Ana Sayfa HAYAT PRATİK Elektrikli Düdüklü Tencere Nedir?

Elektrikli Düdüklü Tencere Nedir?

0
509

Son yıllarda sık sık elektrikli düdüklü tencereleri duyar olduk. Ülkemizde çok yaygın olmamasına rağmen rağmen Amerika ve Avrupa’da yemek pişirmekte tercih edilen tencerelerin başında geliyor. Bunun üzerine biz de bilgilendirmek amacıyla size elektrik düdüklü tencereleri tanıtmak amacıyla bir yazı hazıladık.

Elektrikli Düdüklü tencereler, buharı içeride hapsedip basıncı ve içerideki sıvının kaynama noktasını artırarak çalışırlar. Bu durum, yiyeceğinizin geleneksel bir tencerede olabileceğinden daha sıcak hale gelebileceği ve daha hızlı pişeceği anlamına gelir. Bu arada, buharın hapsedilmesi, yiyeceğin nemli ve lezzetli kalacağı anlamına gelir. İki dakikada mükemmel bir çılbır yapabilirsiniz. Yarım saatte tavuk suyu.

Basınçlı pişirme, zamandan ve enerjiden tasarruf etmenin, besin maddelerini korumanın ve gıdalardan zararlı mikroorganizmaları elimine etmenin birçok avantajı sağlıyor.

Zaman ve Enerji Tasarrufu

Yiyecekler, diğer yöntemlerden daha fazla basınçlı pişirme ile daha hızlı pişirilir. Tipik olarak elektrikli düdüklü tencere, pişirme süresini diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında% 70’e kadar azaltabilir.

Pişirmede çok daha az su kullanıldığında ve tamamen yalıtılmış bir dış tencerede, kaynama, buharlama, fırınlama veya yavaş pişirme ile karşılaştırıldığında enerjinin% 70’ine kadar tasarruf yapılması çok daha az enerji gerektirir. Elektrikli düdüklü tencereler, mikrodalgalardan sonra ikinci en yüksek enerji verimli pişirme cihazıdır.

Besin Değerleri: Düdüklü tencere daha az zamanda ve daha az suya ihtiyaç duyarak yemek pişirmeyi sağlar. Böylece, normal tencerelerde pişen yemeklere göre daha zengin vitamin ve mineral maddeleri içerir.

Ortama Etkisi: Çalışma prensibi gereği yemek pişirme sırasında buharı tencere içinde tuttuğu için, mutfağınız geleneksel tencerelerde pişirdiğiniz yemeklere kıyasla daha az etkilenecek ve daha az ısınacaktır. Ayrıca buhar gıdayı çevrelediğinden, gıdalar ısıya maruz kaldığında oksitlenmezler, bu nedenle kuşkonmaz, brokoli ve benzeri parlak yeşil renklerini ve fitokimyasallarını korurlar. Pişmiş yemek orijinal lezzetini koruyor.

Elektrikli düdüklü tencereler, tamamen kapalı bir pişirme mekanizmasına sahiptir. Mutfakta ve evinizde buhar ve koku olmaz. Bu, onu ideal bir temiz ve kullanışlı pişirme cihazı yapar.