Ana Sayfa YEMEK Evde Buttermilk Nasıl Yapılır?

Evde Buttermilk Nasıl Yapılır?

Buttermilk hayatımıza yeni giren bir terim olmasına rağmen aslında yıllardır büyüklerimizin gönül rahatlığıyla tüm tariflerinde kullandıkları, bir yardımcı besin öğesidir. Yardımcı dememizin asıl nedeni, direkt olarak tüketilmek yerine kek, pasta vb. karışımlarının hamurlarında kullanılmasıdır.

Buttermilk için; süt yağı, yayık ayranı, kefir, kaymak gibi pek çok tanımlama yapılır. Bu tanımların hem hepsi doğrudur hem de hepsi yanlıştır. Şunu iyice anlamak gerekir ki Buttermilk bizim bildiğimiz ayran veya kefir kıvamında değil, daha ziyade tatlıların içinde lezzet vermesi amacıyla kullanılan bir üründür.

Buttermilk Nedir?

Buttermilk, sütün tepkimeye girmesi sonucu oluşan çözeltilerden arta kalan sulu kısımdır. Süt veya yoğurt kaymağı gibi katı bir kıvamı yoktur. Daha yumuşak bir besindir.

Süt, çeşitli asitlerle tepkimeye girerek çökeltiler oluşturur. Günümüzde bazı peynirler için kullanılan çökelek tabiri ile benzerlik gösteren Buttermilk, genelde tatlılarda kullanılmasına rağmen tuzlu kurabiye veya poğaçalarda da kullanılabilir.

Buttermilk Ne İşe Yarar?

Evde hamur işi yaparken hiç şüphesiz en önemli dileğiniz lezzetli bir yiyecek yapabilmektir. Kekinizin tadı çok güzel olsa bile, kabarmamış bir kek görsel açıdan çok sönük kalabilir. Kabarma işlemini bilimsel yönden incelemek gerekirse, bu işlem için asidik ve bazik maddelere ihtiyaç vardır. Daha iyi anlaşılması için mutfak malzemelerinden örnek verilebilir. Kabartma tozu, krem tartar, karbonat ve buttermilk bu asidik – bazik döngünün yapıtaşlarını oluştururlar. Burada buttermilki diğer ürünlerden ayıran şey, asidik olmasıdır. Yani üzerine yalnızca bir miktar karbonat ekleyerek dilediğiniz kabarıklığı elde edebilirsiniz.

Süt ve kabartma tozunun bir arada kullanıldığı kekler, kurabiyeler ve bilumum hamur işleri, hem kabarma hem de lezzet konusunda buttermilkin gerisinde kalırlar. Çünkü buttermilk asidik yapısından dolayı yalnızca karbonat veya yalnızca kabartma tozu ile tepkimeye girerek kabarıklığı arttırabilir.

Buttermilkin daha da işlevsel olmasını istiyorsanız, sirke veya limon kullanarak elde edebilirsiniz. Limon içindeki asit miktarını arttıracağı için, kabarma oranını da yükseltebilir.

Limon Suyu ile Buttermilk Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 fincandan bir parmak az süt (tam yağlı)
  • 1 çorba kaşığı limon suyu veya sirke

Hazırlanışı

Bir fincan süt ölçün. 1 çorba kaşığı limon suyu veya beyaz sirke ile karıştırın. Bu karışımı oda sıcaklığında 5 – 10 dakika kadar bekletin. Hazır olduğunda, süt bulanıklaşmaya, tabakalara ayrılmaya başlar. Sütün içerisinde çökelmeler ve tortular görmeniz gerekir. Bu tortuları ve sütün tortusuz kısmını birbirinden ayırarak, buttermilk olarak kullanabilirsiniz.

Yoğurt ile Buttermilk Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 34 fincan sade yoğurt
  • 14 fincan su
  • Hazırlanışı

Yoğurdu derince bir kaba veya kavanoza koyun. Yoğurdunuzun üzerine yavaş yavaş su ekleyin ve yoğurdu seyreltin. Kavanozda yaptığınız takdirde çalkalayabilirsiniz. Elde ettiğiniz buttermilki tuzlu ürünlerde de kullanabilirsiniz.

Ekşi Krema ile Buttermilk Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 17 fincan ekşi krema
  • 7 fincan su

Hazırlanışı

Marketlerden hazır olarak alacağınız ekşi kremayı kullanabileceğiniz gibi kendiniz evde de hazırlayabilirsiniz. Evde ekşi krema hazırlamak için; yoğurt, labne peynir ve kremayı çırpabilirsiniz.

Ekşi kremayı su ile seyrelterek karıştırın veya çırpın. Buttermilkiniz hazır olacaktır.

Tartar Kreması ile Buttermilk Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 fincan süt
  • 2 çay kaşığı krem tartar

Hazırlanışı

Krem tartar her zaman için evlerinizde bulunmayabilir ama krem tartar ile yapılan hamur işleri çok daha lezzetli olmaktadır. Özellikle süt kullanılması gereken tariflerde krem tartar kullanmak, yemeğin lezzetlenmesine sebep olacaktır.

Tarifi uygulamak için süt ve krem tartarı karıştırın. Karışım, hafifçe koyulaşıncaya kadar 5-10 dakika bekleyin. 10 dakika sonunda buttermilk hazır olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Türk mutfağının kızartmanın özel bir yeri vardır. Kızartma yağı hemen dökülmez ve birkaç kez...

Taze Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminin en sevdiğimiz lezzetlerinden biri olsa da, zencefili yemekleriniz dışında da iyi bir...

Limon ve Misket Limonu Arasındaki Farkı Biliyor Musunuz?

Limon ve misket limonu, benzer tropikal meyvelerdir. Benzer tat, şekil ve besin değerine sahip...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fırın Kapısı Bulaşık Makinesi Tabletiyle Nasıl Temizlenir?

Fırın kapısı içinde pişirilen yiyecekler sebebiyle kir ve yağ tabakasıyla kaplanır. Sık sık temizlenmezse bu kirler inatçı hale gelebilir. Fırın kapısındaki kir ve yağ...

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir

Cildiniz Parlak Değilse 9 Nedeni Olabilir. Herkes ve özellikle kadınlar ciltlerinin çok güzel olmasını ister. Güzel cilt; parlak, temiz ve pürüzsüzdür. Eğer birçok ürün...

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey

Dezenfekte Etmemeniz Gereken 7 Şaşırtıcı Şey. COVID-19 salgını nedeniyle, çoğumuz 2020'de 2019'un tamamında yaptığımızdan daha fazla temizlik ve dezenfeksiyon yaptı. Bu işlem 2021'de de...

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Türk mutfağının kızartmanın özel bir yeri vardır. Kızartma yağı hemen dökülmez ve birkaç kez kullanılır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar,...