüketir kalanları ile doğru bir şekilde saklayabilirsiniz. Size...